Wanda Szuman


Wanda Szuman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablice na Przedszkolu Miejskim nr 1 w Toruniu imienia Wandy Szuman

Wanda Szuman (ur. 3 kwietnia 1890 w Toruniu, zm. 1 grudnia 1994), polska działaczka społeczna, pedagog, pionierka pedagogiki specjalnej, Honorowa Obywatelka Miasta Torunia.

Życiorys | edytuj kod

Była córką lekarza i działacza społecznego Leona Szumana, a siostrą Stefana Szumana. Do szkół średnich uczęszczała w Krakowie i we Lwowie, jeszcze przed I wojną światową zaangażowała się w pracę pedagogiczną. Uczestniczyła m.in. w tajnym nauczaniu dla dzieci robotniczych. W czasie wojny działała w Komitecie Niesienia Pomocy Ofiarom Wojny w Królestwie Polskim.

W okresie międzywojennym na początku lat 20. była referentką kuratorium szkolnego toruńskiego. Współtworzyła w Toruniu Polski Czerwony Krzyż oraz przewodniczyła Komisji Szkolnej. Odbyła w Warszawie studia pedagogiczne, szczególnie interesując się problematyką wychowania sierot. Przygotowywała kadrę pedagogiczną dla ochronek, żłobków i przedszkoli. W latach 1933-1939 kierowała Katolickim Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli w Poznaniu.

W czasie II wojny światowej ponownie uczestniczyła w tajnym nauczaniu, działała jednocześnie w Polskim Komitecie Opiekuńczym, zajmując się pomocą dla rodzin więźniów oraz dla osób wysiedlonych po powstaniu warszawskim. Po wojnie kontynuowała pracę pedagogiczną w Toruniu, w Liceum Wychowawczyń Przedszkoli oraz w Pogotowiu Opiekuńczym. Na emeryturę przeszła w 1952, nie porzucając jednak pracy naukowej.

Jej zainteresowania naukowe obejmowały głównie rozwój sierot i dzieci chowanych w izolacji, dzieci niepełnosprawnych, niewidomych, głuchych. Była pionierką metody rehabilitacyjnej osób niepełnosprawnych poprzez pracę artystyczną.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim[potrzebny przypis], Krzyżem Oficerskim (2 maja 1923)[1] Orderu Odrodzenia Polski, papieskim medalem "Pro Ecclesia et Pontifice", Orderem Uśmiechu. W lutym 1992 Rada Miasta Torunia nadała jej tytuł honorowego obywatela miasta. Zmarła w wieku 104 lat. Imię Wandy Szuman nosi kilka toruńskich placówek pedagogicznych - Zespół Szkół nr 16, Przedszkole Miejskie nr 1, VII Liceum Ogólnokształcące, a także organizacje społeczne (Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej oraz Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących).

Przypisy | edytuj kod

  1. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 30.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wanda Szuman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy