Waldemar Tłokiński


Waldemar Tłokiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waldemar Zdzisław Tłokiński (ur. 15 października 1945 w Kamiennej Górze) – polski językoznawca i neurolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, rektor szkół niepublicznych.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, po czym został zatrudniony w bibliotece uniwersyteckiej. W 1970 na Uniwersytecie Łódzkim uzyskał stopień naukowy doktora w oparciu o rozprawę zatytułowaną Studia nad składnią przynależności we współczesnym języku polskim. Odbył staże naukowe z zakresu neurolingwistyki na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1975 habilitował się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie pracy Optymalizacja odbioru mowy w aspekcie teorii doświadczeń. W 1989 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. W międzyczasie podjął studia medyczne ukończone w 1983 w Akademii Medycznej w Gdańsku. Uzyskiwał następnie specjalizacje I stopnia (1985, z neurologii) i II stopnia (1989, z rehabilitacji medycznej). Pracował w tym czasie w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatryczno-Neurologicznym w Gdańsku, zajmując się rehabilitacją pacjentów z zaburzeniami mowy.

Jako naukowiec związany z Uniwersytetem Gdańskim. Był wicedyrektorem Instytutu Psychologii (1987–1989), dziekanem Wydziału Nauk Społecznych (1989–1996), w 1995 został kierownikiem Katedry Nauk o Poznaniu i Komunikacji. W latach 1999–2004 zajmował stanowisko rektora Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Następnie objął tożsamą funkcję w Ateneum – Szkole Wyższej w Gdańsku. Był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, powoływany do zespołów eksperckich przy ministrze edukacji oraz ministrze nauki i szkolnictwa wyższego. W pracy naukowej specjalizuje się w zagadnieniach związanych z językoznawstwem stosowanym, komunikacją społeczną i kliniczną, neurolingwistyką i rehabilitacją.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2002)[1] oraz Krzyżem Oficerskim (2011)[2] Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 2002 r. nr 61, poz. 865
  2. M.P. z 2012 r. poz. 387

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Waldemar Tłokiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy