Walerij Jakobi


Walerij Jakobi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania „Popas aresztantów” (1861) „Dom lodowy”(1878)

Walerij Jakobi (ros. Вале́рий Ива́нович Яко́би) (ur. 15 maja 1843 we wsi Kudriakowo guberni kazańskiej, zm. 26 maja 1902 w Nicei) – rosyjski malarz, profesor Cesarskiej Akademii Sztuk, współzałożyciel stowarzyszenia Pieriedwiżników.

Po ukończeniu gimnazjum w Kazaniu rozpoczął studia na Uniwersytecie Kazańskim. Po wybuchu wojny krymskiej zgłosił się na ochotnika, przerywając studia.

W roku 1856 rozpoczął studia malarstwa na Cesarskiej Akademii Sztuki w Sankt Petersburgu u Aleksieja Markowa. Z powodzeniem ukończył studia, zdobywając kolejno wszystkie srebrne i złote medale. Wielki złoty medal był w roku 1862 nagrodą za obraz „Popas aresztantów”, powstały pod wpływem reform cara Aleksandra II które ulżyły doli katorżników.

Dzięki otrzymanemu stypendium Jakobi wyruszył w podróż studialną po krajach Europy zachodniej. Zwiedził Niemcy, Szwajcarię, gdzie zatrzymał się w Zurychu, potem w Paryżu, Neapolu i Rzymie. Oprócz niewielkich obrazów rodzajowych namalował dwa obrazy historyczne: „Terroryści i umiarkowani uczestnicy Rewolucji Francuskiej” oraz „Kardynał de Guise z głową admirała Coligny, zabitego w noc św. Bartłomieja”. Ten obraz przyniósł Jakobiemu tytuł akademika. W roku 1864 za obraz „Aresztowanie księcia Birona” otrzymał tytuł profesora, a w roku 1870 został członkiem rady Akademii.

W roku 1878 pełnił funkcję komisarza rosyjskiego działu sztuki na Wystawie Światowej w Paryżu.

Ostatnie lata życia spędził w Algerze i na południu Francji.

Wielkie powodzenie obrazów Jakobiego skłoniło malarza do pospiesznej, niezbyt starannej pracy. Posługiwał się manekinami i fotografiami. Malował sceny historyczne i dworskie, w późniejszym okresie sceny haremowe. Mimo tematyki odległej od ideałów Pieriedwiżników, został jednym z założycieli tego stowarzyszenia.

Galeria | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Walerij Jakobi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy