Wieża widokowa na Magurkach


Na mapach: 49°33′54,6″N 20°15′10,8″E/49,565167 20,253000

Wieża widokowa na Magurkach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wieża widokowa na Magurkach – turystyczna wieża widokowa na szczycie Magurek (1108 m) w Gorcach[1].

Opis | edytuj kod

Jedna z tablic na tarasie widokowym wieży

W latach 2014-2015 r. w ramach programu „Enklawa  aktywnego  wypoczynku  w  sercu  Gorców –  szlaki  turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna” gmina Ochotnica Dolna w rejonie Magurek wykonała i oznakowała nową ścieżkę dydaktyczną, a na Magurkach wybudowano nową wieżę widokową. Ma drewnianą konstrukcję osadzoną na betonowym fundamencie. Dzięki całkowicie obudowanym schodom i tarasowi widokowemu mogą na nią wejść również osoby z lękiem wysokości. Początkowo planowano obudowanie narożników wieży drewnem, co zapewniałoby ochronę przed wiatrem i stylistycznie upodabniało ją do drewnianych kościołów gotyckich[2]. Ostatecznie zrezygnowano z tego rozwiązania.

Na tarasie widokowym mieści się około 30 osób. Zabezpieczony jest drewnianą obudową, na wewnętrznych ścianach której umieszczono opisane panoramy widokowe. W obudowie tarasu widokowego wykonano podłużne szczeliny, aby widoki z wieży mogły oglądać również dzieci. Obudowany i zadaszony taras widokowy w razie potrzeby może posłużyć turystom również jako schronienie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (np. deszczem). Ponadto na dachu wieży zamontowano kamery internetowe, dzięki czemu można na bieżąco śledzić panoramę widokową z wieży[2].

Pozostałe trzy wieże wybudowane przez gminę Ochotnica to: wieża widokowa na Lubaniu, wieża widokowa na Gorcu i wieża widokowa na Koziarzu[2].

Szlaki turystyki pieszej | edytuj kod

ForędówkaKurnytowa Polana – Magurki. – zielona ścieżka edukacyjna „Na Pańską Przehybkę”. Jest to zamknięta pętla. Rozpoczyna się przy drodze w przysiółku Jaszcze Duże w Ochotnicy Górnej. Prowadzi przez Borsuczyny, Magurki, polanę Tomaśkula, Pańską Przehybkę, polanę Łonna i w dół drogą wzdłuż potoku Duże Jaszcze. Czas przejścia 2.30 – 3 h[3] Fragment panoramy z wieży widokowej na Magurkach

Przypisy | edytuj kod

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-07-31] .
  2. a b c Gmina Ochotnica Dolna. [dostęp 2019-07-31].
  3. Na podstawie tablic informacyjnych ścieżki dydaktycznej
Na podstawie artykułu: "Wieża widokowa na Magurkach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy