Walter Arndt


Walter Arndt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Arndt (ur. 8 stycznia 1891 w Landeshut, obecnie Kamienna Góra, zm. 26 czerwca 1944 w Brandenburgu) – niemiecki zoolog i lekarz.

Życiorys | edytuj kod

Arndt studiował medycynę i zoologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jeszcze podczas studiów zapraszano go do wzięcia udziału w różnych ekspedycjach, podczas których Arndt m.in. zakończył badanie Wysokich Taurów, Korsyki i Norwegii.

W 1920 został wolontariuszem Wydziału Zoologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie po raz pierwszy opublikował swoje odkrycia.

W 1921 Arndt zmienił pracę i został asystentem na Wydziale Zoologicznym w Berlinie. W 1923 był pomocnikiem w ważnym badaniu hydrochemicznym Morza Północnego. W 1925 został kuratorem, a w 1931 profesorem zwyczajnym (niem. ordentlicher Professor). Od 1926 działał jako wydawca Fauna Arctica. W 1938 został wybrany do Międzynarodowej Komisji Nomenklatury Zoologicznej (ang. International Zoological Nomenclature Commission).

Śmierć | edytuj kod

Za uwagi krytyczne wobec nazizmu, Arndt został uwięziony w 1944 i skazany na śmierć. Pomimo wielu próśb władzy uczelni, Arndt został stracony 11 maja 1944 w Brandenburgu. Miał 53 lata.

Bibliografia | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją. Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Walter Arndt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy