Widyń


Na mapach: 43°59′N 22°52′E/43,983333 22,866667

Widyń w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Widyń (bułg. Видин, Widin) – miasto w północno-zachodniej Bułgarii, stolica obwodu Widyń i gminy Widyń, nad Dunajem, przy granicy z Rumunią i Serbią.

Port rzeczny na Dunaju. Przemysłowo-handlowy ośrodek regionu rolniczego; przemysł spożywczy, maszynowy, porcelanowo-fajansowy; rybołówstwo.

Założony przez Rzymian pod nazwą Bononia[1]. W czasach starożytnego Rzymu kolejno w prowincjach: Mezja, Mezja Dolna, następnie Dacia Ripensis. Następnie tracony na rzecz różnych plemion w czasie wielkiej wędrówki ludów. W X wieku twierdza bułgarska i stolica biskupstwa; 1003 zdobyty przez Bizancjum; w końcu XII wieku znów w granicach Bułgarii; od około 1363 stolica carstwa widyńskiego. 1396 opanowany przez Turków; 1794–1807 siedziba i główna twierdza zbuntowanego przeciwko sułtanowi Osmana Pazwanda-ogłu. Od 1878 należy do Bułgarii.

Promowe przejście graniczne z miastem Calafat w Rumunii. W czerwcu 2013 roku otwarto drogowo-kolejowy most Widyń-Calafat.

Widyń jest siedzibą metropolii Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego[2]. W mieście znajdują się dwie zabytkowe, siedemnastowieczne cerkwie: św. Paraskiewy oraz św. Pantelejmona, jak również wzniesiony w okresie międzywojennym na miejscu starszej świątyni sobór św. Dymitra Sołuńskiego[3].

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bononia/Ad Malum?, Vidin, Digital Atlas of the Roman Empire [dostęp: 17.01.2016]
  2. Видинска епархия - Храмове
  3. Забележителности
Kontrola autorytatywna (miasto graniczne):
Na podstawie artykułu: "Widyń" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy