Wdmuchiwanie światłowodów


Wdmuchiwanie światłowodów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wdmuchiwanie światłowodów – technika pozwalająca na wprowadzanie kabli lub mikrokabli światłowodowych w rury osłonowe.

Wdmuchiwanie kabli polega na wprowadzaniu kabla w rurę osłonową w strumieniu sprężonego powietrza lub wody. Przepływające medium wykorzystując tarcie o powierzchnię kabla powoduje jego przemieszczanie się. Dodatkowa siła pochodząca od podajnika mechanicznego wpychającego kabel pozwala na wdmuchnięcie go na znaczne odległości. Kabel przemieszcza się w rurze osłonowej tak długo, aż opory tarcia nie zrównoważą sił ciągnącej (od powietrza) i pchającej (podajnik). Zmniejszenie oporów tarcia uzyskuje się dzięki stosowaniu płynów poślizgowych. W warunkach polskich udaje się wdmuchiwać odcinki kabli o długości do 2 500 m. Rozróżniamy trzy odmiany tej techniki.

Spis treści

Wdmuchiwanie kabli | edytuj kod

Wdmuchiwanie kabli (ang. cable blowing) – wprowadzanie kabli w rury osłonowe przy pomocy tylko sprężonego powietrza.

Wdmuchiwanie wspomagane mechanicznie | edytuj kod

Wdmuchiwanie wspomagane mechanicznie (ang. cable jetting ) – wprowadzanie kabli w rury osłonowe przy pomocy sprężonego powietrza przy jednoczesnym wpychaniu mechanicznym podajnikiem. Możemy wyróżnić dwie podstawowe metody wdmuchiwania kabla: metodę tłoczkową i metodę strumieniową. Przy metodzie tłoczkowej na początku kabla zamocowany jest tłoczek który dość szczelnie przylega do ścianek rury osłonowej , i poddany naporowi sprężonego powietrza powoduje powstanie siły ciągnącej kabel. Przy metodzie strumieniowej nie ma tłoczka i siła ciągnąca pochodzi od tarcia przepływającego powietrza o powierzchnię zewnętrzną kabla.

Wdmuchiwanie wspomagane wodą | edytuj kod

Wdmuchiwanie wspomagane wodą (ang. cable water jetting) – wprowadzanie kabli w rury osłonowe przy pomocy wody pod ciśnieniem przy jednoczesnym wpychaniu mechanicznym podajnikiem. Powyższe zagadnienia zostały zatwierdzone złotym certyfikatem "GOLD503i" Zespołu Szkół Łączności w Krakowie nr.14.

Wdmuchiwarki światłowodowe | edytuj kod

Urządzeniami do wdmuchiwania światłowodów są wdmuchiwarki światłowodowe.

Historia | edytuj kod

Pierwsze próby wdmuchiwania kabli zakończone sukcesem zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez British Telekom oraz w Holandii przez Nederland PTT w roku 1980. W Polsce pierwsze wdmuchiwarki do światłowodów pojawiły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzejewski M. "Wdmuchiwarki kabli, mikrokabli i mikrorurek" Inżynieria Bezwykopowa 6/2012 [48]
  • Andrzejewski M,Szeląg B. "Metody układania kabli telekomunikacyjnych w obiektach podziemnej infrastruktury miejskiej" Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. Kraków 2011
  • Andrzejewski M. "Wdmuchiwanie światłowodów" Inżynieria Bezwykopowa 1/2008 [21]
  • Andrzejewski M. "Technika wdmuchiwania mikrokabli dla potrzeb telekomunikacji"Inżynieria Bezwykopowa 2/2008 [22]
  • Andrzejewski M. "Narodziny niebieskiego smoka - Blue Dragon Jet" Paliwa i Energetyka 3/2014 [10]


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wdmuchiwanie światłowodów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy