Walerij Gierasimow


Walerij Gierasimow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walerij Wasiljewicz Gierasimow (ros. Валерий Васильевич Герасимов, Walerij Wasiljewicz Gierasimow; ur. 8 września 1955 w Kazaniu) – radziecki i rosyjski dowódca wojskowy, generał armii, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – pierwszy zastępca ministra obrony. Z jego nazwiskiem kojarzona jest „doktryna Gierasimowa”, nowa forma prowadzenia wojny, łączącą wojskową, technologiczną, informacyjną, dyplomatyczną, ekonomiczną, kulturową i inną taktykę w celu osiągnięcia strategicznych celów.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Dowódczej Wojsk Pancernych w Kazaniu, którą ukończył w 1977, Akademii Wojsk Pancernych – ukończył w 1987 i Akademii Sztabu Generalnego – ukończył w 1997.

Służbę rozpoczął w Północnej Grupie Wojsk w Polsce – na stanowiskach do dowódcy batalionu czołgów. Następnie służył w Nadbałtyckim Okręgu Wojskowym, gdzie od 1993 dowodził 144 Dywizją Zmechanizowaną w Tallinnie, przeniesioną w 1994 do obwodu smoleńskiego. Od 1997 był pierwszym zastępcą dowódcy Moskiewskiego Okręgu Wojskowego.

Posiada doświadczenie bojowe – w latach 1998-2006, podczas drugiej wojny w Czeczenii – zajmował różne stanowiska dowódcze w strukturach Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego, w tym szefa sztabu stacjonującej tam 58 Armii. Następnie w latach 2007-2009 był dowódcą Leningradzkiego Okręgu Wojskowego, a od kwietnia 2012 Centralnego Okręgu Wojskowego.

9 listopada 2012 został mianowany przez prezydenta Putina szefem sztabu generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – pierwszym zastępcą ministra obrony (nowo mianowani wiceministrowie to także Arkadij Bachin – dotychczasowy dowódca wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego i Oleg Ostapienko – dotychczasowy dowódca Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej)[1].

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Prezydent Federacji Rosyjskiej: Dekret nr 1505. Moskwa: 9 listopada 2012.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Walerij Gierasimow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy