Wanda Malczewska


Wanda Malczewska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wanda Justyna Nepomucena Malczewska (herbu Tarnawa; ur. 15 maja 1822 w Radomiu, zm. 25 września 1896 w Parznie) – córka Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Siostra Juliana i Marcina. Czcigodna Służebnica Boża Kościoła katolickiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pierwsze 24 lata życia spędziła w Radomiu, z czego pierwsze 10 za życia matki, a następne 14 u boku macochy. Była świecką mistyczką, czynną na polu społeczno-charytatywnym, prekursorką świeckich katechetów i pracownic charytatywnych, najpierw, od 1846, na terenie Klimontowa i Zagórza, obecnych dzielnic Sosnowca (diecezja sosnowiecka). Tam w 1846 zabrała ją ciotka Konstancja, siostra ojca, Leonardowa Siemieńska. W swej posłudze niosła zarówno świadectwo i naukę wiary, jak i często wypraszała wsparcie materialne dla najbiedniejszych na tym terenie. Jej wychowankiem w obu tych znaczeniach był późniejszy Apostoł Robotników Zagłębia, ks. Grzegorz Augustynik.

Po upadku powstania styczniowego, gdy w niezwykły sposób został uzdrowiony jej cioteczny brat Jacek Siemieński (1826–1872), zgodnie jednak z otrzymanym przez nią widzeniem, cała rodzina opuściła teren zaboru rosyjskiego i udała się najpierw w okolice Krakowa a następnie do innych majątków rodziny Siemieńskich, m.in. do Żytna, gdzie niosła posługę bliźnim i prowadziła życie mistyczne. Po śmierci owego kuzyna, Jacka, oraz jego matki, swojej ciotki, Konstancji Siemieńskiej, przeniosła się najpierw do klasztoru dominikanek, u św. Anny pod Przyrowem, a następnie do Parzna, gdzie też zmarła.

Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny, postulatorem procesu jest Krzysztof Nykiel. 21 lutego 2006 w Watykanie promulgowano dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej. Odtąd przysługuje jej tytuł Czcigodnej Sługi Bożej. Jej grób znajduje się w krypcie kościoła Serca Jezusowego w Parznie.

Prorocze widzenie Cudu nad Wisłą | edytuj kod

15 sierpnia 1873 Wanda Malczewska miała wizję, w której usłyszała następujące słowa od Matki Bożej[1]:

Uroczystość dzisiejsza wnet stanie się świętem narodowym, dla was, Polaków, bo w tym dniu odniesiecie zwycięstwo nad wrogiem, dążącym do waszej zagłady.

Zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej 1920 może być traktowane jako spełnienie tych słów[1].

Publikacje | edytuj kod

  • Wanda Malczewska (opracował Grzegorz Augustynik): Pisma Sługi Bożej Wandy Malczewskiej / wydane drukiem przez Augustynika, umieszczone w książce pt. „Miłość Boga i Ojczyzny”. Łódź: „Drukarnia Polska” Ludomira Mazurkiewicza, 1939.[2]
  • Wanda Malczewska (opracował Alojzy Majewski): Wizje, przepowiednie, upomnienia dotyczące Kościoła i Polski. Wyd. 1. Wrocław: Arka, 1995. ISBN 83-85647-05-8.[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Czesław Wójcik - Uglis: Zapowiedzi odzyskania wolności przez Polskę i zwycięstwa Cudu nad Wisłą, przekazane za pośrednictwem Sł. B. Wandy Malczewskiej. Cud1920.pl, 2015-08-15. [dostęp 2016-07-20].
  2. a b Malczewska, Wanda (1822-1896) (pol.). W: Katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych NUKAT [on-line]. [dostęp 2017-04-12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wanda Malczewska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy