Wieżowiec Katowicka


Lista najwyższych budynków w Katowicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wieżowiec Katowicka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wieżowce Katowic Drapacz Chmur – jeden z pierwszych wieżowców w Polsce Dawny biurowiec Przedsiębiorstwa Budownictwa Węglowego, obecnie Biurowiec Francuska 70 GIG DOKP (Wyburzony) Stalexport Chorzowska 50 Gwiazdy Osiedle Tysiąclecia

Katowice są jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym budowano wieżowce. Wcześniej niż Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, oddany do użytku w 1931 roku i mający około 35 m wysokości, powstały jedynie: 51-metrowy wieżowiec PAST-y w Warszawie, około 35-metrowy Hotel Savoy w Łodzi oraz dwa wieżowce w ówcześnie niemieckim Wrocławiu. W 1934 roku oddano do użytku pierwsze wysokościowce z prawdziwego zdarzenia, którymi były katowicki Drapacz Chmur (60 m) oraz warszawski wieżowiec Prudentialu (66 m). Obecnie w Katowicach znajduje się około 40 budynków o wysokości minimum 50 metrów lub 16 kondygnacji (licząc parter), w tym około 30 budynków nie niższych niż 60 metrów. Ponadto w Katowicach znajduje się czwarty pod względem wysokości budynek w Polsce wybudowany poza Warszawą – biurowiec Altus. Obecnie Katowice są drugim, po Warszawie, miastem w Polsce pod względem liczby wieżowców, jednak przodują w liczbie wieżowców na jednego mieszkańca oraz na km².

Spis treści

Dwudziestolecie międzywojenne | edytuj kod

Przed wojną powstały Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych oraz Drapacz Chmur. Ponadto wybudowano kilka wysokościowców − 10-piętrowy przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, 9-piętrowy przy Al. Korfantego i 8-piętrowy niedaleko Drapacza Chmur. Budynki miały te także charakter propagandowy – miały pokazać siłę województwa śląskiego w pozostałych częściach Polski oraz za granicą, przede wszystkim w Niemczech, gdzie takich budynków nie budowano.

Lata PRL-u | edytuj kod

W początkowych latach PRL-u w Katowicach nie budowano wysokich budynków. Rząd postanowił, że Katowice jak i całe województwo śląskie będzie przemysłowym zagłębiem Polski, toteż funkcje usługowe zostały zepchnięte na dalszy plan. Jedynymi większymi budynkami były bloki mieszkalne, jednak żaden nie przekroczył granicy 60 metrów.

Na kolejny boom w dziedzinie wieżowców miasto musiało czekać do lat początku 70. W tym czasie w centrum Katowic zaczęło brakować nowych przestrzeni, a także ujawniły się braki w powierzchni biurowej. Władze zaczęły więc pozwalać na budowę wieżowców. W tym okresie powstała większość katowickich wysokich biurowców. Ponadto budowano wielkie osiedla mieszkaniowe, z Osiedlem Tysiąclecia na czele. W 1972 oddano do użytku Superjednostkę - gigantyczny blok mieszkalny wzorowany na Jednostce Marsylskiej. Zamieszkiwało ją ponad 700 rodzin. Kilka lat później stanął DOKP, który dominował nad Rondem i Spodkiem, aż do czerwca 2015 roku, kiedy to zaczęła się jego rozbiórka.

W latach osiemdziesiątych powstały kolejne wieżowce: Stalexportu/Węglokoksu i biurowiec Wojewódzki. Ponadto oddano do użytku najwyższe w Katowicach bloki mieszkalne – tzw. Kukurydze na osiedlu Tysiąclecia i Gwiazdy.

Po 1989 | edytuj kod

W latach 90. nastąpiło zahamowanie rozwoju miasta, a więc także i budowy wieżowców. Dokończono jednak budowę ostatnich Kukurydz, powstało kilka niższych budynków. Na kolejny boom budowlany trzeba było czekać do 2000. Po nim wieżowce zaczęły powstawać nieznacznie tylko wolnej niż w Warszawie. Do budynków powstałych w tym czasie należą Chorzowska 50, Biurowiec ING Banku Śląskiego i Altus.

Lista wszystkich ukończonych wieżowców w Katowicach powyżej 50 m według wysokości całkowitej

Ponadto wysokość 35 metrów uznaną za dolną granicę wysokościowca przekracza Spodek, biurowiec Milenium Plaza, oddział Citibanku Handlowego, budynek Separator, Biurowiec ING Banku Śląskiego, Hotel Silesia, budynki mieszkalne zwane dolarowcami, dwa apartamentowce na Osiedlu Tysiąclecia, wieża telewizyjna TVP Katowice (90 metrów wraz z masztem), kilka kościołów wraz z archikatedrą Chrystusa Króla, wieża spadochronowa, wiele bloków na osiedlu Witosa i Paderewskiego oraz kilka kominów kopalnianych i elektrowni.

Wieżowce w budowie oraz planowane | edytuj kod

Biurowiec .KTW I

W latach 2008–2011 w Katowicach planowana była budowa około 20 wieżowców (każdy powyżej 80 metrów), jednakże z powodu kryzysu finansowego większość z tych inwestycji zostało zawieszonych lub zrezygnowano z nich. Najbardziej znanymi inwestycjami były Jupiter Plaza, Centrum Multifunkcyjne czy też KCB Residental. Ponadto wieżowce Hollybrook, Silesia Atrium, Silesia Towers, Gant Towers, Havre Towers i wiele innych. Planowała była również budowa wieżowca LC Corp Tower wrocławskiej firmy LC Corp o wysokości 106 m, zlokalizowanego przy al. Roździeńskiego 10. Z powodu bliskości lotniska Muchowiec budowa każdego budynku powyżej 40 metrów wymaga zgody Aeroklubu Śląskiego, toteż obecnie wszelkie budowy w centrum muszą przechodzić kosztowną i długą procedurę.

Od 2011 realizowana jest inwestycja Cztery Wieże, firmy Activ Investment, zakładająca budowę na osiedlu Tysiąclecia czterech wieżowców, każdego o 53 m wysokości. Pierwszy budynek był gotowy w pierwszym kwartale 2014. W czerwcu 2013 przy ul. Chorzowskiej na wysokości Silesia City Center rozpoczęła się budowa pierwszego z czterech biurowców Silesia Business Park o łącznej powierzchni użytkowej 46 000 m² i wysokości 55 m (12 kondygnacji). Pierwszy budynek kompleksu został oddany do użytku pod koniec listopada 2014. Przy ul. Tysiąclecia w październiku 2013 rozpoczęto budowę zespołu budynków mieszkalnych Nowe Tysiąclecie, które docelowo ma składać się z pięciu 11- i 17-kondygnacyjnych budynków.

W lipcu 2016 w miejscu dotychczasowego budynku DOKP rozpoczęto budowę dwóch wieżowców .KTW I i .KTW II.

Wysokościowce w budowie

Altus Ulica Chorzowska. Od lewej: Altus (w tle za Superjednostką), Haperowiec, Siedziba ING Banku Śląskiego, Wieżowce Stalexportu (w tle), Chorzowska 50.

Wysokościowce wyburzone | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Katowice − Informator, red. S. Adamczyk, wyd. Urząd Miasta w Katowicach, Katowice 1993.
  • Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, red. Ewa Chojecka, wydawca: Muzeum Śląskie, Katowice 2004, ​ISBN 83-87455-77-6​.
Na podstawie artykułu: "Wieżowiec Katowicka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy