Western Hockey League


Western Hockey League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Western Hockey League, WHL (fr. Ligue de hockey de l'Ouest - pol. Zachodnia Liga Hokeja) – jeden z trzech głównych młodzieżowych szczebli hokejowych należący do rozgrywek Canadian Hockey League (CHL).

Liga została założona w 1966 roku przez Billa Huntera przewodniczącego Western Canada Hockey League. Od 1978 zacząto nazywać tę ligę Western Hockey League.

Występuje w niej 22 zespoły: 17 kanadyjskich Kanady oraz 5 amerykańskich. Zwycięska drużyna w WHL otrzymuje trofeum Ed Chynoweth Cup.

Po zakończeniu sezonu właściwego mistrz ligi rywalizuje ze zwycięzcami dwóch pozostałych szczebli CHL z lig Ontario Hockey League (OHL) i Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) o trofeum Memorial Cup za triumf w całych rozgrywkach CHL (w turnieju uczestniczy także wybierany gospodarz imprezy).

Spis treści

Struktura ligi | edytuj kod

Wschodnia Konferencja | edytuj kod

We Wschodniej Konferencji grają zespoły wyłącznie z Kanady z prowincji Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba oraz z Saskatchewan.

Zachodnia Konferencja | edytuj kod

Zachodnią Konferencję podzielono na B.C., w której grają zaspoły z Kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska i na U.S., w której grają zespoły ze Stanów Zjednoczonych ze stanów Oregon i Waszyngton.

Puchary i trofea | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Trofea i nagrody Western Hockey League.
Na podstawie artykułu: "Western Hockey League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy