Weasleyowie


Weasleyowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Weasleyowie – fikcyjna rodzina z cyklu o Harrym Potterze. Weasleyowie są czarodziejami czystej krwi, ale przez niektórych postrzegani są jako zdrajcy krwi, ponieważ przejawiają i propagują przyjazny stosunek do mugoli oraz mugolaków. Swój dom nazywają Norą. W Hogwarcie wszyscy Weasleyowie trafiali do Gryffindoru.

Spis treści

Drzewo genealogiczne | edytuj kod

Wariant z linkami | edytuj kod

Wariant graficzny | edytuj kod

Drzewo genealogiczne rodziny Weasleyów

Rodzina | edytuj kod

Artur Weasley | edytuj kod

Artur Weasley (ur. 6 lutego 1950)[2] – prawdopodobnie syn Septimusa Weasleya i Cedrelli Black. Był ojcem siedmiorga dzieci: Williama, Charliego, Percy’ego, Freda i George’a, Ronalda i Ginerwy, które miał z Molly Weasley. Miał brata Biliusa Weasleya. Miał rude włosy.

Pracował dla Ministerstwa Magii w Urzędzie Niewłaściwego Użycia Produktów Mugoli (w 5. tomie znany też jako Urząd Niewłaściwego Użycia Czarów), a potem został szefem Biura Wykrywania i Konfiskaty Fałszywych Zaklęć Obronnych i Środków Ochrony Osobistej. Należał do Zakonu Feniksa. Artur Weasley bardzo interesował się mugolami, ich wynalazkami i kulturą. Kolekcjonował mugolskie przedmioty, m.in. baterie, gwoździe.

Pierwszy raz pojawia się w 2. tomie wraz z większością rodziny w czasie lata przed wyjazdem do Hogwartu. Wypytywał wtedy Harry’ego o wynalazki mugoli.

W Harry Potter i Czara Ognia przybywa po Harry’ego do domu jego wujostwa, żeby zabrać go na Mistrzostwa Świata w Quidditchu.

W piątej części przygód został dotkliwie pogryziony przez Nagini, która była horkruksem Voldemorta. Trafił potem do Szpitala Świętego Munga na oddział Urazy Magizoologiczne.

W 6. tomie został szefem Biura Wykrywania i Konfiskaty Fałszywych Zaklęć Obronnych i Środków Ochrony Osobistej.

Natomiast w siódmym tomie uczestniczył w transportowaniu Harry’ego do Nory. Był na ślubie i weselu syna z Fleur i walczył w Bitwie o Hogwart.

Molly Weasley z domu Prewett | edytuj kod

Molly Weasley z domu Prewett (ur. 30 października 1949 lub 1950)[3] – żona Artura Weasleya i matka Charliego, Billa, Percy’ego, Freda, George’a, Rona i Ginny. Siostra zamordowanych – Gideona i Fabiana Prewettów. Ma rude włosy i brązowe oczy. Harry poznał ją w 1991 roku, przed wyjazdem do Hogwartu, kiedy mu powiedziała, jak się przechodzi na peron 9 i 3/4. Jest o dziesięć lat starsza od rodziców Harry’ego. Zajmuje się domem. Jej ulubioną piosenkarką jest Celestyna Warbeck, która śpiewa m.in. piosenkę pt. „Kociołek pełen gorącej miłości”. Uwielbia także książki Gilderoya Lockharta.

Bardzo martwiła się o rodzinę, Harry’ego i Hermionę po Mistrzostwach Świata w Quidditchu w 4. tomie. Przyjechała wraz z Billem na Turniej Trójmagiczny do Hogwartu.

Wraz z mężem należy do Zakonu Feniksa. Bardzo się o wszystkich troszczy, ciągle boi się, że ktoś z jej rodziny umrze. Harry’ego kocha jak własnego syna. Na początku 5. części przygód, przy Grimmauld Place 12 spotkała bogina (upiór przybierający kształt tego, czego się najbardziej boi osoba, która go spotkała), który zamieniał się kolejno w: martwego Rona, martwego Billa, martwego Artura, martwych bliźniaków – Freda i George’a, martwego Percy’ego i martwego Harry’ego Pottera.

W książce Harry Potter i Książę Półkrwi, kiedy jej syn Bill miał ożenić się z Fleur Delacour, była temu niechętna i zapraszała ciągle Nimfadorę Tonks pocieszając ją, ponieważ ta była zakochana w Remusie Lupinie. Natomiast cała rodzina była przekonana, że chce, by ta zajęła miejsce Fleur.

W siódmym tomie szykowała ślub i wesele Billa oraz Fleur. Pomagali jej w tym Harry, Hermiona i reszta Weasleyów. W Bitwie o Hogwart zabiła Bellatrix Lestrange. Na urodziny Harry’ego uszykowała tort w kształcie złotego znicza i podarowała mu zegarek, który kiedyś należał do jej brata. Na pozór niezbyt potężna czarownica, lecz w walce pokonała zabójczynię Syriusza, jak i wielu potężnych czarodziejów. Wykazała się wtedy ogromną siłą, odwagą i sprytem.

William Weasley | edytuj kod

William Artur „Bill” Weasley (ur. 29 listopada 1970)[4] – pierworodny syn Molly Weasley i Artura Weasleya. Nosi kolczyk w kształcie kła i ma długie włosy, które wiązał w kucyk. Wysoki, ubrany najczęściej jak na koncert rockowy, na nogach ma buty ze smoczej skóry. W Hogwarcie był prefektem naczelnym. Ma pięciu braci i jedną siostrę. Należy do Zakonu Feniksa. Pracował w Egipcie dla banku Gringotta jako łamacz klątw.

W szóstej części przygód zakochał się we Fleur Delacour. Cała rodzina była temu przeciwna, jednak gdy Bill został pogryziony przez wilkołaka Fenrira Greybacka, Fleur nie przestała go kochać, dzięki czemu zyskała przychylność pani Weasley i reszty rodziny.

W 7. tomie wzięli ślub i mają troje dzieci: Victoire, Dominique i Louisa. Zamieszkali blisko morza w domu, który zwie się „Muszelka”.

Charlie Weasley | edytuj kod

Charlie Weasley (ur. 12 grudnia 1972) – drugi syn Artura i Molly Weasley. Ma pięciu braci i jedną siostrę. Poszedł do Hogwartu w 1984 roku i Tiara Przydziału przydzieliła go do Gryffindoru. Był kapitanem i znakomitym szukającym w drużynie quidditcha. Po ukończeniu szkoły zaczął pracować w Rumunii, badając smoki, miał również osiągnięcia w ich tresurze (a przynajmniej tak twierdzi jego brat Ron). Jest członkiem Zakonu Feniksa. Sprowadził smoki do pierwszego zadania Turnieju Trójmagicznego. Miał za zadanie po pracy poznawać nowych znajomych i namawiać ich do walki z Voldemortem. Był na Mistrzostwach Świata w Quidditchu. Harry, gdy go poznał, zauważył, że ma poparzenia na dłoniach. Charlie nigdy się nie ożenił, bo bardziej interesował się smokami niż kobietami[5].

W 7. tomie był świadkiem na ślubie Billa i Fleur. Walczył w Bitwie o Hogwart.

Nie pojawił się w żadnym filmie o Harrym Potterze.


Percy Weasley | edytuj kod

Percy Ignatius Weasley (ur. 22 sierpnia 1976) – trzeci syn Molly Weasley i Artura Weasleya oraz brat Ginny, Charliego, Billa, Freda, George’a i Rona Weasleyów. Nie był za bardzo lubiany w szkole przez uczniów, ale był ulubieńcem nauczycieli. Na piątym roku został mianowany przez dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart Albusa Dumbledore’a prefektem Gryffindoru. W drugiej oraz trzeciej części przygód miał o rok młodszą od siebie dziewczynę Penelopę Clearwater, z którą potajemnie się spotykał.

Po ukończeniu szkoły dostał posadę asystenta szefa Departamentu Międzynarodowej Współpracy Czarodziejów, a potem zastępował Barty’ego Croucha na tym stanowisku. W 5. tomie został młodszym Podsekretarzem Ministra Magii, Korneliusza Knota. Z powodu tego stanowiska odwrócił się od swojej rodziny. Barty Crouch, jego pierwszy szef mówił do niego „Weatherby”.

W siódmym tomie podczas Bitwy o Hogwart godzi się ze swoją rodziną. Podczas walki widzi śmierć swojego brata Freda. Prawdopodobnie pomścił jego śmierć, zabijając Augustusa Rookwooda. Poślubia kobietę o imieniu Audrey i ma z nią dwójkę dzieci: Molly i Lucy[6].

Fred i George Weasleyowie | edytuj kod

Fragment studia, w którym kręcono sceny na ulicy Pokątnej. Po lewej sklep Magiczne Dowcipy Weasleyów.

Fred i George Weasleyowie (ur. 1 kwietnia 1978, Fred zm. 2 maja 1998) – bracia bliźniacy, tak jak reszta rodziny, mają rude włosy, są też piegowaci i barczyści. Synowie Molly i Artura Weasleyów, bracia Rona, Percy’ego, Charliego, Billa i Ginny Weasley. Najwięksi (po Huncwotach) dowcipnisie w Hogwarcie, poznali wszystkie zakamarki zamku i tajne przejścia. Pod względem zainteresowań nie pasowali do swojej rodziny, która uważała, że nie dojdą oni do niczego w życiu.

W piątej części (kiedy mieli 17 lat), mając dość surowych rządów profesor Umbridge, opuścili Hogwart na miotłach i zajęli się prowadzeniem własnego sklepu z magicznymi przedmiotami, wymyślanymi przez nich (np. gigantojęzyczne toffi, kanarkowe kremówki, bezgłowe kapelusze i inne). Sklep znajdował się na ulicy Pokątnej 93; nosił nazwę Magiczne Dowcipy Weasleyów. Wykupili ten lokal za pieniądze, które dostali od Harry’ego Pottera (jego nagroda w Turnieju Trójmagicznym 1000 galeonów). Już w Hogwarcie wymyślali i sprzedawali Bombonierki Lesera (ang. Skiving Snackboxes), dzięki którym można się było zwolnić z lekcji. W ich sklepie można było kupić wszystko: od Jadalnych Mrocznych Znaków i puszków pigmejskich (miniaturowych pufków), po Q-Py Blok (czekoladę wywołującą zatwardzenie).

Mimo tego, że często płatali figle, wszyscy ich lubili. W Hogwarcie doczekali się nawet swojego „pomnika”, którym stał się kawałek wyczarowanego przez nich bagna. Grali jako pałkarze w drużynie Quidditcha. Ich interes bardzo dobrze rozkwitał, ale w 6. części Harry’ego Pottera dowiadujemy się, że rzecz z ich sklepu (Proszek Natychmiastowej Ciemności) udaremniła złapanie śmierciożerców przez Ginny, Rona i ich kolegów.

W 7. tomie George, podczas transportowania Harry’ego z domu Dursleyów, traci ucho (przypadkowo) odcięte przez Snape’a zaklęciem Sectumsempra[7], natomiast Fred Weasley zostaje uśmiercony przez śmierciożercę Rookwooda podczas Bitwy o Hogwart.

W czacie przeprowadzonym z J.K. Rowling po premierze ostatniej części można było dowiedzieć się, że George ma syna, któremu dał na imię Fred na cześć zmarłego brata. Nadal prowadzi swój sklep z Magicznymi Dowcipami, w czym pomaga mu Ron. Rowling ujawniła, że żoną George’a została Angelina i oprócz syna Freda mieli też córkę Roxanne[6]. George po śmierci Freda już nigdy nie zdołał wyczarować Patronusa, gdyż jego najszczęśliwsze wspomnienia dotyczyły brata bliźniaka.

Ronald Weasley | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ron Weasley.

Ronald Bilius „Ron” Weasley (ur. 1 marca 1980) – szóste dziecko oraz najmłodszy syn Molly i Artura Weasleyów.

Ginevra Weasley | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ginny Weasley.

Ginevra „Ginny” Molly Weasley, po ślubie Potter (ur. 11 sierpnia 1981) – siódme, najmłodsze dziecko oraz jedyna córka Molly i Artura Weasleyów.

Daleka rodzina | edytuj kod

Fleur Weasley z domu Delacour | edytuj kod

Fleur Isabelle Weasley zd. Delacour – reprezentantka francuskiej szkoły Beauxbatons podczas Turnieju Trójmagicznego

Długie, srebrnoblond włosy spływały jej prawie do pasa. Miała duże, ciemnoniebieskie oczy i bardzo białe, równe zęby.

Harry Potter i Czara Ognia; rozdział XVI,

Fleur wyglądała jak wila i rzeczywiście była nią ze strony swojej babci, przez co budziła zainteresowanie wielu uczniów, zwłaszcza Rona. Jej różdżka zawierała włos z głowy jej babci. Miała młodszą siostrę Gabrielle, którą Harry uratował podczas drugiego zadania w Turnieju Trójmagicznym. Podczas pobytu w Hogwarcie poznała Billa Weasleya. Po zakończeniu nauki Fleur przyjechała na dłuższy czas do Anglii, by poprawić swój angielski. Pracowała na pół etatu w magicznym banku Gringotta i spotykała się z poznanym wcześniej Weasleyem, za którego później miała wyjść za mąż. Bardzo dbała o swój wygląd, czym dość często doprowadzała do szału Hermionę, Ginny i panią Weasley. W jej sposobie bycia było coś, co jedni (np. Ron) uważają za dostojeństwo i stanowczość, inni zaś (np. Ginny) za egocentryzm i zarozumialstwo – w każdym razie na wszystkich zawsze patrzyła z góry. W 6. części serii jej narzeczony zostaje pogryziony przez wilkołaka, co może grozić zarażeniem. W tym momencie Fleur zyskała sympatię przyszłej teściowej, matki Billa. Wbrew przypuszczeniom pani Weasley, Delacour dalej miała zamiar poślubić jej syna, nie zrażając się jego oszpeceniem („ja wygląda tak dobrze, że starczy na oboje” – cytat z 6. tomu HP) czym dowiodła, że naprawdę jej na nim zależy. Fleur mówiła ze specyficznym francuskim akcentem, np. imię Harry’ego wymawiała ’Arry.

W 7. tomie poślubiła Billa Weasleya, z którym zamieszkała nad morzem w domu o nazwie „Muszelka”. Razem z nim walczyła w Bitwie o Hogwart. Według pozaliterackiej wypowiedzi autorki mieli troje dzieci – córkę Victoire, córkę Dominique i syna Louisa.

Różdżka: Drzewo różane i włos z głowy wili (Włos pochodził z głowy babci Fleur. Ollivander uważał że różdżki z włosami wili mogą być kapryśne). Dziewięć i pół cala. Niezbyt giętka.

Angelina Weasley z domu Johnson | edytuj kod

Angelina Johnson (ur. październiku 1978) – uczennica Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Została przydzielona do Gryffindoru. Była ścigającą, w 1995 r. także kapitanem w domowej drużynie quidditcha. Uczestniczyła w spotkaniach Gwardii Dumbledore’a. Uczęszczała do Hogwartu w latach 1989-96.

W IV tomie chciała wystąpić jako reprezentant szkoły w Turnieju Trójmagicznym. Okazało się, że nie była wystarczająco dobra, ponieważ jej do niego nie dopuszczono. Dziewczyna nie była zbytnio smutna, ponieważ Harry, będący w Gryffindorze, jak ona, został drugim reprezentantem, a jej zależało tylko na tym, by ktoś z jej domu wziął udział w turnieju.

W V tomie nie mogła zapanować nad swoim temperamentem, ponieważ Harry sam nie zapanował nad swoim w obecności profesor Dolores Umbridge, czego wynikiem były tygodniowe szlabany i Angelina nie mogła znieść notorycznego opuszczania treningów quidditcha.

Rowling w swoich wywiadach ujawniła, że Angelina została żoną George’a Weasleya i miała z nim dwójkę dzieci: syna Freda i córkę Roxanne.

Gabrielle Delacour | edytuj kod

Gabrielle Delacour – młodsza siostra Fleur, uczestniczki Turnieju Trójmagicznego. Podczas drugiego zadania Harry wyciągnął Gabrielle z jeziora, ponieważ Fleur zaatakowały druzgotki. Tuż po wyjściu z jeziora Harry trochę żałował, że jej nie zostawił (zrozumiał, że Gabrielle nic nie groziło), ale sędziowie uznali to za „godny podziwu instynkt moralny” i dali mu dużo punktów. Prawdopodobnie zakochała się w Harrym.

W 7. tomie była druhną na ślubie Fleur i Billa.

Ciocia Muriel | edytuj kod

Muriel – ciotka Molly Weasley, a cioteczna babka dzieci Artura i Molly Weasleyów. Harry spotkał ją na weselu Billa i Fleur. Miała oczy nabiegłe krwią i duży różowy kapelusz. Pożyczyła Fleur diadem wykonany przez gobliny. Przerwała rozmowę Harry’ego z Elphiasem, przyjacielem Dumbledore’a. Okazuje się, że to co mówiła o Dumbledorze, jest po części prawdą.

Krewni | edytuj kod

 • Gideon i Fabian Prewettowie – członkowie Zakonu Feniksa, zabici przez Antonina Dołohowa podczas pierwszej wojny czarodziejów, przed październikiem 1981 roku. Bracia Molly Weasley.
 • Septimus Weasley – ojciec Artura oraz dziadek dzieci Artura i Molly Weasleyów. Nigdy nie pojawił się w książkach, ale jest znany z drzewa rodzinnego Blacków. Poślubił Cedrellę Black.
 • Bilius Weasley – brat Artura Weasleya. Nigdy nie ukazał się w książce. Ron wspomniał o nim, że gdy zobaczył ponuraka (omen śmierci) a po 24 godzinach zmarł. Fred później dodał, że świetnie się bawił na innych weselach.
 • Ignatius PrewettStryj rodzeństwa Prewett – Molly, Fabiana i Gideona. Poślubił Lucretię Black. Percy ma po nim drugie imię.
 • Apolline i pan (monsieur) Delacourowie – rodzice Fleur i Gabrielle, pochodzący z Francji. Pierwszy raz pojawili się na Turnieju Trójmagicznym w Harry Potter i Czara Ognia. W ostatnim tomie przybyli do Nory dwa dni przed weselem Billa i swej córki, Fleur.

Wnuki Weasleyów | edytuj kod

Od Harry’ego i Ginny | edytuj kod

James Syriusz Potter | edytuj kod

James Syriusz Potter[8] (ur. 2004) – czarodziej półkrwi. Ma młodsze rodzeństwo – Albusa Severusa Pottera i Lily Lunę Potter. Odziedziczył imiona po dwóch nieżyjących bliskich: dziadku Jamesie i ojcu chrzestnym taty, Syriuszu Black. Miał podobny do nich charakterek.

Według Ginny, James ma charakter po jej braciach: Ronie, George’u i zmarłym Fredzie. Lubi robić żarty, dokuczać innym, nie szanuje cudzej prywatności. Jest bardzo związany z rodzicami, jednak stara się nie okazywać tego przy przyjaciołach. Będąc na pierwszym roku w Hogwarcie, pisał z rodzicami trzy razy na tydzień. Podobnie jak ojciec gra w quidditha na pozycji szukającego. Bardzo lubi ojca chrzestnego, Teddy’ego Lupina. Chce, żeby ten zamieszkał z jego rodziną. W tym celu był gotowy na dzielenie pokoju z bratem, ale Harry stanowczo oświadczył, że zgodzi się na to dopiero wtedy, gdy zechce, by zdemolowano mu dom.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jego rolę wcielił się Will Dunn.

Albus Severus Potter | edytuj kod

Albus Severus „Al” Potter (ur. 2006) – czarodziej półkrwi. Ma starszego brata Jamesa Syriusza i młodszą siostrę Lily Lunę. Albus z trójki rodzeństwa jest najbardziej podobny do ojca. Ma czarne, potargane włosy, jak Harry, i zielone oczy swojej babci Lily. Odziedziczył imiona po dwóch nieżyjących dyrektorach Hogwartu: Albusie Dumbledore i Severusie Snape.

Albus bardzo obawiał się zostać Ślizgonem. Obawy te niejako rozwiał jego ojciec, mówiąc mu, że człowiek, po którym odziedziczył drugie imię, był Ślizgonem, a także najdzielniejszym człowiekiem jakiego znał. Do Hogwartu pojechał w 2017 roku.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jego rolę wcielił się Arthur Bowen.

Lily Luna Potter | edytuj kod

Lily Luna Potter[8] (ur. 2008) – czarodziejka półkrwi. Ma dwóch starszych braci: Jamesa Syriusza i Albusa Severusa. Odziedziczyła imiona po dwóch bliskich rodziny: babci Lily i przyjaciółce rodziców, Lunie Lovegood.

Lily ma rude włosy oraz jasnobrązowe oczy, zupełnie jak jej matka i babka. Podobnie jak Ginny w dzieciństwie, Lily była zazdrosna, gdy jej starsi bracia udali się do Hogwartu, o czym ona również marzyła. Jest uparta a zarazem bardzo wesoła i spokojna.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jej rolę wcieliła się Daphne de Beistegui.

Od Rona i Hermiony | edytuj kod

Rose Weasley | edytuj kod

Rose Weasley (ur. 19 września 2006) – czarodziejka półkrwi, w 7. części przygód Harry’ego Pottera udająca się do Hogwartu. Do Hogwartu jechała w 2017 roku, w tym samym, co Albus Potter. Inteligencję, urodę, ambicję, a także stosunek do nauki odziedziczyła po swojej matce. Jej ojciec głównie dlatego ma nadzieję, że okaże się ona lepsza w nauce od syna Dracona Malfoya – Scorpiusa.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jej rolę wcieliła się Helena Barlow.

Hugo Weasley | edytuj kod

Hugo Weasley (ur. 2008) – czarodziej półkrwi i młodszy brat Rose. Jest w tym samym wieku, co jego kuzynka Lily Luna Potter. Ma kręcone brązowe włosy i brązowe oczy. Jest bardzo podobny do swojego ojca. Do Hogwartu uczęszczał od 2019 roku.

W drugiej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci w jego rolę wcielił się Ryan Turner.

Od Billa i Fleur | edytuj kod

Victoire Weasley | edytuj kod

 • Victoire Weasley (ur. 2 maja 2000) – czarodziejka czystej krwi. Ma młodszą siostrę Dominique i młodszego brata Louisa. W 1/8 wila. 19 lat po Bitwie o Hogwart rozpoczęła naukę w tej szkole. Jest zakochana (z wzajemnością) w Teddym Lupinie, który jest synem Remusa Lupina i Nimfadory Tonks. Victoire ma nieziemską urodę matki. W ostatniej części syn Harry’ego podgląda, jak Teddy całuje się z Victoire na peronie 9 i 3/4.

Dominique Weasley | edytuj kod

 • Dominique Weasley (ur. prawdopodobnie 2003) – czarodziejka czystej krwi. Ma starszą siostrę Victoire i młodszego brata Louisa. Dominque jest podobna do ojca (ruda jak wszyscy Weasleyowie). W 1/8 wila.

Louis Weasley | edytuj kod

 • Louis Weasley – (ur. 17 maja 2004) – czarodziej czystej krwi. Ma starsze siostry: Victoire i Dominique. W 1/8 wila i jest jedynym znanym mężczyzną z domieszką krwi wili.

Od Percy’ego i Audrey | edytuj kod

Molly Weasley II | edytuj kod

 • Molly Weasley II – (ur. 2004) ma młodszą siostrę Lucy. Odziedziczyła imię po babci – bardzo odważnej kobiecie o troskliwym sercu. Matką jest Audrey, której status krwi jest nieznany.

Lucy Weasley | edytuj kod

 • Lucy Weasley – ma starszą siostrę Molly. Możliwe, że chodziła do Hogwartu, biorąc pod uwagę fakt, że Percy był na King’s Cross w 2017 roku. Prawdopodobne jest też, że Lucy skończyła wtedy szkołę.

Od George’a i Angeliny | edytuj kod

Fred Weasley II | edytuj kod

 • Fred Weasley II – (ur. w 2004) – został nazwany na cześć zmarłego brata George’a – Freda, który zginął podczas Bitwy o Hogwart. Ma młodszą siostrę – Roxanne. Najlepszy przyjaciel Jamesa Syriusza Pottera i Louisa Weasleya.

Roxanne Weasley | edytuj kod

 • Roxanne Weasley – jej starszym bratem jest Fred Weasley II. Jest na tym samym roku ze swoją najlepszą przyjaciółką i kuzynką, Lucy Weasley. Roxanne mieszka z rodzicami i o trzy lata starszym bratem w dużym, zadbanym domu na przedmieściach Londynu. Jest trochę zamknięta w sobie, otwiera się tylko przed najbliższymi przyjaciółmi. Gra w quidditcha, jak jej rodzice. Jej ulubionym zajęciem jest przeglądanie rodzinnych albumów. Urodę odziedziczyła po matce.

Dom | edytuj kod

Makieta domu Weasleyów Kuchnia w domu Weasleyów

Nora – dom zamieszkiwany przez rodzinę Weasleyów. Jest położony na południe od wioski Ottery St. Cachpole (nad rzeką Ottery w Devonie). Najprawdopodobniej składa się z pięciu pięter, a ich układ jest tak rozmieszczony, aby dom mógł utrzymać się w pionie.

Pomieszczenia znajdujące się w Norze:

 • Kuchnia – dość duże pomieszczenie, którego centrum stanowią drewniany stół i krzesła. Na kamiennym kominku ustawione są rządkiem książki kucharskie własności pani Weasley, a na ścianie wisi magiczny zegar posiadający dziewięć wskazówek z imionami wszystkich członków rodziny i wskazujący, gdzie lub w jakiej sytuacji znajduje się obecnie każdy z nich.
 • Pokój Rona – średnich rozmiarów pomieszczenie znajdujące się na najwyższym piętrze. Jak przypuszczał Ron, gdzieś nad nim musiał znajdować się Ghul, który bębnił w rury, gdy wydawało mu się, że w domu jest za cicho. Ściany w pokoju są powyklejane plakatami i wszystkim, co związane z Armatami z Chudley, czyli ulubioną drużyną quidditcha Rona. W pokoju znajdują się m.in. samotasujące się karty, czarodziejskie szachy i wiele innych przedmiotów, o których mugolskie dzieci mogłyby tylko pomarzyć. Na drzwiach widnieje napis: Pokój Ronalda.
 • Pokój Percy’ego – małe pomieszczenie położone na drugim piętrze. Okno wychodzi na ogród, co z pewnością pomogło właścicielowi w pisaniu listów miłosnych do swojej dziewczyny – Penelopy Clearwater. Gdy Percy skończył Hogwart rozpoczął pracę w Ministerstwie Magii, jako pomocnik pana Croucha i właśnie w tym pokoju pisywał długie raporty do pracy. Wkrótce jednak pokłócił się z rodziną i wyprowadził z domu.
 • Pokój Freda i George’a – pokój leżący blisko pokoju Rona, w którym w czasie swego pobytu u Weasleyów, Harry nocował. Jego właściciele opuścili go, gdyż teraz sypiają w pokoju nad swoim sklepem Magiczne Dowcipy Weasleyów. Kiedyś robili tu różne magiczne doświadczenia, więc często można było usłyszeć wybuchy i dziwne odgłosy. Na drzwiach widnieje napis: Pokój Feorge'a i Greda (jest to celowa pomyłka w pisowni imion bliźniaków).
 • Pokój Ginny – małe pomieszczenie znajdujące się na pierwszym piętrze. Na jednej ścianie wisiał plakat zespołu Fatalne Jędze, a na drugiej zdjęcie Gwenog Jones, kapitana żeńskiej drużyny quidditcha Harpie z Holyhead. Biurko stało przy oknie, przez które widać było sad.
 • Ogród – leżąca za domem duża powierzchnia, na której, oprócz chwastów, wysokiej trawy i dziwnych roślin znajduje się również mały staw. Ogród zamieszkiwany jest przez gnomy. W lecie często jada się tu obiady. Tam odbył się ślub Billa i Fleur.
 • Stodoła – mały gabinet pana Weasleya, który przechowuje w nim przedmioty stanowiące jego największą pasję – mugolskie wynalazki.
 • Salon – dość duże pomieszczenie, które było bardzo zagracone, lecz i tak bardzo przytulne. Znajdował tam się również kredens z Ognistą Whisky. Podczas ślubu nocowali tam pan i pani Weasley.
 • Sypialnia Molly Weasley i Artura Weasleya – znajdowała się na czwartym piętrze. Podczas wesela Fleur i Billa, jego rodzice odstąpili swój pokój państwu Delacour.
 • Strych – wejście do niego znajdowało się w pokoju Rona. Mieszkał tam Ghul, wykorzystany w 7. tomie by imitować Rona z groszopryszczką.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Arcturus (1884–1959), będący ojcem Cedrelli oraz Arcturus (1901–1991), będący ojcem Lucretii to krewni – ten pierwszy jest stryjem (a więc bratem ojca) tego drugiego; informacje na podstawie drzewa genealogicznego rodziny Black
 2. HP Lexicon – Arthur Weasley
 3. HP Lexicon – Molly Weasley
 4. HP Lexicon – Bill Weasley
 5. HP Lexicon – Charlie Weasley
 6. a b Webchat with J.K. Rowling, 30 July 2007 from Bloomsbury
 7. J.K. Rowling: Insygnia Śmierci. Poznań: Media Rodzina, 2008, s. 78. ISBN 978-83-7278-281-6. Cytat: ,,To robota Snape’a (...) zaklęcie Sectumsempra zawsze było jego specjalnością".
 8. a b J.K. Rowling na swojej stronie zamieściła drzewo genealogiczne, zawierające między innymi drugie imiona wszystkich dzieci Harry’ego
Na podstawie artykułu: "Weasleyowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy