Watchmen: Strażnicy


Watchmen: Strażnicy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Watchmen: Strażnicyamerykański dramat fantastycznonaukowy z 2009 roku w reżyserii Zacka Snydera, stanowiący filmową adaptację komiksu Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa Strażnicy. W filmie grają między innymi: Malin Åkerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley, Jeffrey Dean Morgan, Carla Gugino.

Akcja filmu rozgrywa się w alternatywnej historii, w roku 1985 w czasie zimnej wojny między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Grupa w większości emerytowanych amerykańskich superbohaterów bada spisek przeciwko nim i odkrywa, że sytuacja jest bardziej złożona.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Grupa superbohaterów „Strażnicy” zostaje powołana do walki z gangami i przestępcami. Jeden z nich, Doktor Manhattan, pomaga Stanom Zjednoczonym wygrać wojnę w Wietnamie, co skutkuje ponownym wyborem Richarda Nixona na prezydenta. Jest rok 1985. W USA obowiązuje ustawa Keene’a – superbohaterowie, którzy walczyli z przestępcami, zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę, niektórzy jednak pracują pod ścisłą kontrolą rządu Stanów Zjednoczonych. Tymczasem ze swojego apartamentu na trzydziestym piętrze zostaje wypchnięty Edward Blake, znany jako Komediant. Jego dawny kompan, Rorschach, podejrzewa, że ktoś postanowił się pozbyć dawnych superbohaterów i zaczął właśnie od niego. Postanawia ostrzec dawnych kompanów, którzy walczyli u jego boku z przestępcami. Nie mają pojęcia, że trafili na ślad intrygi, w której stawką są losy świata.

Po pogrzebie Blake'a, Manhattan jest oskarżony o spowodowanie raka u swojej byłej dziewczyny i innych, z którymi spędził czas po wypadku, który dał mu jego super moce. Manhattan przenosi się na Marsa, dając Związkowi Radzieckiemu szansę do inwazji na Afganistan. Tymczasem Jupiter po zerwaniu z Manhattanem spędza czas z Dreibergiem. Oboje w końcu stają się kochankami i decydują się na powrót do Strażników. Razem pomagają Rorschachowi wydostać się z więzienia, po czym Jupiter spotyka Manhattana. On zabiera ją na Marsa i wyjaśnia, że nie jest już zainteresowany losem ludzkości. Gdy bada wspomnienia Jupiter, odkrywa, że jej ojcem jest Blake, który wcześniej próbował ją zgwałcić. Jego zainteresowanie ludźmi powraca i Manhattan decyduje się na powrót na Ziemię z Jupiter.

Badając spisek Rorschach i Dreiberg odkrywają, że Veidt jest odpowiedzialny za wszystko. Rorschach i Dreiberg trafiają na Veidta na Antarktydzie. Veidt potwierdza, że stoi za morderstwem Blake'a, zesłaniem Manhattana, uwięzieniem Rorschacha i upozorowaniem własnego zamachu, który zainscenizował, by odwrócić podejrzenia. Wyjaśnia, że jego planem jest połączyć cele Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego przez zniszczenie głównych miast na świecie w eksplozji reaktorów energetycznych, które Manhattan nieświadomie pomógł mu stworzyć. Rorschach i Dreiberg próbują zatrzymać go, ale odkrywają, że jego plan został już wprawiony w ruch: reaktory zostały zdetonowane i świat uznał to za dzieło dr Manhattana.

Po tym jak Nowy Jork zostaje zniszczony, Jupiter i Manhattan przybywają do ruin miasta i ustalają, że Veidt musi być za to odpowiedzialny, po czym teleportują się do jego bazy. Veidt pokazuje im w telewizji reportaż, w którym stwierdza się, że Stany Zjednoczone i Związek Radziecki sprzymierzyły swoje siły w walce z nowym zagrożeniem, Dr Manhattanem. Bohaterowie zdają sobie sprawę, że ujawnienie prawdy doprowadzi do wojny światowej. Rorschach prosi Manhattana, żeby go zabił, aby powstrzymać go od ujawnienia prawdy. Manhattan spełnia jego prośbę, dzieli ostatni pocałunek z Jupiter i przenosi się na stałe do innej galaktyki. Dreiberg i Jupiter zostawiają Veidta samego i wracają do Stanów.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

W 1986 roku producenci Lawrence Gordon i Joel Silver nabyli prawa do filmu Watchmen dla wytwórni 20th Century Fox[1]. Po tym jak Alan Moore, jeden z autorów komiksu, odmówił napisania scenariusza, 20th Century Fox zatrudniła scenarzystę Sama Hamma. Hamm pozwolił sobie na zmianę skomplikowanego zakończenia na bardziej przystępne, w którym dochodzi do zabójstwa i paradoksu czasu[2]. W 1991 roku prawa do filmu przejęło Warner Bros., gdzie reżyserem został Terry Gilliam, a scenarzystą Charles McKeown. Ze względu na brak środków finansowych, Gilliam i Silver byli w stanie pozyskać tylko 25 milionów dolarów (co stanowiło jedną czwartą niezbędnego budżetu)[2] oraz przekonanie Gilliama, że komiksu nie można zekranizować[3], Gilliam ostatecznie opuścił projekt i Warner Bros. zarzuciła dalsze prace.

W październiku 2001 roku Lawrence Gordon zatrudnił Davida Haytera do reżyserii i napisania scenariusza, a także nawiązał współpracę z Lloydem Levinem i Universal Studios[4]. Hayter i producenci opuścili Universal Studios z powodu różnych pomysłów dotyczących dalszej produkcji filmu[5], a Gordon i Levin wyrazili zainteresowanie w tworzeniu filmu w wytwórni Revolution Studios. Hayter nie otrzymał wsparcia ze strony Revolution Studios i projekt znowu stanął w miejscu[6]. W lipcu 2004 roku ogłoszono, że Paramount Pictures jest odpowiedzialne za produkcję filmu i reżyserem zostanie Michael Bay, do którego dołączyli także Darren Aronofsky i David Hayter. Producenci Gordon i Levin pozostali przy projekcie i nawiązali współpracę z partnerem produkcyjnym Aronofsky'ego Erikiem Watsonem[7].

Odbiór | edytuj kod

Statek Archie na Comic-Conie, 2008

Film z budżetem 130 milionów dolarów okazał się sukcesem zarabiając 24 miliony w dniu premiery[8], a podczas pierwszego weekendu 55 milionów[9]. Produkcja spotkała się z pozytywnym odbiorem krytyków i widzów. Na stronie Rotten Tomatoes średnia recenzji filmu wynosi 65%[10]. Patrick Kolan z IGN Australia wystawił maksymalną ocenę i stwierdził, że jest to ekranizacja komiksu, którą zawsze chciało się zobaczyć, ale nigdy nie wierzyło w jej powstanie[11]. Kyle Smith z gazety „New York Post” porównał go do niektórych filmów Stanleya Kubricka. Jego zdaniem zarówno warstwa dźwiękowa, jak i scenografia są równie nowatorskie co w filmie 2001: Odyseja kosmiczna[12].

Przypisy | edytuj kod

 1. Anne Thompson. Filmmakers intent on producing new comic-book movies. „Sun-Sentinel”, 1986-08-26 (ang.). 
 2. a b Who Watches the Watchmen? – How The Greatest Graphic Novel of Them All Confounded Hollywood. W: Hughes, David: The Greatest Sci-Fi Movies Never Made. Chicago Review Press; updated and expanded edition Titan Books (2008), 2002-04-22. ISBN 978-1-84576-755-6. (ang.)
 3. Russ Burlingame: Zack Snyder Calls Terry Gilliam's Watchmen Ending Completely Insane (ang.). comicbook, 2014-03-03. [dostęp 2015-10-30].
 4. David Hayter Watches The Watchmen (ang.). IGN, 2001-10-27. [dostęp 2015-10-30].
 5. Borys Kit: 'Watchmen' on Duty at Warner Bros. (ang.). thebookstandard, 2005-12-19. [dostęp 2015-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-03-28)].
 6. Linder, Brian: Aronofksy Still Watching Watchmen (ang.). IGN, 2004-07-23. [dostęp 2015-10-30].
 7. Borys Kit: Watchmen unmasked for Par, Aronofsky (ang.). W: The Hollywood Reporter [on-line]. 2004-07-23. [dostęp 2015-10-30].
 8. Watchmen (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2015-10-22].
 9. Weekend Box Office (ang.). W: Box Office Mojo [on-line]. [dostęp 2015-10-29].
 10. Watchmen (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-10-29].
 11. Patrick Kolan: Watchmen AU Review (ang.). IGN AU, 2009-02-23. [dostęp 2015-10-29].
 12. Kyle Smith: Watch It! (ang.). W: New York Post [on-line]. 2009-03-04. [dostęp 2015-10-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Watchmen: Strażnicy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy