Warsaw-Beijing Forum: Youth for business


Warsaw-Beijing Forum: Youth for business w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo projektu Członkowie V Edycji projektu Warsaw-Beijing Forum podczas odwiedzin Ambasady Chińskiej Członkowie IV Edycji projektu Warsaw-Beijing Forum z premierem Mateuszem Morawieckim Członkowie III Edycji projektu Warsaw-Beijing Forum z prezydentem Andrzejem Dudą

Warsaw-Beijing Forum: Youth for business – flagowy projekt Koła Naukowego Prawa i Gospodarki Chin[1], działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego[2]. Każda kolejna edycja projektu jest opatrzona motywem przewodnim nawiązującym do aktualnych trendów panujących w świecie biznesu. Przez cały rok organizowane są konferencje, wykłady otwarte oraz warsztaty, które przygotowują uczestników do kulminacyjnego punktu przedsięwzięcia. Dzieli się on na część warszawską oraz pekińską. Wiosną studenci z China University of Political Science and Law[3] przyjeżdżają do Polski. Analogiczna wizyta odbywa się na jesień w Chinach. W trakcie spotkań poszczególnych części projektu uczestnicy biorą udział w serii wykładów oraz warsztatów, umożliwiających zdobycie wiedzy z różnych dziedzin prawa, gospodarki, ekonomii oraz kultury. Spotkania prowadzone przez zagranicznych gości nadają międzynarodowy i wielokulturowy charakter. Kolejną rolą projektu jest umożliwienie polskim studentom poznania bogactwa kulturowego Państwa Środka.

Spis treści

Idea projektu | edytuj kod

Projekt powstał w 2014 roku jako odpowiedź na wzrost znaczenia gospodarki chińskiej we współczesnym świecie. Celem projektu jest stworzenie forum, poprzez które zostanie nawiązany dialog, współpraca oraz wymiana idei i doświadczeń pomiędzy studentami z Pekinu i Warszawy. Opiera się on na trzech płaszczyznach. działalności.

Płaszczyzny działalności:

 • Płaszczyzna biznesowa: co roku Warsaw-Beijing Forum współpracuje z wieloma partnerami (kancelarie prawne, korporacje) organizując spotkania i wykłady merytoryczne poświęcone zagadnieniom z zakresu prawa, gospodarki i relacji polsko-chińskich. Spotkania z międzynarodowym gronem przedsiębiorców, polityków oraz ekspertów poszerzają wiedzę członków projektu z różnych dziedzin i umożliwiają zdobywanie cennego doświadczenia na rynku pracy.
 • Płaszczyzna akademicka: podstawą merytorycznej części projektu jest współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z China University of Political Science and Law w ramach tej kooperacji powstają liczne możliwości organizowania wykładów, prowadzonych przez specjalistów oraz naukowców. Warsaw-Beijing Forum współpracuje także z Polskim Centrum Badań Prawa i Gospodarki Chin w celu pogłębienia wiedzy o systemie prawnym i gospodarczym Państwa Środka.
 • Płaszczyzna kulturowa: projekt promuje polską kulturę, popularyzuje historię kraju i rozpowszechnia wiedzę o jego tradycjach. Podczas pobytu w Warszawie, chińscy studenci biorą udział w licznych wydarzeniach kulturowych. Natomiast podczas wyjazdu polskich studentów do Pekinu, podkreśla się różnorodność kulturową Chin, łączące się z nią tradycje i obyczaje, podejmuje się próbę zrozumienia społeczeństwa opartego na konfucjańskich fundamentach.

Historia | edytuj kod

I edycja – 2014 | edytuj kod

Spotkano się z Tadeuszem Chomickim, ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie; Darią Lipińską-Nałęcz, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Michałem Jezioro, prezesem KGHM Shanghai[4].

Deloitte[5], DLA Piper[6], HSBC[7], HeJun i LONGAN, Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych[8] oraz Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego[9] zorganizowali serie spotkań i warsztatów. Dotyczyły one specyfiki oraz kompetencji w polsko-chińskich relacjach biznesowych, szczególnie na płaszczyźnie kulturowej i ekonomicznej. Sukces pierwszej edycji stał się motorem do dalszego rozwoju projektu

II edycja – 2015 | edytuj kod

Część warszawska: drugą edycję projektu otworzyła konferencja z udziałem Prezydent Miasta Warszawy prof. Hanny Gronkiewicz-Waltz i prof. Bogdana Góralczyka, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali możliwości, jakie daje studentom rozwój stosunków między Polską a Chinami. Wzięto udział w wielu wydarzeniach dotyczących relacji biznesowych i kultury chińskiej. Eksperci Deloitte, Miller Canfield[10] czy Huicheng Law Firm[11] przedstawili rozwiązania różnych case studies.

Część pekińska: udano się na spotkanie z Michałem Jezioro, prezesem KGHM Shanghai. Poszerzano wiedzę o sektorach chińskiej gospodarki.

Lekcja Kung-Fu w Pekinie podczas VI Edycji projektu

III edycja – 2016 | edytuj kod

Trzecia edycja projektu odbyła się pod hasłem „The Eurasian Dream”.

Część warszawska: uczestniczono w spotkaniu z Andrzejem Dudą, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie podkreślano, jak ważna jest współpraca pomiędzy Państwem Środka a Polską. Poszerzono wiedzę na temat kultury Chin, polsko-chińskiej współpracy gospodarczej i wpływu gospodarki chińskiej na Polskę oraz pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej. Przeprowadzono wydarzenia z ekspertami Narodowego Banku Polskiego, DLA Piper[12], KONE.

Część pekińska: odwiedzono Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej w Pekinie, Najwyższy Sąd Ludowy Chińskiej Republiki Ludowej i siedzibę Huawei Technology[13]. W jej trakcie uczestnicy odbyli spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzejem Dudą, który podkreślał, jak ważna jest współpraca pomiędzy Państwem Środka a Polską.

IV edycja – 2017 | edytuj kod

Hasłem IV Edycji projektu było „Common Ambition”. Tematyka miała podkreślić chęć studentów do wzmocnienia relacji chińsko-polskich oraz zrozumienia bieżących wydarzeń o obu państwach.

Część warszawska: spotkano się z Mateuszem Morawieckim, prezesem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polski, który jako ekonomista rozmawiał z członkami o bieżących doniesieniach ze świata biznesu. Zapoznano się z teoretycznymi i proceduralnymi aspektami polskiego i europejskiego prawa poprzez spotkanie z Januszem Piechocińskim oraz wizycie w Sądzie Najwyższym. Odwiedzono polskie zakłady przetwórstwa jabłek w Grójcu, będące ważnym miejscem dla kontaktów handlowych z Chinami.

Część pekińska: wzięto udział w wielu warsztatach, wykładach i spotkaniach w Pekinie oraz Szanghaju. Po raz pierwszy delegacja polska udała się do Chengdu, gdzie złożyli wizytę w Polskim Konsulacie Generalnym.

V edycja – 2018 | edytuj kod

V Edycja Projektu przebiegała pod hasłem „Five Steps. One Horizon” i skupiła się wokół tematyki handlu, funkcjonowania przedsiębiorstw oraz regulacji prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej.

Część warszawska: na ceremonii otwarcia wystąpił Tadeusz Chomicki, ambasador Polski w Chińskiej Republice Ludowej. Organizowane wydarzenia w kooperacji z PwC[14], Linklaters[15], SDZLegal Schindhelm[16] dotyczyły specyfiki pracy z chińskimi przedsiębiorcami, a także poznania ich oczekiwań i prognoz dotyczących ekonomicznej przyszłości. Tematyka handlu pomiędzy Państwem Środka a Polską została pogłębiona dzięki w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej oraz ICBC[17].

Część pekińska: odwiedzono Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie, siedzibę kancelarii Dentons, KING & WOOD MALLESONS[18] oraz w Najwyższy Sąd Ludowy. Odbył się cykl warsztatów w Hongkongu w siedzibach kancelarii CMS[19] oraz Clifford Chance[20].

VI edycja – 2019 | edytuj kod

W świetle hasła szóstej edycji Warsaw-Beijing Forum – „Intelligence Approaching Business” – działalność projektu skupiła się wokół sztucznej inteligencji i nowych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w biznesie. Omawiano wpływ technologii na rozwój gospodarczy i wielopłaszczyznowe relacje polsko-chińskie przy uwzględnieniu związanych z tymi zagadnieniami aspektami prawnymi.

Część warszawska: podczas warsztatów zorganizowanych przez JGBS Biernat&Partners[21] oraz SDZ Legal Schindhelm dowiedziano się jak zawierać umowy z chińskimi przedsiębiorcami. Wzięto również udział w wykładach prowadzonych przez prawników z kancelarii: Clifford Chance, DLA Piper, Bird&Bird[22], CMS oraz Linklaters. Przy współpracy z Accenture[23] zorganizowano spotkanie otwarte dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji w Chinach z europejskiej perspektywy. Chińscy uczestnicy forum zwiedzili również Warszawę oraz wzięli udział w lekcji języka polskiego.

Część pekińska: odwiedzono pierwszy na świecie Sąd Internetowy, Najwyższą Prokuraturę Ludową oraz Minsheng Bank[24], w którym poruszono również kwestie chińskiej sztuki. Udano się na serię warsztatów w Dentons. Wysłuchano wykładów na temat jazdy autonomicznej oraz inicjatywy „Jeden pas i jedna droga”. W Szanghaju wzięto udział w wydarzeniu kancelarii Bird&Bird o sądach internetowych.

Nagrody i osiągnięcia | edytuj kod

 • 2017 – Projekt Warsaw-Beijing Forum otrzymał grant programu „Wspieramy Rozwój” organizowanego przez Cedrob S.A. Dzięki temu wyróżnieniu studenci byli w stanie rozpocząć prace nad kompendium dla polskich przedsiębiorstw rozważających eksport produktów do Chin.
 • 2017 – Projekt Warsaw-Beijing Forum otrzymał grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z którego zorganizowano I Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową „Prawnopodatkowe aspekty wymiany handlowej między Polską a Chinami”.

Przypisy | edytuj kod

 1. Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin, www.facebook.com [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 2. WPiA, WPiA [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 3. 英文网站, en.cupl.edu.cn [dostęp 2020-02-04] .
 4. KGHM Shanghai Copper Trading Co. Ltd, www.kghm.cn [dostęp 2020-02-04] .
 5. Witamy w Deloitte Polska!, Deloitte Polska [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 6. DLA Piper Global Law Firm, DLA Piper [dostęp 2020-02-04]  (ang.).
 7. HSBC Poland, www.hsbc.pl [dostęp 2020-02-04] .
 8. PISM, www.pism.pl [dostęp 2020-02-04] .
 9. Strona Główna, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 10. Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy Sp. K. | Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, millercanfield.pl [dostęp 2020-02-04] .
 11. 北京市惠诚律师事务所, www.huichenglawyer.com [dostęp 2020-02-04] .
 12. DLA Piper Global Law Firm, DLA Piper [dostęp 2020-02-04]  (ang.).
 13. Huawei - Building a Fully Connected, Intelligent World, huawei [dostęp 2020-02-04]  (ang.).
 14. PricewaterhouseCoopers, PwC: audyt, doradztwo podatkowe, prawne i biznesowe, PwC [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 15. Home | Linklaters | Global Law Firm | Global Lawyers, www.linklaters.com [dostęp 2020-02-04]  (ang.).
 16. Schindhelm, Rechtsanwalt in Breslau und Warschau (Polen) (Polski), pl.schindhelm.com [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 17. 欢迎光临中国工商银行华沙网站, www.icbc.com.cn [dostęp 2020-02-04] .
 18. King & Wood Mallesons - the global elite firm for the next century, www.kwm.com [dostęp 2020-02-04]  (ang.).
 19. CMS in Poland - International Law Firm, cms.law [dostęp 2020-02-04] .
 20. Clifford Chance, Clifford Chance [dostęp 2020-02-04]  (ang.).
 21. JGBS Kancelaria, JGBS Biernat&Partners S.K.A., 13 lipca 2017 [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 22. Bird And Bird, Bird & Bird [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 23. Accenture | Polska | New Applied Now, www.accenture.com [dostęp 2020-02-04]  (pol.).
 24. CHINA MINSHENG BANK, en.cmbc.com.cn [dostęp 2020-02-04] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Warsaw-Beijing Forum: Youth for business" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy