Widzew Łódź (piłka nożna)


Widzew Łódź (piłka nożna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 18 cze 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Widzew Łódźpolski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi występujący od sezonu 2020/2021 w I lidze. 4-krotny mistrz Polski, 7-krotny wicemistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski, Superpucharu Polski, wicemistrz Polski juniorów starszych, mistrz Polski klubów robotniczych, 2-krotny zwycięzca grup Pucharu Intertoto, półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, uczestnik fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA, fazy pucharowej Pucharu UEFA i Pucharu Zdobywców Pucharów. Jest najbardziej utytułowanym łódzkim klubem piłkarskim, zajmuje 9. miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.

Kontynuator tradycji sportowych założonego w 1910 roku TMRF Widzew[1].

Dawniej klub działał jako wielosekcyjny prowadząc oprócz piłki nożnej m.in. sekcje koszykówki oraz boksu, które działają obecnie jako odrębne stowarzyszenia.

W dniu 25 listopada 2010 roku za wybitne zasługi sportowe, osiągnięte na przestrzeni lat klub ten został odznaczony Diamentową Odznaką PZPN.

W 2015 roku z powodu kłopotów finansowych spółka RTS Widzew Łódź SA upadła[2], a na jej miejsce powołano nowy podmiot – Stowarzyszenie Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź, który w sezonie 2015/16 wystartował w rozgrywkach IV ligi. W 2017 roku stowarzyszenie przekształciło się w spółkę akcyjną o nazwie: Widzew Łódź Spółka Akcyjna. W 2020, po pięciu latach, drużyna powróciła na zaplecze Ekstraklasy[3].

Spis treści

Informacje ogólne[4] | edytuj kod

 • Pełna nazwa: Widzew Łódź Spółka Akcyjna[5]
 • Data założenia: 1910 (TMRF Widzew), 1922 (RTS Widzew)
 • Barwy: czerwono-biało-czerwone
 • Adres: al. Piłsudskiego 138, 92-300 Łódź
 • Stadion:
 • Zarząd Widzew Łódź SA[6]:
  • Piotr Szor – p. o. prezesa
  • Michał Rydz – wiceprezes
 • Rada Nadzorcza Widzew Łódź SA
  • Leszek Bohdanowicz – przewodniczący
  • Władysław Puchalski – wiceprzewodniczący
  • Wiesław Cholewa
  • Radosław Domagalski-Łabędzki
  • Tomasz Figlewicz
  • Rafał Stępień
Młynarczyk Łapiński ŻmudaMichalczukSzymkowiakSurlitCitkoWragaBoniekSmolarekKoniarek Złota jedenastka wszech czasów Widzewa Łódź wybrana na stulecie klubu[7] Stadion Widzewa (do 2014) Budowa nowego stadionu (sierpień 2015) Fani Widzewa podczas meczu w Łodzi, widok na trybunę C Racowisko na stadionie Widzewa Odznaka honorowa Widzewa Łódź wydana z okazji 100-lecia istnienia klubu w 2010 roku

Stadion | edytuj kod

 Osobny artykuł: Stadion Widzewa Łódź.

Na początku 2017 roku zakończono projekt dotyczący zaprojektowania i budowy nowego stadionu wraz z przebudową pobliskiej infrastruktury przy al. Piłsudskiego 138 (umowa z firmą Mosty Łódź S.A. z 24 lipca 2014). Obiekt z jednopoziomowymi, w pełni zadaszonymi trybunami, o pojemności 18018 miejsc siedzących został oddany miastu przez wykonawcę na początku 2017 roku[8]. Nowy stadion wyróżnia się elewacją trybuny głównej. Szkło i beton architektoniczny wizualnie łączą się z klinkierem nawiązującym luźno do przemysłowej architektury Łodzi[9].

Stary stadion miał pojemność 10500 miejsc (wszystkie miejsca siedzące, w tym zadaszone – 1268 miejsc). 22 listopada 2014 został rozegrany na nim ostatni mecz, podczas którego Widzew zremisował 1:1 (1:1) z GKS Katowice[10][11].

W związku z budową nowego stadionu w Łodzi, drużyna Widzewa zmuszona była rozgrywać mecze domowe na stadionie zastępczym – w sezonie 2014/15 mecze domowe rozgrywano w Byczynie, zaś przez półtora kolejnego sezonu stadionem domowym był obiekt Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi przy ulicy Milionowej. 18 marca 2017 roku odbył się pierwszy mecz na nowym stadionie. Widzew Łódź pokonał Motor Lubawa 2:0. Strzelcem historycznej, pierwszej bramki na nowym stadionie został Mateusz Michalski.

Sukcesy | edytuj kod

Trofea międzynarodowe | edytuj kod

Trofea krajowe | edytuj kod

Marcin Robak w barwach łódzkiego Widzewa wywalczył m.in. koronę króla strzelców I Ligi oraz tytuł Pierwszoligowca Roku 2008. W 2019 roku powrócił do Widzewa, by pomóc klubowi w powrocie do ekstraklasy

Turnieje towarzyskie | edytuj kod

Copa del Sol (finalista; 1x): 2013

Odznaczenia | edytuj kod

Diamentowa Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej (1x): 2010

Złoty Krzyż Zasługi (1x): 1960[12]

Indywidualne | edytuj kod

Sukcesy piłkarzy Widzewa w barwach reprezentacji Polski | edytuj kod

(Uwzględniono zawodników, którzy w czasie w/w turniejów byli zawodnikami Widzewa Łódź)

Plebiscyt Piłki Nożnej:


Plebiscyt katowickiego dziennika Sport

Plebiscyt Telewizji Polskiej, Programu III Polskiego Radia i Super Expressu

Historia klubu | edytuj kod

Piłkarze Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew Łódź w 1924

Powstanie klubu | edytuj kod

Oficjalnie za datę powstania władze klubu przyjmują rok 1910, kiedy to powołano pierwsze na terenie Widzewa stowarzyszenie piłkarskieTowarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego, uważając że RTS Widzew jest kontynuatorem działalności TMRF, jednak data ta jest niekiedy podważana przez historyków futbolu[13].

W ostatnim czasie głos w dyskusji na temat początków klubu, zabrał przewodnik i pasjonat historii miasta Łodzi – Ryszard Bonisławski, który w wywiadzie zamieszczonym na oficjalnej stronie klubu powiedział:

Widzew Łódź jest stulatkiem i nie ma w tym temacie żadnych wątpliwości. Potwierdza to bardzo dużo źródeł, w tym wiele artykułów prasowych. Na przykład jeden pochodzi z dodatku „Kuriera Łódzkiego”, który nosił nazwę „Łódź w ilustracjach”. Jest tam dokładnie napisane, że klub był powoływany do życia już od 1909 roku. Status klubu został zarejestrowany w 1910 roku. Klub mógł istnieć tylko pod nazwą TMRF, bowiem taka nazwa była dopuszczalna przez ówczesne władze. Trudno było w tamtych latach używać nazwy, w której znajdowało się na przykład słowo „robotniczy”. Osobiście bardzo często bywałem na Widzewie. Miałem tam rodzinę i klub traktowany był przez wszystkich bardzo poważnie. Dużo się o nim mówiło. Później zniknął już TMRF, a pojawił się RTS Widzew. Każdy jednak wiedział, że jest to ten sam klub[1].

Bonisławski wypowiada się także, czy istniały jakieś artykuły prasowe, w których była mowa o utworzeniu się RTS Widzew Łódź z TMRF-u:

Oczywiście. Jeden z nich osobiście przekazałem nawet w latach osiemdziesiątych do Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi, gdzie odbywała się wówczas wystawa z okazji 75-lecia Widzewa Łódź. Można było w nim przeczytać między innymi o utworzeniu klubu w 1910, a także o 1922 roku, kiedy to ten sam klub zacząć działać i wreszcie mógł zostać nazwany jako RTS Widzew. Było tam wyraźnie zaznaczone, że RTS Widzew jest kontynuatorem tradycji TMRF-u[1].

Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew zostało powołane do życia w 1922 roku, z inicjatywy łódzkiej komórki Polskiej Partii Socjalistycznej. Utworzyła ona komitet organizacyjny stowarzyszenia, którego celem miało być „szerzenie wśród mas pracujących idei kultury fizycznej i ćwiczeń cielesnych”.

Andrzej Gowarzewski, autor książki Kolekcja klubów – Widzew, opisuje moment powstania RTS Widzew na stronie 60:

Komitet organizacyjny (w składzie: Antoni Sawicki, Ludwik Rękowski, Józef Wojtczak, Jan Augustyniak, Wacław Gapiński oraz Wincenty Suski) 24 stycznia 1922 zwołał walne zgromadzenie założycielskie Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew. Podczas walnego zgromadzenia wybrano pierwszy zarząd z prezesem Bolesławem Świerożewiczem. Zarząd opracował statut RTS Widzew, zatwierdzony mocą postanowienia Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi 29 marca 1922 pod sygnaturą L.Pr. 1588/1/III/22 i wciągnięty do rejestru stowarzyszeń i związków pod nr 520[14].

Występy Widzewa w europejskich pucharach | edytuj kod

 Osobny artykuł: Widzew Łódź w europejskich pucharach.

Widzew ogółem wystąpił w 66 meczach w europejskich pucharach, z których 23 wygrał, 12 zremisował i 31 przegrał (bramki 86:108). Największym osiągnięciem był półfinał Pucharu Klubowych Mistrzów Europy w 1983 roku. Szerokim echem w Polsce i za granicą odbił się m.in. mecz ćwierćfinałowy Pucharu Mistrzów Widzew–Liverpool z 2 marca 1983 roku, w którym łodzianie pokonali zespół The Reds 2:0 (0:0), a także mecz 1/32 finału Pucharu UEFA z 14 września 1977 roku pomiędzy Manchesterem City i Widzewem Łódź, który zakończył się remisem 2:2 (1:0) na Maine Road.

Polskie klasyki z udziałem Widzewa | edytuj kod

Zbigniew Boniek w Widzewie rozegrał 172 mecze strzelając 50 goli Marek Pięta – piłkarz Widzewa, obecnie prezes Polskiego Związku Piłkarzy, prezes Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego oraz członek Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN Wiesław Wraga – napastnik Widzewa Łódź w latach 1982–1990 Włodzimierz Smolarek (1957–2012) – słynny piłkarz Widzewa Łódź Józef Młynarczyk – bramkarz Widzewa oraz członek Klubu Wybitnego Reprezentanta

Derby Łodzi | edytuj kod

 Osobny artykuł: Derby Łodzi w piłce nożnej.

Mecze Widzewa Łódź z Łódzkim Klubem Sportowym to jedne z najbardziej znanych w polskiej piłce klubowej derby, czyli specyficzny rodzaj meczu, w którym grają drużyny z jednego miasta w tej samej klasie rozgrywek. Nieraz nazywa się te spotkania „świętą wojną”.

3 czerwca 1948 roku na stadionie przy al. Unii (choć gospodarzem był Widzew) po raz pierwszy spotkały się w ekstraklasie drużyny ŁKS i Widzewa. Wygrał wówczas bardziej doświadczony ŁKS 6:2 (4:1). Dla Widzewa obie bramki strzelił Fornalczyk.

Regularne spotkania derbowe pomiędzy tymi drużynami rozpoczęły się jednak dopiero w 1975 roku wraz z ponownym awansem Widzewa do I ligi. Beniaminek udanie zrewanżował się Łódzkiemu Klubowi Sportowemu z al. Unii za dwie porażki sprzed 27 lat. 6 sierpnia 1975 roku na stadionie ŁKS-u (w obecności 35 tys. widzów) Widzew zwyciężył 2:1 (0:1) po dwóch bramkach Tadeusza Błachny.

Do tej pory rozegrano 63. mecze derbowe w I, II i III lidze razem. Korzystniejszy bilans mają Widzewiacy. Wygrali oni 27 spotkań, 24 zremisowali, a ŁKS wygrał mecze derbowe 12 razy. Stosunek bramek wynosi 91 do 64 dla Widzewa.

Widzew – Lech Poznań | edytuj kod

Mecze Widzew – Lech bardzo często były emocjonujące i obfitowały w dużą ilość goli. Aż 25-krotnie padały trzy (lub więcej) bramki. Spotkania tych drużyn miały szczególne znaczenie, gdy obie jedenastki rywalizowały o czołowe miejsca w I lidze (sezony 1982/1983 – Lech pierwszy, Widzew drugi, 1983/1984 – Lech pierwszy, Widzew drugi, 1984/1985 – Widzew trzeci, Lech czwarty, 1985/1986 – Widzew trzeci, Lech czwarty, 1991/1992 – Lech pierwszy, Widzew trzeci, 1998/1999 – Widzew drugi, Lech czwarty). Warto też odnotować, że to właśnie meczem z Lechem Poznań (14 marca 1948) Widzew zadebiutował w ekstraklasie.

Widzew – Wisła Kraków | edytuj kod

Mecze tych drużyn zawsze były niesamowicie interesujące. 31 lipca 1999 padł wynik 3-4 dla Wisły. Dnia 15 marca 2000 roku krakowianie po raz drugi pokonali łodzian. Tym razem było 3-1. 5 sierpnia tego samego roku, padł remis 2-2. 30 marca 2001 roku po raz pierwszy wygrali Widzewiacy. Było to wysokie zwycięstwo 3-0. 4 sierpnia 2001 roku Widzew zwyciężył po raz drugi, tym razem 3-2. W rewanżu 30 września Wiślacy wygrali 2-0. 17 listopada 2002 roku Widzew przegrał 2-4, a 31 maja 2003 roku 1-0. 4 października 2003 Wiślacy po raz kolejny pokonali Widzewiaków. Padł wynik 3-1. 2 maja 2004 roku Wisła wygrała 3-1. 22 września 2006 roku łodzianie przegrali 2-0, a 22 kwietnia 2007 roku padł bezbramkowy remis. W meczu rozgrywanym 18 sierpnia 2007 roku Widzew przegrał na własnym stadionie z krakowską Wisłą 1:3.

Widzew – Legia Warszawa | edytuj kod

Mecze obu drużyn często rozgrywane były na koniec sezonu i rozstrzygały o mistrzostwie dla zwycięskiej ekipy. Do 1975 r. obie ekipy spotkały się w lidze tylko 2 razy: w 1948 r. Widzew przegrał 6:0 w Warszawie i 1:6 w Łodzi.

W latach 1975–1995 rywalizacja była bardzo wyrównana: mecze prawie zawsze kończyły się zwycięstwem gospodarzy lub remisem.

Lata 1996–2000 są okresem dominacji Widzewa w bezpośrednich meczach z Legią[15].

Pod koniec lat 90. XX wieku mecze te pomiędzy tymi drużynami były jednymi z najważniejszych i najbardziej emocjonujących w lidze. Meczem, który na dobre wpisał się w historię polskiego futbolu jest spotkanie z 18 czerwca 1997 roku. Była to przedostatnia kolejka. Legia podejmowała u siebie Widzew. Przed tym spotkaniem Widzew miał jeden punkt przewagi nad warszawską Legią (stosunek 75:74). Zwycięzca z tego spotkania zgarniał pierwsze miejsce w lidze. Do 85. minuty wydawało się, że Widzew nie odrobi dwubramkowej straty. Jak się okazało, dokonali niemożliwego. W ciągu pięciu minut, Szamotulski musiał 3 razy wyciągać piłkę z bramki. Pokonali go kolejno Sławomir Majak, Dariusz Gęsior i Andrzej Michalczuk. Ostatecznie Widzew Łódź pokonał Legię Warszawa 3:2 i po raz czwarty zdobył mistrzostwo Polski.

Z powodu coraz słabszej gry Widzewa prestiż tych spotkań spadł, zaś od początku XXI wieku trwa niemoc Widzewa, który od 2000 roku nie potrafi pokonać warszawskiej Legii [ bilans w ekstraklasie: 4 remisy, 14 porażek, bramki 5:32 ][16]. Szczególnie bolesny był pogrom w Warszawie w 2004 r., kiedy to Legia wygrała 6:0: jednego z goli zdobył z rzutu karnego bramkarz Artur Boruc (jednocześnie znany kibic Legii), hattricka strzelił Marek Saganowski (wychowanek ŁKS-u), a następny mecz zdecydował o spadku Widzewa z ekstraklasy[17][18][19].

Ostatnie spotkanie pomiędzy Widzewem a Legią miało miejsce w Łodzi w ramach rozgrywek o Puchar Polski, które Widzew przegrał 2:3[20]. Kolejne spotkanie, również w rozgrywkach Pucharu Polski, odbędzie się w Łodzi 30 października 2020 roku[21].

Bilans Widzewa | edytuj kod

Udział w rozgrywkach ligowych | edytuj kod

Prezesi klubu | edytuj kod

(Stan na 2019-09-15)

Prezesi honorowi

(Dane statystyczne aktualne na dzień 05.06.2019)

Trenerzy | edytuj kod

Waldemar Fornalik – trener Widzewa w latach 2008–2009 Franciszek Smuda – dwukrotne mistrzostwo Polski oraz awans do Ligi Mistrzów z Widzewem  Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy piłkarzy Widzewa Łódź.

(Stan na 2019-09-15)

Sztab szkoleniowy | edytuj kod

Stan na 2021-04-13

Piłkarze | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Widzewa Łódź.

Reprezentanci Polski grający w Widzewie | edytuj kod

(Zestawienie dotyczy piłkarzy będących w czasie gry w reprezentacji Polski A zawodnikami Widzewa.)

Zawodnicy pełniący funkcję kapitana drużyny | edytuj kod

Łukasz Broź grał w Widzewie w latach 2006–2013, później również jako kapitan

(Stan na dzień 2019-09-15)

Numery zastrzeżone | edytuj kod

Skład w sezonie 2020/2021 | edytuj kod

Obecny skład[23]

Statystyki | edytuj kod

Drużynowe | edytuj kod

(Nie uwzględniono w statystyce występów w Pucharze Intertoto)

Indywidualne | edytuj kod

Tomasz Lisowski (z lewej) oraz Łukasz Trałka podczas meczu Widzewa Łódź z Polonią Warszawa w rozgrywkach Ekstraklasy w 2010 roku

Strzelcy Widzewa w Ekstraklasie | edytuj kod

Wyniki meczów Widzewa w sezonie 2011/2012 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ekstraklasa w piłce nożnej (2011/2012)/Wyniki spotkań.

Wyniki meczów Widzewa w sezonie 2010/2011 | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ekstraklasa w piłce nożnej (2010/2011)/Wyniki spotkań.

Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego | edytuj kod

W 2010 roku powstało Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego, które zrzesza byłych piłkarzy, działaczy sportowych oraz przyjaciół klubu. Zajmuje się głównie działalnością charytatywną np. organizowaniem meczów piłkarskich, konkursów dla dzieci i młodzieży oraz współpracuje ze szkołami. Prezesem Stowarzyszenia jest Marek Pięta, a jego siedziba znajduje się przy ul. Widzewskiej 69a w Łodzi[24]. W 2015 roku stowarzyszenie aktywnie włączyło się w proces odbudowy klubu.

Upamiętnienia | edytuj kod

Gwiazda Zbigniewa Bońka w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.

Poczta Polska dla uczczenia 100-lecia Widzewa Łódź w 2010 roku wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy[25]

Ciekawostki | edytuj kod

 • Widzew w sezonie 1996/1997 awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA i przez kolejnych 20 lat pozostawał ostatnim polskim zespołem, który tego dokonał. Trwającą dwie dekady niemoc Mistrzów Polski, przerwała dopiero Legia Warszawa, która wywalczyła awans do tych rozgrywek w sezonie 2016/2017.
 • W roku 1957 powołano w RTS sekcję kobiecą piłki nożnej, którą po kilku miesiącach rozwiązano.
 • W roku 1992 podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie, dwaj piłkarze Widzewa – Marek Bajor i Tomasz Łapiński sięgnęli po srebrne medale, jedyne w dziejach RTS.
 • Dwa razy piłkarze Widzewa zdobywali tytuł króla strzelców polskiej ekstraklasy. W 1983 roku Mirosław Tłokiński (15 goli) i w 1996 roku Marek Koniarek (29 goli).
 • W 2008 roku klub przyłączył się do kampanii Wykopmy Rasizm ze Stadionów, organizowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” wybiegając 22 marca w meczu z Legią Warszawa w koszulkach z nazwą kampanii. Nigdy Więcej (pol.). 2008-03-21. [dostęp 2011-07-27].
 • Widzew w sezonie 2009/2010 jest pierwszą drużyną męskiej piłki nożnej w historii, która obroniła mistrzostwo I ligi. Stało się tak ze względu na karny brak awansu w sezonie 2008/2009, mimo że Widzew zajął 1. miejsce.
 • 11 marca 2012 roku przed meczem z GKS Bełchatów ogłoszono, że numer 11 na koszulce został zastrzeżony dla legendy klubu – Włodzimierza Smolarka, który zmarł 7 marca 2012 roku.
 • Za podkład muzyczny wprowadzający piłkarzy Widzewa Łódź na płytę boiska służy utwór „Taniec Eleny” ze ścieżki dźwiękowej do filmu Bandyta (1997), którego kompozytorem jest Michał Lorenc[26].
 • W czasie kiedy sponsorem głównym zespołu był Harnaś, maskotką klubu był Janosik[27].
 • Kibice Widzewa Łódź oraz Ruchu Chorzów są w oficjalnej zgodzie[28].
 • Widzew Łódź posiada 61 oficjalnie zarejestrowanych fanklubów oraz Otwarty Klub Kibica[29].
 • Na strojach nad herbem Widzewa znajduje się biała gwiazdka symbolizująca wywalczenie od 1 do 4 tytułów mistrza Polski. Obecnie jest 11 klubów uprawnionych do umieszczania takiego wyróżnienia (ponadto dwóm klubom przysługuje srebrna gwiazdka i czterem złota). Gwiazdka może się znajdować tylko na przedniej części koszulki, na wysokości klatki piersiowej nad herbem lub emblematem klubu.
 • 25 listopada 2010, w dniu 100 rocznicy powstania klubu Polski Związek Piłki Nożnej uhonorował KS Widzew Łódź Diamentową Odznaką PZPN- najwyższym odznaczeniem związkowym, jakie może otrzymać klub w Polsce[30].
 • Widzew i A.C Parma – dwa kluby, które spotkały się w rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów UEFA 1997/98, w 2015 roku ogłosiły upadłość i jako nowe podmioty w sezonie 2015/2016 rozpoczęły grę na piątym szczeblu rozgrywek – odpowiednio Widzew w polskiej IV lidze, a Parma we włoskiej Serie D[31].
 • Widzew w sezonie 2018/19 pobił rekord serii remisów na szczeblu centralnym w Polsce należący do Gwardii Warszawa (9 remisów z rzędu) notując 10 kolejnych remisów w II lidze.
 • Jedynym bramkarzem, który zdobył dla Widzewa bramkę na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce jest Ignacy Uptas, który dokonał tego wykorzystując rzut karny w meczu przeciwko Legii Warszawa w sezonie 1948.
 • Wiosną 2019 roku trenerem Widzewa został Zbigniew Smółka, jednak po zmianach we władzach klubu został on zwolniony nie prowadząc Widzewa w oficjalnym meczu.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Ryszard Bonisławski: Nie ma wątpliwości. Widzew istnieje od 1910 roku (pol.). [dostęp 2010-05-15].
 2. derdzik, jar: Wyrok ws. Widzewa Sylwestra Cacka uprawomocnił się. To koniec jego spółki w PZPN. wyborcza.pl, 2015-09-15. [dostęp 2015-09-16].
 3. Wyborcza.pl, lodz.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-27] .
 4. RTS Widzew. widzew.com. [dostęp 2019-08-23].
 5. Struktura organizacyjna.
 6. Zarząd klubu RTS Widzew Łódź SA.
 7. Bogusław Kukuć: Majówka w parku 3 Maja – Złote i Srebrne Jedenastki Widzewa. naszemiasto.pl, 2010-05-04. [dostęp 2016-02-16].
 8. Umowa na budowę Stadionu na Widzewie podpisana!. widzew.pl, 2014-07-24. [dostęp 2014-08-12].
 9. Stadion Widzewa Łódź. stadiony.net. [dostęp 2015-07-21].
 10. Historyczny mecz na Widzewie. widzew.pl. [dostęp 2014-11-22].
 11. Kibice Widzewa pożegnali stadion, expressilustrowany.pl, 2014-11-22.
 12. RTS Widzew odznaczony złotym krzyżem zasługi, „Gazeta Zielonogórska”, 17 października 1960 [dostęp 2021-05-19] .
 13. Robert Gawkowski: Żydzi, masoni i cykliści (pol.). 2010-12-20. [dostęp 2016-04-25].
 14. Za: Andrzej Gowarzewski: Kolekcja klubów – Widzew. Katowice: Wydawnictwo GiA, 1998, s. 192. ISBN 83-905424-5-5.
 15. Legia Warszawa – historia ligowych spotkań z Widzew Łódź – Historia Polskiej Piłki Nożnej – HPPN.PL, www.hppn.pl [dostęp 2020-10-14] .
 16. Legia Warszawa – historia ligowych spotkań z Widzew Łódź – Historia Polskiej Piłki Nożnej – HPPN.PL, www.hppn.pl [dostęp 2020-10-15] .
 17. Redakcja, Legia – Widzew 6:0 – Pozostał tylko wstyd, Łódź Nasze Miasto, 9 czerwca 2004 [dostęp 2020-10-15]  (pol.).
 18. „Panie Wiciu, a kim był ten blondynek? Z niego będzie kawał bramkarza”. Artur Boruc i jego sen o Warszawie. Tak się buduje legendę, newonce.sport, 1 sierpnia 2020 [dostęp 2020-10-15]  (pol.).
 19. Widzew – wróg publiczny nr 1, Legia.com.pl [dostęp 2020-10-15] .
 20. widzew legia 2:3 – Szukaj w Google, www.google.com [dostęp 2020-10-15] .
 21. Widzew Łódź vs. Legia Warszawa 0 - 1, [w:] baza Soccerway (protokoły meczowe) [online] [dostęp 2020-10-15] .
 22. Radosław Mroczkowski trenerem Widzewa.
 23. Widzew Łódź – Pierwsza drużyna, widzew.com [dostęp 2021-03-17] .
 24. Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. Ludwika Sobolewskiego.
 25. Poczta Polska, Numer katalogowy 4350, data wydania: 5.11.2010.
 26. Hymny klubowe T-Mobile Ekstraklasy: „Taniec Eleny” (Widzew Łódź) (pol.). ekstraklasa.net. [dostęp 2013-04-10].
 27. Widzewski Harnaś.
 28. Przyjaciół dwóc: Widzew&Ruch, czyli o zgodzie Widzewa z Ruchem Chorzów.
 29. Kibice.
 30. Widzew odznaczony Diamentową Odznaką PZPN!.
 31. Parma w serie D.

Bibliografia | edytuj kod

 • Gowarzewski A. (red.): Widzew oraz dawni łódzcy ligowcy ŁTS-G, Klub Turystów, Union-Touring: 75 lat prawdziwej historii RTS (1922–1997); Encyklopedia Piłkarska Fuji – Kolekcja Klubów, t. 5 Widzew. Wydawnictwo GiA, Katowice 1998, ​ISBN 83-905424-5-5​.
 • Kuczmera D. (red.): Widzew – Almanach 1998–99, Wydawnictwo Libero, Łódź 1999

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Drugi poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce Mistrzostwa Polski w piłce nożnej mężczyzn
 1. W 1951 tytuł mistrza Polski przyznawano zdobywcy Pucharu Polski, a nie zwycięzcy ligi.
Mistrzowie Polski w piłce nożnej Zdobywcy Pucharu Polski w piłce nożnej Zdobywcy Superpucharu Polski w piłce nożnej Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "Widzew Łódź (piłka nożna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy