Warner Bros


Na mapach: 34°08′58,6″N 118°20′31,2″W/34,149611 -118,342000

Warner Bros. w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Warner Bros) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wieża ciśnień z logo wytwórni pojawiająca się w czołówkach jej kreskówek

Warner Brothers Entertainment Inc.amerykańskie przedsiębiorstwo mediowe zajmujące się produkcją filmów, programów telewizyjnych i muzyki. Jest udziałowcem wielu firm: Warner Brothers Pictures, Warner Brothers Interactive Entertainment, Warner Brothers Television, Warner Brothers Animation, Warner Home Video, New Line Cinema, Castle Rock Entertainment, DC Entertainment oraz nieistniejącej The WB Television Network.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Warner Bros. jest jednym z największych na świecie producentów i dystrybutorów produkcji filmowych i telewizyjnych. Obecnie jest spółką-córką konglomeratu WarnerMedia, LLC. Główną siedzibę ma w Burbank (pod miastem Los Angeles) w Kalifornii.

Wytwórnia została założona przez braci Warner: Alberta, Sama i Harry’ego, polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia urodzonych w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu jako: Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal oraz Jacka, urodzonego już w Kanadzie jako Itzhak Wonsal. Bracia zastawiając rodzinny majątek: konia o imieniu Bob oraz sprzedając zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych na świecie. Od lat rywalizuje z inną wytwórnią filmową – The Walt Disney Company.

Warner Bros. jest producentem lub dystrybutorem ponad sześciu i pół tysiąca filmów fabularnych (m.in. Casablanca, Przygody Robin Hooda, Sokół maltański, Buntownik bez powodu, Maverick, Brudny Harry, Batman, Zabójcza broń, Matrix czy ekranizacji Harry’ego Pottera) oraz czternastu tysięcy tytułów animowanych z działu Warner Bros. Animation (w tym półtora tysiąca kreskówek np. Królik Bugs, Xiaolin – pojedynek mistrzów, Batman przyszłości, przedostatnia produkcja Johnny Test i ostatnia Kudłaty i Scooby Doo na tropie).

Z wytwórnią związane były i są największe gwiazdy przemysłu filmowego od Clinta Eastwooda, przez Mela Gibsona, do Stanleya Kubricka.

Podział Warner Bros. Entertainment Inc. | edytuj kod

Wytwórnie filmowe

Wytwórnie muzyczne i dźwiękowe

Producenci gier

DC Entertainment, Inc.

Stacje telewizyjne

Kino domowe

Osoby z Europy

  • Joahim Jon
  • James Lerd
  • Brown Lickeman
  • Oleh Utrau
  • Luis Tom
  • Katrin Warm

Produkcja Warner Bros. filmy i seriale | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista filmów produkcji Warner Bros..

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (studio animacyjne):
Na podstawie artykułu: "Warner Bros" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy