Walter Quakernack


Walter Quakernack w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 19 sie 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walter Konrad Quakernack (ur. 9 lipca 1907 w Bielefeld, zm. 11 października 1946 w Hameln) – zbrodniarz hitlerowski, SS-Oberscharführer, członek załogi obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Neuengamme i Bergen-Belsen.

Urodził się w Bielefeld. Karierę obozową rozpoczął w Auschwitz. Quakernack pełnił tu służbę między innymi jako funkcjonariusz Wydziału Politycznego (obozowego gestapo) i komendant podobozu (Lagerführer) Eintrachthütte. Brał aktywny udział w egzekucjach i okrutnych przesłuchiwaniach więźniów. Uczestniczył również w akcji gazowania Żydów w Birkenau i kremacji ciał ofiar. W Eintrachthütte wsławił się brutalnością w stosunku do więźniów pochodzenia żydowskiego. Podczas ewakuacji podobozu do Bergen-Belsen mordował z zimną krwią niezdolnych do dalszego marszu więźniów (ok. 100 z nich zginęło). Następnie Quakernack był komendantem Hanower-Mühlenberg, podobozu KL Neuengamme. Obóz ten był strzeżony między innymi przez 40 marynarzy, co było ewenementem w strukturach obozowych SS.

Walter Quakernack dostał się w obozie Bergen-Belsen do niewoli alianckiej. Został skazany podczas drugiego procesu załogi Bergen-Belsen (w Celle) na karę śmierci za zbrodnie popełnione podczas marszu śmierci z Eintrachthütte do Bergen-Belsen. Wyrok wykonano przez powieszenie dnia 11 października 1946 roku w więzieniu w Hameln.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Walter Quakernack" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy