Walc angielski


Walc angielski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Walc angielski

Walc angielski to taniec towarzyski będący odmianą walca.

Proste rytmicznie ruchy i obroty świadczą o silnym pokrewieństwie z walcem wiedeńskim. Taniec pochodzi z Anglii i po raz pierwszy został wykonany około roku 1910[potrzebny przypis] w Londynie. Metrum 3/4, tempo 30 - 31 taktów/minutę, którego technikę i styl ustalono w Anglii w 1921 roku[1].

Jest tańcem swingowym, także metronometrycznym i wirowym. Na początku pierwszego uderzenia tańczy się płasko, pod koniec zaczyna się akcja unoszenia. W drugim kroku kontynuuje się unoszenie, zaś pod koniec trzeciego opada. Na turniejach tańca towarzyskiego jest tańczony przez pary jako pierwszy z tańców standardowych.

Walc angielski należy do klasycznych tańców turniejowych. Na kryteria oceny sędziowskiej składa się m.in. prawidłowe wykonanie wahadłowego ruchu pary,z różnymi wariantami unoszenia i opadania podczas każdego taktu. Niezwykle istotny jest także sposób trzymania partnerów, który przez cały czas tańczenia nie powinien się zmieniać, zaś sylwetki tancerzy powinny tworzyć subtelne linie. Walc angielski jest tańczony w kontakcie - ciała tancerzy stykają się od bioder aż do mostka partnerki,

Podstawowe figury to - obrót w prawo, chasse, wirówka, promenada, whisk, open telemark, tkacz, skrzydełko, wirówka w lewo, fallaway.

Przypisy | edytuj kod

  1. WacławW. Panek WacławW., Mały słownik muzyki rozrywkowej, Warszawa: Zarząd Główny Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, 1986, ISBN 83-00-00997-3, OCLC 749239088 .
Na podstawie artykułu: "Walc angielski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy