Warszewiec


Warszewiec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszewiec (do 1945 niem. Kückenmühlenbach) – strumień o długości ok. 5 km w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim w granicach administracyjnych Szczecina.

Nad Warszewcem stwierdzono występowanie osadnictwa ludzkiego w neolicie. W średniowieczu i do końca XIX w. pobudowano nad nim szereg młynów wodnych. Pozostały po nich ślady w postaci stawów spiętrzających wody. Jednym z młynów był Kukułczy Młyn (niem. Kucken Mühle), istniejący już w XVII w.

Strumień bierze swój początek na podmokłych łąkach w okolicach ulicy Wapiennej w osiedlu Warszewo[1]. Warszewiec opływa Warszewo półkoliście, a następnie kieruje się na południe, po przepłynięciu ok. 1 kilometra przyjmuje z prawego brzegu Warszówkę. Płynie głęboką doliną (miejscami krytym kanałem), która od ulicy Chopina przechodzi w rynnę erozyjną. Płynąc wzdłuż ul. Wł. Broniewskiego dopływa do Placu Matki Polki, gdzie wpływa do krytego kanału. Warszewiec przepływa kanałem jeszcze ok. 2 km, po czym uchodzi do Osówki[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Szczecin, plan miasta, Cartomedia Poznań 2002, ​ISBN 978-83-7445-163-5
  2. PTTK, Oddział Regionalny Szczecin im. Stefana Kaczmarka

Bibliografia | edytuj kod

  • Red. Białecki Tadeusz – Encyklopedia Szczecina, Szczecin 1999.
  • T. Białecki, L. Turek-Kwiatkowska, Szczecin stary i nowy, wyd. Szczecińskie Towarzystwo Kultury, Szczecin 1991, str. 374-5
Na podstawie artykułu: "Warszewiec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy