Wartość chwilowa przebiegu czasowego


Wartość chwilowa przebiegu czasowego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wartości chwilowe ciągłego przebiegu czasowego

Wartość chwilowa przebiegu czasowego jest wartością przebiegu czasowego w dowolnym punkcie (chwili) czasu. Każdy rzeczywisty przebieg czasowy składa się z nieskończonej ilości następujących po sobie wartości chwilowych, których chronologiczne ułożenie powoduje powstanie całego przebiegu czasowego.

Wartości chwilowe zapisuje się zazwyczaj małymi literami. Przykładowo symbolem napięcia elektrycznego jest litera U , {\displaystyle U,} natomiast napięcie chwilowe (jako funkcja czasu) zapisuje się jako u ( t ) . {\displaystyle u(t).} To samo dotyczy wartości chwilowej prądu elektrycznego i ( t ) {\displaystyle i(t)} czy mocy czynnej p ( t ) . {\displaystyle p(t).} W celu odróżnienia od wartości chwilowych, wartości skuteczne napięcia, prądu i mocy elektrycznej zapisuje się dużymi literami, odpowiednio U , I , P . {\displaystyle U,I,P.}

Największa wartość chwilowa danego przebiegu jest tożsama z wartością maksymalną; podobnie najmniejsza wartość chwilowa jest równoznaczna z wartością minimalną.

Techniki analogowe pozwalają na rejestrację ciągłych zmian wartości chwilowych. Natomiast w technikach cyfrowych wykorzystuje się twierdzenie Kotielnikowa-Shannona, na podstawie którego można odtworzyć dowolny przebieg ciągły na podstawie jego wartości chwilowych (tzw. wartości dyskretnych). Jednym z najpopularniejszych urządzeń pozwalających na bezpośrednią obserwację i rejestrację wartości chwilowych przebiegów czasowych jest oscyloskop.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wartość chwilowa przebiegu czasowego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy