Warnino (powiat koszaliński)


Na mapach: 54°07′17″N 15°56′37″E/54,121389 15,943611

Warnino (powiat koszaliński) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warnino (niem. Warnin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Biesiekierz.

Według danych z 31 grudnia 2005 r. wieś miała 160 mieszkańców[1].

Warnino od XIV wieku do 1658 roku należało do rodu rycerskiego von Parsow.

W XVIII wieku folwark oraz wieś były częściowo własnością rotmistrza Georga Christofa von Kameke. W 1772 roku Warnino nabył radca von Gerlach właściciel pobliskiego Parsowa i Świemina i należało ono do niego do końca II wojny światowej, wieś była w pełni wystarczalna (świadczy o tym układ zabudowań). Po 1945 roku majątek upaństwowiono.

Warnino to sołectwo o charakterze rolniczo-turystycznym. Przeciętna wielkość gospodarstwa wynosi ok. 17 hektarów.

Na terenie wsi znajduje się dwór z przełomu XVIII i XIX wieku. Obecny wygląd wskazuje na klasycystyczny charakter obiektu. Dwór otacza park krajobrazowy z XVIII/XIX w. o pow. 4,5 ha. We dworze mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Funkcjonuje tu także zabytkowa gorzelnia.

Naturalnym bogactwem Warnina są tereny pobliskiego rezerwatu florystycznego Wierzchomińskie Bagno o powierzchni ok. 43,6 hektarów. Obserwuje się tu tworzenie torfowiska oraz stanowiska wiciokrzewu pomorskiego, a także drzew: brzóz, olch i buka.

Jest to duże skupisko unikalnej roślinności bagiennej. Przy drodze do Warnina rosną dwa dęby szypułkowe o obwodzie 410 i 430 cm. Piękna okolica i zabytki sprzyjają rozwojowi turystyki kwalifikowanej.

Na terenie sołectwa Warnino znajduje się także remiza strażacka i świetlica wiejska, w których odbywają się spotkania mieszkańców, organizowane są imprezy kulturalne.

Korzenie rodzinne mieszkańców sięgają Kielc, okolic Niedźwiedzia, skąd przenieśli się zaraz po wojnie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Plan rozwoju lokalnego gminy Biesiekierz na lata 2007–2013. 2006-10, s. 10.
Na podstawie artykułu: "Warnino (powiat koszaliński)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy