Waldemar Fydrych


Waldemar Fydrych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Agnieszka Couderq-Kubas i Waldemar Fydrych, 2010

Waldemar Andrzej Fydrych[1], ps. Major (ur. 8 kwietnia 1953 w Toruniu) – polski happener, lider Pomarańczowej Alternatywy, artysta i pisarz.

Spis treści

Działalność | edytuj kod

Waldemar Fydrych wychował się w Toruniu. Studiował historię i historię sztuki we Wrocławiu, gdzie był jednym z inicjatorów i przywódcą happenerskiego ruchu Pomarańczowa Alternatywa. Jest znany głównie dzięki tej działalności w latach 80. W tym czasie używał żartobliwego tytułu komendanta Twierdzy Wrocław. Za swoją działalność kierowana przez niego wrocławska Pomarańczowa Alternatywa w grudniu 1988 została nagrodzona przez polskiego reżysera Andrzeja Wajdę. Nagrodę "Popiół i Diament" w obecności m.in. Jacka Kuronia, Bronisława Geremka, Witolda Lutosławskiego i innych odebrała delegacja PA (m.in. Waldemar Fydrych oraz Hanka i Zdzicho – Hanna i Dariusz Duszyńscy – z grupy "Rodzinka").

Happeningi organizowane i współorganizowane przez Waldemara Fydrycha | edytuj kod

Happening "Precz z (U)pałami" w lipcu 1987. Na zdjęciu m.in. Adam Lipiński i Józef Pinior. Gorzów Wielkopolski, 13.12.2001. Wieczór autorski Waldemara Fydrycha w barze mlecznym "Agata" w ramach happeningu grupy Wesołe Miasteczko (Teatr Kreatury)

Happeningi do 1990 roku

Happeningi po 1990 roku

W wyborach parlamentarnych w 1989 Waldemar Fydrych kandydował do Senatu. Zdobył 8879 głosów (1,85%), co nie wystarczyło do uzyskania mandatu. Wkrótce potem wyjechał do Paryża. Pracował tam dorywczo, między innymi jako malarz pokojowy.

W 1999 wrócił do Wrocławia, inspirując powstanie efemerycznego Frontu Południowo-Zachodniego, który przeprowadził kilka happeningów wymierzonych we władze miasta. W 2002 kandydował do fotela prezydenta Warszawy. W grudniu 2004 wraz z grupą studentów odwiedził Ukrainę w ramach wspierania pomarańczowej rewolucji.

W wyborach samorządowych 12 listopada 2006 kandydował na prezydenta miasta Warszawy jako szef Komitetu Wyborczego Gamonie i Krasnoludki. uzyskał głosy 2914 wyborców (0,41%), uzyskując piąty wynik w stolicy spośród dziesięciu startujących kandydatów. W wyborach samorządowych 21 listopada 2010 ponownie ubiegał się o prezydenturę Warszawy z ramienia tego samego komitetu. Uzyskał 4952 głosy (0,77%), zajmując 7. miejsce spośród 11 kandydatów[1].

W 2012 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie obronił pracę doktorską pt. "Happening jako operacja integrująca, uzdrawiająca transformująca sztukę i rzeczywistość" pod nadzorem prof. Stanisława Wieczorka[2].

Waldemar Fydrych jest autorem czterech książek i libretta do opery "Don Generał", oraz malarzem, tworzącym charakterystyczne prace z wizerunkami krasnoludków. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Jego książka "Żywoty Mężów Pomarańczowych" w lipcu 2014 została wydana przez londyńskie wydawnictwo Minor Compositions w języku angielskim ze słowem wstępnym duetu aktywistów The Yes Men oraz amerykańskiej dziennikarki Anne Applebaum.

W 2013 został uznany w książce "Surrealism – 50 Works You Should Know" autorstwa Brada Fingera wydanej przez Prestel Publishing za jednego z wybitnych przedstawicieli surrealizmu w historii tego nurtu obok takich twórców jak m.in. Picasso, Dali, Duchamp i Artaud[potrzebny przypis].

Ciekawostki | edytuj kod

 • Po I turze wyborów na prezydenta Warszawy w 2006 ogłosił, że przekaże swój głos temu, kto pierwszy założy czapkę krasnoludka.
 • Waldemar Fydrych był w latach 90. XX wieku liderem polskiego rządu emigracyjnego we Francji.[potrzebny przypis]
 • Fydrych zaczął posługiwać się swym pseudonimem, kiedy Wojskowa Komenda Uzupełnień wezwała go do odbycia służby wojskowej. Przed komisją stawił się w mundurze majora, a swego rozmówcę – majora – nazywał pułkownikiem. Dzięki temu uznano Fydrycha za niezrównoważonego umysłowo i nie powołano go do wojska.[potrzebny przypis]

Książki | edytuj kod

 • Hokus pokus czyli Pomarańczowa Alternatywa – 1989 (wraz z Bogdanem Doboszem)
 • Żywoty Mężów Pomarańczowych – 2001 (​ISBN 83-916258-0-X​)
 • Krasnoludki i gamonie – 2006
 • Major – 2013

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Wybory Samorządowe 2010 - Geografia wyborcza - Województwo mazowieckie - miasto st. Warszawa, wybory2010.pkw.gov.pl [dostęp 2019-05-21] .
 2. Nowa Nauka Polska, nauka-polska.pl [dostęp 2019-05-21] .

Literatura | edytuj kod

 • Wszyscy proletariusze bądźcie piękni! Pomarańczowa Alternatywa w dokumentach aparatu represji PRL (1987-1989), wstęp, wybór i oprac. Joanna Dardzińska, Krzysztof Dolata, Wrocław 2011.
 • Małgorzata Skotnicka, Waldemar Fydrych Major – lider Pomarańczowej Alternatywy, [w:] „Wiadomości Historyczne z Wiedzą o Społeczeństwie”, nr 5, 2012, s. 19-25.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):


Na podstawie artykułu: "Waldemar Fydrych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy