Widawa (rzeka)


Widawa (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Widawa (niem. Weide) – rzeka, prawy dopływ Odry[2] o długości 109,03 km[3].

Źródła Widawy znajdują się we Wzgórzach Twardogórskich na wysokości 222 m n.p.m. we wsi Drołtowice na północny zachód od Sycowa. W pobliżu Namysłowa rzeka zmienia kierunek z południowego na zachodni. Następnie przepływa przez Bierutów. Uchodzi do Odry na 267 kilometrze jej biegu, poniżej Wrocławia, stanowiąc jednocześnie północną granicę miasta. Lewym dopływem Widawy jest Graniczna, a prawymi Oleśnica i Dobra.

Brzegi Widawy są uregulowane i obwałowane całkowicie lub częściowo. Porasta je sitowie, trzcina i trawa. Przez większą część swego biegu Widawa przepływa szeroką i płaską doliną o niewielkim spadku. Ze względu na płytkie koryto, często zalewa przylegające do niej łąki. Rzeka stanowi centralną arterię wodną Równiny Oleśnickiej. Na Równinie Wrocławskiej tworzy meandry aż do granic Wrocławia. Od tego miejsca jej koryto jest w większości wyprostowane i obwałowane.

Z lewej strony z Widawą łączy się także kanał powodziowy pozwalający odprowadzać nadmiar wody z Odry. Przebiega on między wrocławskimi osiedlami Strachocin i Swojczyce. Wody Widawy są pozaklasowe (główne wskaźniki: azot azotynowy, fosfor ogólny, miano coli), jedynie powyżej Wrocławia mieszczą się w III klasie czystości (2002 r.) Rzeka w okolicach Bierutowa od lat zarybiana jest pstrągiem.[potrzebny przypis]

We Wrocławiu nad Widawą przerzuconych jest 13 przepraw. Według biegu rzeki są to:

Nazwa rzeki pochodzi od prasłowiańskiego "vid" – kręcić, wić się.[potrzebny przypis]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Widawa na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-07-12].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 309. [dostęp 2017-07-12].
  3. Widawa na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-07-12].
Na podstawie artykułu: "Widawa (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy