Werner Knab


Werner Knab w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Werner Knab (ur. 18 grudnia 1908 w Frankenthal (Pfalz), zm. 15 lutego 1945 w Weißenfels) – oficer Sicherheitspolizei i Sicherheitsdienst, zbrodniarz wojenny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W młodości studiował prawo w Monachium, Berlinie i Londynie (w 1931 uzyskał tytuł doktora). Po ukończeniu studiów w 1935 wstąpił do Bawarskiej Policji Politycznej. Od maja 1933 był członkiem NSDAP (legitymacja nr 3 269 940) a od lutego 1934 SS (legitymacja nr 191 584). Pod koniec lat 30 przeniesiono go do Wrocławia.

Po wybuchu II wojny światowej został zatrudniony w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy, w IV departamencie (Gestapo). Wysłano go w charakterze attaché kulturalnego do Oslo, w którym po rozpoczęciu okupacji Norwegii został mianowany szefem Gestapo. Po interwencji komisarza Josefa Terbovena został skierowany na front wschodni, gdzie służył w Einsatzgruppen C, obejmując następnie stanowisko szefa Gestapo w Kijowie[1]. W czerwcu 1943 Knab został przeniesiony do Lyonu na stanowisko komendanta Sipo-SD na region Rodan-Alpy. Jego podwładnymi byli m.in. szef sekcji Gestapo SS-Ostuf Klaus Barbie zwany "Katem z Lyonu" i miejscowy komendant Milicji Francuskiej Paul Touvier[2].

Werner Knab był jednym z głównych odpowiedzialnych za prześladowania Ruchu Oporu i ludności cywilnej na podległym sobie terenie. W czerwcu 1944 uczestniczył w wielkiej akcji antypartyzanckiej w rejonie Vercors, gdzie został ranny. Po wyzwoleniu Francji ponownie rozpoczął pracę w RSHA w stolicy Rzeszy, zginął na autostradzie Berlin-Monachium w czasie alianckiego nalotu. Powojenne sądy we Francji i w Niemczech uznały go winnym zbrodni przeciwko ludzkości.

Awanse | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

i inne

Przypisy | edytuj kod

  1. SS-Obersturmbannführer Dr. Werner Knab - Axis History Forum, forum.axishistory.com [dostęp 2019-06-23]  (ang.).
  2. Der Schlächter von Lyon - DER SPIEGEL 21/1987, www.spiegel.de [dostęp 2019-06-23]  (niem.).
  3. SS & Polizei staff in Lyon, France - Axis History Forum, forum.axishistory.com [dostęp 2019-06-23]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Stein Ugelvik Larsen, Beatrice Sandberg, Volker Dahm (Hg.): Meldungen aus Norwegen 1940–1945: Die geheimen Lageberichte des Befehlshabers der Sicherheitspolizei und des SD in Norwegen, Oldenbourg, München 2008
Na podstawie artykułu: "Werner Knab" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy