Warcraft II: Tides of Darkness


Warcraft II: Tides of Darkness w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warcraft II: Tides of Darknessstrategiczna gra czasu rzeczywistego wydana w 1995 roku przez firmę Blizzard, będąca drugą częścią cyklu Warcraft[1]. Akcja gry rozgrywa się w fantastycznym świecie Azeroth zamieszkiwanym przez orków i ludzi[1]. Kanwą gry jest walka tych dwóch nacji, w której można opowiedzieć się po każdej ze stron konfliktu. Gra została przeportowana przez Electronic Arts na PlayStation i Segę Saturn. Ze względu na specyfikę konsoli brak w tym wydaniu opcji gry wieloosobowej.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

W tej części gry naród Azeroth, pokonany przez orków, ucieka przez Wielkie Morze do Lordaeron, szukając pomocy u władcy tej krainy. Zostaje zawiązane Przymierze Lordaeron, do którego dołączają się także elfy i krasnoludy, a którego celem jest wypędzenie hordy orków z Azeroth z powrotem do ich macierzystego świata, Draenoru[2]. Czy im się to uda, czy też Horda podbije cały kontynent - to zależy od gracza.

Rasy | edytuj kod

W grze występują dwie rasy: Human (ludzie) oraz Orcs (orkowie). Jednostki obu ras różnią się wyglądem oraz:

  • dostępnymi zaklęciami.
  • parametrami jednostek (dotyczy ulepszeń do jednostek rangers i berseker).

Jednostki | edytuj kod

Każda rasa może werbować jednostki w koszarach (4 różne typy), portach (5 różnych typów), urodziskach gryfów lub smoków (1 typ) oraz 2 typy w wieżach wynalazków (Gnomish Inventor w przypadku rasy ludzi i Goblin Alchemist w przypadku orków).

Oprócz tego: Death Knight może zamieniać poległe jednostki w ożywione szkielety.

W grze występują również bohaterowie, których nie można werbować w żadnej z budowli.

Surowce | edytuj kod

W grze występują trzy surowce: złoto, drewno i ropa. Dodatkowo gracz musi wyżywić swoje jednostki budując farmy (jedna farma pozwala rekrutować cztery nowe jednostki)[3].

Warcraft II Expansion Set | edytuj kod

W 1996 roku Blizzard wydał rozszerzenie do gry pod nazwą Warcraft II Expansion Set. Dodatek zawiera 24 nowe misje, które składają się na dwie kampanie, po jednej dla ludzi i orków. W grze poprawiono także kilka błędów, poprawiono niektóre algorytmy, zmieniono także nieznacznie wygląd krainy Draenor. Poziom trudności jest też wyższy niż w podstawowej wersji gry[4].

Warcraft II Battle.net Edition | edytuj kod

Warcraft II Battle.net Edition to wydana w 1999 roku wersja gry. Podczas gdy wcześniejsze części Warcraft były przeznaczone dla systemu DOS, ta wersja jest przeznaczona dla Windows. Zawiera wszystkie elementy Warcraft II: Tides of Darkness i dodatku Warcraft II: Beyond the Dark Portal oraz wprowadza możliwość grania w trybie wieloosobowym przez Battle.net.

Najważniejszymi możliwościami w tej części są: ladder i statystyki gracza. To pierwsze to wirtualny ranking uzależniony od wyników w tymże trybie gry - na kilku mapach[5]. Statystyki gracza zaś obrazują ile ma on zwycięstw i porażek na wszystkich (także tych robionych przez samych graczy) mapach.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Warcraft II: Tides of Darkness (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-08-13].
  2. Dariusz Góralski. Warcraft 2 - recenzja. „Secret Service”, s. 60-61, luty 1996. ISSN 1230-7726
  3. Wybudowanie ratusza (Town Hall) pozwala również na zwerbowanie jednej dodatkowej jednostki
  4. Dariusz Góralski. Warcraft2 Expansion Set. „Secret Service”, s. 60, wrzesień 1996. Warszawa: ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726
  5. Dotyczy map znajdujących się w katalogu Maps/Ladder
Seria gier Warcraft Blizzard Entertainment
  1. a b c Gra została anulowana.
  2. a b c Wydane przez Silicon & Synapse / Chaos Studios.
Na podstawie artykułu: "Warcraft II: Tides of Darkness" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy