Wied il-Mielah Window


Na mapach: 36°04′46″N 14°12′46″E/36,079444 14,212778

Wied il-Mielah Window w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wied il-Mielah Windowmost skalny, który powstał przez wpływy środowiskowe. Znajduje się na północ od miasta Għarb, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Gozo, na Malcie.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Most skalny Wied il-Mielah, który znajduje się na końcu doliny Wied il-Mielah i jest mało znany w przeciwieństwie do mostu skalnego – Azure Window, który zawalił się w 2017[1]. Droga z Għarb prowadzi bezpośrednio na wybrzeże, gdzie na naturalnym płaskowyżu znajdują się parkingi. Na końcu doliny, równolegle do starego koryta rzeki znajdują się wąskie schody, prowadzące wzdłuż skał, niedaleko okna Wied il-Mielah, które dochodzą prawie do wody. Ponieważ „sufit” mostu skalnego jest jeszcze wystarczająco gruby, można go bez problemu zwiedzić.

Otoczenie | edytuj kod

Od północnego wybrzeża wyspy Gozo aż do zatoki Xwejni most skalny jest otoczony przez płaskowyż w którym znajduje się wiele jaskiń. Na płaskowyżu znajdowały się sztuczne baseny solankowe. Niedaleko mostu znajduje się miasto Għarb i Giordan Lighthouse.

Problem ścieków | edytuj kod

W przeszłości dolina Wied il-Mielah była używana do odprowadzania ścieków z okolicy, które spływały bezpośrednio do mostu skalnego Wied il-Mielah, do Morza Śródziemnego. Ścieki były często widoczne pod przejściem okna – Wied il-Mielah[2]. Dzięki projektowi strukturalnemu o wartości 570 000 Euro, w którym Unia Europejska pokryła 85 procent[3], zbudowano oczyszczalnię ścieków w „Ras il-Hobz” i ścieki już nie płyną do morza przez dolinę. W ramach projektu odnowiono ulice na wybrzeżu, wymieniono sześć mostów, zbudowano kilka tam i posadzono drzewa. Ma to podnieść atrakcyjność i zwiększyć liczbę odwiedzających most skalny[4].

Użytkowanie | edytuj kod

W ramach projektu strukturalnego schody do okna powinny zostać rozbudowane, aby nurkowie mogli dostać się bez problemu do wody[3]. Po zachodniej stronie okna znajdują się stopnie, które pozwalają wspiąć się na pionową ścianę klifu. Od Għarb prowadzi szlak turystyczny do okna Wied il-Mielah.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Azure Window is lost and gone forever 'It is as we never had an Azure Window (ang.). timesofmalta.com. [dostęp 2017-03-08].
  2. Sewage flowing at Wied il-Mielah (ang.). timesofmalta.com. [dostęp 2009-08-06].
  3. a b Wied il-Mielah project reaches final phase (ang.). timesofmalta.com. [dostęp 2010-06-26].
  4. Scenic Wied il-Mielah free of sewage outflow at last (ang.). timesofmalta.com. [dostęp 2011-07-09].
Na podstawie artykułu: "Wied il-Mielah Window" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy