When the Tigers Broke Free


When the Tigers Broke Free w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

When the Tigers Broke Free – utwór zespołu Pink Floyd autorstwa Rogera Watersa dedykowany jego ojcu Ericowi Fletcherowi Watersowi, który w 1944 zginął podczas operacji Shingle, znanej także jako bitwa pod Anzio, gdy Roger miał zaledwie pięć miesięcy.

Kompozycja | edytuj kod

Utwór ten początkowo nosił tytuł „Anzio 1944”[1] i został napisany w tym samym czasie co album The Wall. Utwór ten miał znaleźć się na tym albumie, ale pozostali członkowie zespołu uważali, że to utwór za bardzo osobisty dla Watersa i nie zgodzili się. Został nagrany na filmową wersję Pink Floyd The Wall. Singiel z tym utworem pojawił się 26 lipca 1982 roku. W 2001 roku utwór ten znalazł się na składance „Echoes: The Best of Pink Floyd[2] (ta wersja jest dłuższa niż w jednym wydaniu i zawiera rozszerzony fragment intro. Na składance Echoes słychać mniej perkusji, ale chór męski pojawia się znacznie wcześniej niż w pojedynczej wersji).

W 2003 roku utwór ten pojawił się na reedycji płyty „The Final Cut” z 1983 roku.

Wersja filmowa | edytuj kod

Pierwsza część utworu jest przy otwarciu filmu, gdzie ojciec Pinka czyści i ładuje rewolwer podczas palenia papierosa i słyszenia bomby lub bombowce latają nad głową. Druga część utworu pokazuje znalezienie przez Pinka munduru jego ojca, listu kondolencyjnego, brzytwy i pocisków. Następnie wkłada mundur swojego ojca.

Przypisy | edytuj kod

  1. Spare Brick: When The Tigers Broke Free. 2016-03-17.
  2. Echoes: the album credits. 2010-06-02. [zarchiwizowane z tego adresu.
Na podstawie artykułu: "When the Tigers Broke Free" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy