Wiadomości Matematyczne


Wiadomości Matematyczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiadomości Matematyczne (Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria II) – czasopismo wydawane przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Jest ono kontynuacją czasopisma (o tym samym tytule) założonego przez Samuela Dicksteina.

Spis treści

Tematyka | edytuj kod

Wiadomości Matematyczne poświęcone są wszystkim aspektom matematyki i ludzi z nią związanych. Prezentują publikacje przeglądowe, popularyzatorskie i historyczne, a także informacje o wydarzeniach naukowych, zjazdach, konferencjach i matematykach. Publikowane są również recenzje książek matematycznych.

Historia i dzień dzisiejszy | edytuj kod

Samuel Dickstein wydał 47 tomów czasopisma „Wiadomości Matematyczne” w latach 1897–1939. Po wojnie czasopismo zostało reaktywowane w 1955 przez PTM jako jeden z dwóch roczników Towarzystwa. W roku 2012 został wydany tom specjalny w języku angielskim, wydany z okazji 6 ECM (6 Europejskiego Kongresu Matematycznego w Krakowie. Główną część tego tomu stanowiły artykuły o polskiej matematyce i polskich matematykach, napisane w większości przez wybitnych uczonych z zagranicy.

Obecnie (2019) redaktorem naczelnym jest Krzysztof Ciesielski a jego zastępcą Tadeusz Nadzieja. Ponadto w komitecie redakcyjnym tego czasopisma znajdują się Marcin Borkowski, Piotr Biler, Aleksander Błaszczyk, Dariusz Buraczewski, Piotr Borodulin-Nadzieja, Roman Duda, Grzegorz Gabor, Grzegorz Graff, Rafał Latała, Grzegorz Łysik, Maciej Kandulski, Krzysztof Pawałowski, Paweł Mleczko, Roman Murawski, Krzysztof Pawałowski, Paweł Strzelecki, Michał Szurek, Joanna Zwierzyńska i Włodzimierz Zwonek[1].

Adres redakcji: Wiadomości Matematyczne, ul. Umultowska 87, 61-614 Poznań

Zobacz też | edytuj kod

Inne Roczniki PTM:

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład redakcji czasopisma (pol.). PTM. [dostęp 2019-02-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wiadomości Matematyczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy