Werner Krauss


Werner Krauss w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Werner Johannes Krauß (ur. 23 czerwca 1884 w Gestungshausen, zm. 20 października 1959 w Wiedniu) – niemiecki aktor teatralny i filmowy.

Krauss urodził się w Gestungshausen, w Niemczech. Był synem duchownego protestanckiego. Jako młody człowiek uciekł z domu i przyłączył się do zespołu teatralnego. Tam poznał wybitnego reżysera teatralnego Maxa Reinhardta. Reinhardt wziął go z sobą do Berlina, gdzie Krauss rozpoczął pracę w filmie w 1916 roku.

Werner Krauss stał się znany widzom kinowym na całym świecie dzięki tytułowej roli w ekspresjonistycznym horrorze Gabinet doktora Caligari (1920) Roberta Wiene.

W latach 20. Krauss był jedną z największych gwiazd niemieckiego kina. Zagrał wtedy w takich filmach jak: Otello (1920), Natan Mędrzec (1922), Gabinet figur woskowych (1924), Varieté (1925), Świętoszek (1925), Student z Pragi (1926).

Po dojściu Hitlera do władzy, Werner Krauss poparł ideologię nazistowską. Został mianowany aktorem państwowym przez Josepha Goebbelsa, następnie zagrał dwie role stereotypowych postaci żydowskich – rabina Loewa i sekretarza Levy'ego – w antysemickim Żydzie Süss (1940) Veita Harlana. Grał również Shylocka w teatralnej inscenizacji Kupca weneckiego, wystawionego w 1943 w wiedeńskim Burgtheater. Jego nazwisko figurowało na Gottbegnadeten-Liste (Lista obdarzonych łaską Bożą w III Rzeszy).

Zmarł w zapomnieniu w Wiedniu w 1959 roku. Jego ciało zostało skremowane.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Werner Krauss" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy