Walter Mahlendorf


Walter Mahlendorf w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Mahlendorf (ur. 4 stycznia 1935 w Sarstedt) – zachodnioniemiecki lekkoatleta, sprinter, mistrz olimpijski i mistrz Europy.

Mahlendorf odnosił największe sukcesy w sztafecie 4 x 100 m. Na mistrzostwach Europy w 1958 w Sztokholmie zwyciężył w tej konkurencji wraz z kolegami z RFN (sztafeta biegła w składzie: Mahlendorf, Armin Hary, Heinz Fütterer i Manfred Germar), osiągając czas 40,2 s.

Na igrzyskach olimpijskich w 1960 w Rzymie startował we wspólnej reprezentacji olimpijskiej obu państw niemieckich. Został mistrzem olimpijskim w sztafecie 4 x 100 m (bieg finałowy wygrała sztafeta USA, ale została zdyskwalifikowana za przekroczenie strefy zmian). Wraz z Mahlendorfem (który startował na 3. zmianie) w sztafecie biegli Bernd Cullmann, Armin Hary i Martin Lauer. Wyrównali oni rekord świata wynikiem 39,5 s. Mahlendorf startował na tych igrzyskach także w biegu na 100 m, ale odpadł w przedbiegach.

Mahlendorf nigdy nie zdobył mistrzostwa lekkoatletycznego RFN, ale był wicemistrzem w biegu na 200 m w 1959 oraz brązowym medalistą na 100 m w 1960.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Walter Mahlendorf" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy