Warren Earl Burger


Warren Earl Burger w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warren Earl Burger (ur. 17 września 1907 w Saint Paul, zm. 25 czerwca 1995 w Waszyngton) – amerykański prawnik, w latach 1969-86 prezes Sądu Najwyższego USA.

Spis treści

Młodość i edukacja | edytuj kod

Pochodzi z rodziny szwajcarskiej. Do Stanów Zjednoczonych przybył jego dziadek Joseph Burger mając 14 lat, walczył w wojnie secesyjnej i otrzymał Medal Honoru, najwyższe odznaczenie wojskowe w USA.

Warren Earl Burger urodził się jako jedno z siedmiorga dzieci. Ukończył (1925) John A. Johnson High School, gdzie był przewodniczącym samorządu uczniowskiego (president of the student council). Uprawiał hokej, football, lekkoatletykę i pływanie. W czasach szkolnych pisał do lokalnej gazety o sporcie szkolnym.

W 1937 był ósmym prezesem United States Junior Chamber, elitarnego grona zrzeszającego m.in. kilkoro prezydentów, wiceprezydentów.

Studiował na University of Minnesota, ukończył (1931) William Mitchell College of Law.

Praca zawodowa | edytuj kod

Po studiach rozpoczął pracę w kancelarii prawniczej. Wykładał również przez dwanaście lat na Saint Paul College of Law. Tutaj także poznał Harry Blackmun, z którym w przyszłości razem zasiadali w Sądzie Najwyższym.

Polityka | edytuj kod

Był członkiem Partii Republikańskiej. W 1948 bezskutecznie lobbował Harold'a Stassen'a jako republikańskiego kandydata na urząd prezydenta. Cztery lata później popierał Dwight'a D. Eisenhower'a i ten został nominowany przez partię i wygrał wybory. Eisenhower mianował go asystentem prokuratora generalnego i jako prokuratora miał pierwszy sprawy przez Sądem Najwyższym.

W 1956 prezydent Eisenhower mianował go sędzią Sądu Apelacyjnego okręgu Dystrykt Kolumbii i sprawował tę funkcję przez 13 lat.

Sąd Najwyższy | edytuj kod

W 1968 dotychczasowy prezes Sądu Najwyższego Earl Warren ogłosił chęć przejścia w stan spoczynku. Prezydent Lyndon B. Johnson nominował Abe Fortas (dotychczasowego sędziego), jednak nie został on zaaprobowany przez Senat USA. W związku Warren odroczył swoją emeryturę o rok. Nowy prezydent Richard Nixon mianował Burger'a, a Senat zaakceptował ten wybór 23 czerwca 1969.

W stan spoczynku odszedł 26 września 1986, a zastąpił go na stanowisku prezesa William H. Rehnquist. W 1988 otrzymał Presidential Medal of Freedom. Zmarł w 1995 roku. Pochowany został na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

Życie prywatne | edytuj kod

W 1933 poślubił Elvera Stromberg (zm. maj 1994), z którą miał dwoje dzieci: Wade Allen Burger i Margaret Elizabeth Burger.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Biografia Supreme Court Historical Society (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Warren Earl Burger" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy