Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie


Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztyniefilharmonia założona w 1946 w Olsztynie.

W styczniu 1946 roku, podczas zebrania Związku Zawodowego Muzyków RP, Mirosław Dąbrowski wystąpił z inicjatywą powołania orkiestry. Już po dwóch miesiącach, 17 marca 1946 roku odbył się inauguracyjny koncert Małej Orkiestry Symfonicznej Związku Zawodowego Muzyków RP pod batutą pierwszego kierownika i dyrygenta Mirosława Dąbrowskiego. W programie koncertu znalazły się: „Marsz” Holzmanna, „Wiązanka melodii operowych” Schreinera, fantazja „Echo z polskich gór” Żaka i walc z operetki „Zemsta nietoperza” Straussa.

W latach pięćdziesiątych orkiestra rozpoczęła stałą działalność koncertową. W 1962 roku zespół przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), znanego kompozytora, urodzonego w pobliskim Barczewie. Jednocześnie instytucja uzyskała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie, a na początku 1973 roku została przekształcona w Filharmonię.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i studentów: audycje przedszkolne, szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie i inne, także we współpracy z chórami działającymi w Olsztynie.

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie weszła w XXI wiek jako instytucja kultury finansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął w dniu 25 października 2005 roku Uchwałę o zmianie nazwy na Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Dyrektorem naczelnym i I dyrygentem jest Piotr Sułkowski.

W 2014 w organizowanych przez Filharmonię koncertach udział wzięło 63 tys. 025 osób[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Opery i filharmonie ciągle popularne. Zobacz ranking frekwencji

Bibliografia | edytuj kod

Filharmonie w Polsce
Na podstawie artykułu: "Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy