Wagon bagażowy


Wagon bagażowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wagon bagażowy kolei czeskich Wagon bagażowy jako eksponat muzeum

Wagon bagażowy – pojazd nietrakcyjny przeznaczony do przewozu bagażu, przewidziany do włączenia do składu stałego lub zmiennego, przeznaczonego do przewozu pasażerów. Wagon taki może posiadać kabinę maszynisty i wówczas nosi nazwę wagonu bagażowego sterowniczego[1].

Wagony bagażowe włączane są do pociągów pasażerskich, których konstrukcja umożliwia przewożenie w nich większych ładunków. Wagony bagażowe posiadają na ścianach bocznych dodatkowe szerokie drzwi i najczęściej dużych rozmiarów przedział służący do przewozu ładunków, a także pomieszczenie dla obsługi. Niektóre wagony pasażerskie posiadają zarówno przedziały dla podróżnych, jak i przedział bagażowy[2].

W PKP po zakończeniu przewozu przesyłek bagażowych w 2003 część wagonów bagażowych przebudowano na wagony do przewozu rowerów.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. DECYZJA KOMISJI z dnia 26 kwietnia 2011 r. w sprawie technicznej specyfikacji interoperacyjności odnoszącej się do podsystemu „Tabor – lokomotywy i tabor pasażerski” w transeuropejskim systemie kolei konwencjonalnych. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, s. 19.
  2. Baza wagonów kolejowych.
Kontrola autorytatywna (non-passenger carrying carriage stock):
Na podstawie artykułu: "Wagon bagażowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy