Web2py


Web2py w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Web2pyframework webowy do szybkiego tworzenia bezpiecznych aplikacji bazujących na wzorcu MVC. Został napisany w języku Python. Web2py pisany jest z myślą o bezpieczeństwie aplikacji dostarczając mechanizmy walidacji i escape'owania danych wejściowych, co zapobiega wykorzystaniu większości popularnych luk typu SQL injection, Cross-site scripting i Insecure Direct Object Referencing. Framework zachęca developera do stosowania się do takich praktyk jak wykorzystanie modelu MVC, sesji obsługiwanych po stronie serwera, czy bezpiecznej obsługi wysyłanych plików.

Wyposażony jest we wbudowane komponenty, które pokrywają wszelkie podstawowe funkcje potrzebne do tworzenia aplikacji webowych. Na przykład:

Przewaga Web2py nad innymi frameworkami leży w tym, że jest on bardzo łatwy do nauki. Został tak zaprojektowany, ze względu na to, że powstawał początkowo jako narzędzia do nauki programowania aplikacji webowych dla studentów na Uniwersytecie DePaul. Dzięki temu jest on bardzo łatwy do uruchomienia (jako, że nie wymaga instalacji), posiada interfejs WWW który służy do edycji kodu (wbudowany edytor tekstowy z kolorowaniem składni), debugowania, testowania, zarządzania plikami i zdalnej administracji bazą danych. Wszystko to dostępne jest bez żadnych dodatkowych narzędzi.

Minusem Web2py jest wciąż mała społeczność skupiona wokół niego, co może utrudniać dalsze poznawanie frameworka.

Społeczność | edytuj kod

Użytkownicy Web2py komunikują się głównie za pomocą oficjalnej listy dyskusyjnej na Google Groups, oraz kanału IRC #web2py w sieci Freenode

Publikacje | edytuj kod

  • Web programming with web2py, Python Magazine, June 2008
  • web2py Manual, Massimo DiPierro, Wiley, 2008

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Web2py" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy