Wiedza o społeczeństwie w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaWiedza o społeczeństwie (często zapisywana skrótowo, i tak też wymawiana, jako WoS – forma zalecana przez poradnię językową PWN[1], a także WOS i wos.[2]) – przedmiot humanistyczny obejmujący zagadnienia społeczne, polityczne i ekonomiczne, np. ustrój polityczny Polski czy system podatkowy.
W szkole podstawowej program nauczania podzielony jest na część związaną z edukacją obywatelską oraz blok zagadnień ekonomicznych i blok zagadnień rodzinnych. W szkole ponadpodstawowej wyodrębnia się przedmiot – podstawy przedsiębiorczości, który obejmuje dziedzinę finansową.
Program nauczania w szkole ponadgimnazjalnej zawiera elementy ekonomii, politologii, socjologii, prawa oraz historii. Zakres materiału można podzielić na dwie części: stricte socjologiczną i politologiczną. Niekiedy z tej drugiej wyodrębnia się jeszcze część historyczną, która zawiera informacje od roku 1945. W części tej poruszane są zagadnienia związane z:
- problemami na Bliskim Wschodzie,
- konfliktami w Azji,
- dekolonizacją,
- zimną wojną,
- NATO (Paktem Północnoatlantyckim),
- WTO (Światową Organizacją Handlu),
- ONZ (Organizacją Narodów Zjednoczonych),
- OBWE (Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie),
- Unią Europejską (Europejską Wspólnotą Węgla i Stali [EWWiS]; Europejską Wspólnotą Gospodarczą [EWG]; Europejską Wspólnotą Energii Atomowej [Euroatom]),
- instytucjami Unii Europejskiej (Radą Europejską; Radą Unii Europejskiej; Komisją Europejską; Parlamentem Europejskim; Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości; Europejskim Trybunałem Obrachunkowym; Komitetem Regionów; Komitetem Ekonomiczno-Społecznym [ECOSOC]; Rzecznikiem Praw Obywatelskich; Europejskim Inspektorem Ochrony Danych),
- Układem Warszawskim,
- PRL,
- zagrożeniem terroryzmem,
- prawami człowieka i sposobami ich ochrony.
Czasami zdarza się, że informacje z WoS wzbogacone są zakresem materiału z historii sprzed 1945 r. – np. omówienie zasady trójpodziału władzy.
Do 2019 r. włącznie naukę WoS w Polsce rozpoczynało się w gimnazjum, a kończyło w szkole ponadgimnazjalnej. W szkole podstawowej razem z historią tworzył przedmiot historia i społeczeństwo. Przedmiotu tego uczą się także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy podjęli naukę przedmiotów przyrodniczych w zakresie rozszerzonym. Do reformy systemu oświaty z 1999 roku nauczany był w VII i VIII klasie starej ośmioklasowej szkoły podstawowej oraz w szkole ponadpodstawowej. Od 2019 r. przedmiot występuje w VIII klasie tej szkoły i szkole ponadpodstawowej. WoS został wprowadzony w latach 60. XX wieku.
Z tym tematem związana jest kategoria: Polscy nauczyciele wiedzy o społeczeństwie.Przypisy | edytuj kod
- ↑ wiedza o społeczeństwie - Poradnia językowa PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2017-01-15] .
- ↑ Wielki słownik ortograficzny PWN, 2016
OryginałEdytujHistoria i autorzy
