Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wolontariuszki WOŚP w Sanoku (2011) XXII finał WOŚP w Sanoku (2014) Światełko do Nieba podczas XXII finału WOŚP w Warszawie (2014) Światełko do Nieba podczas XXV finału WOŚP w Toruniu (2017) Biurowiec Rondo 1 podczas XXIV finału WOŚP w Warszawie (2016) Egzemplarz Konstytucji podpisany przez Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego podczas telewizyjnej debaty prezydenckiej 2 lipca 2010, przekazany na licytację WOŚP, eksponowany w gmachu Sejmu Karetka z logo WOŚP Kaseton na fasadzie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP przy ul. Czerniakowskiej 231 w Warszawie, w którym znajduje się sprzęt zakupiony przez WOŚP Siedziba WOŚP przy ul. Dominikańskiej 19c w Warszawie Plakat reklamowy promujący współpracę WOŚP z mBankiem

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy[1] (WOŚP) – fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji, oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału, jak np. różne imprezy kulturalne i sportowe. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast (a także wsi) prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.

Od 1 września 2004 fundacja ma status organizacji pożytku publicznego. Przekazane na konto fundacji 1% podatku dochodowego jest przeznaczane m.in. na wsparcie hospicjów dziecięcych, wyposażenie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, zakup defibrylatorów, zakup sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci[2][3].

Fundacja otrzymała w 1999 roku statuetkę nr 010 Dziecięcej Nagrody „Serca” od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE” ze Świdnicy[4].

Spis treści

Bank | edytuj kod

Od 1993 roku (1. finał) do 2017 roku (25. finał) bankiem obsługującym Fundację WOŚP był Bank Polska Kasa Opieki SA. Od 2018 roku (26. finał) partnerem bankowym Fundacji WOŚP jest mBank SA.

Historia | edytuj kod

Akcja została zapoczątkowana przez Brum, copiątkową audycję Jerzego Owsiaka w Programie III Polskiego Radia – spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca[5].

Nazwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” została po raz pierwszy użyta przez Owsiaka w programie Róbta co chceta w ferie bożonarodzeniowe 1991[6]. Pierwszy koncert charytatywny pod szyldem WOŚP odbył się wiosną 1992 w Ciechocinku, gdzie zespół Zdrowa Woda zagrał razem z Jurkiem Owsiakiem[7]. Kolejną zbiórkę zorganizowano podczas Festiwalu w Jarocinie[8].

3 stycznia 1993 uruchomiona została zbiórka pieniędzy na rzecz Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie[9]. Akcję zapoczątkował Owsiak w muzycznym programie TVP2 Róbta co chceta[10]. Uwieńczeniem happeningu był finał akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie, jak też w kilkunastu innych miastach w Polsce. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 31 mld starych złotych[11], za które zakupiono potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce. Po udanej zbiórce Owsiak podjął decyzję o utworzeniu Fundacji WOŚP, którą zarejestrował 1 czerwca 1993 i współtworzył z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdanem Maruszewskim, Piotrem Burczyńskim, Pawłem Januszewiczem, Walterem Chełstowskim oraz Beatą Bethke[12].

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą i jednocześnie częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale i happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo, ponadto odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe. Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 tys. wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast – w każdym województwie działają lokalne sztaby WOŚP odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. W zakresie obowiązków sztabów jest też organizowanie lokalnych finałów WOŚP w większych miastach w Polsce. Sztaby WOŚP działają również poza granicami Polski na potrzeby Polaków mieszkających za granicą[13]. Możliwość zakładania sztabu WOŚP poza granicami Polski jest możliwe od 2002 (X Finał WOŚP). Tradycyjnie o godzinie 20:00 w miastach, gdzie gra WOŚP, następuje pokaz sztucznych ogni, czyli tzw. „Światełko do nieba” – po raz pierwszy przygotowano tę atrakcję w 1996 podczas 4. Finału[14].

Do 2001 Finał WOŚP odbywał się w pierwszą lub drugą niedzielę roku, a od 2002 jest organizowany w drugą niedzielę roku, pomiędzy 8 a 14 stycznia (z wyjątkiem 2017, kiedy organizacja Finału WOŚP została wyznaczona w trzecią niedzielę roku – 15 stycznia).

Podczas finałów licytowane są m.in. „Złote Serduszka”. Tradycja licytowania serduszek powstała podczas pierwszej edycji Finału WOŚP w 1993, kiedy to Fundacja otrzymała złote wyroby. Warszawski jubiler Jerzy Kozak zaproponował, by ze złota podarowanego Fundacji wykonać „Złote Serduszka” – wyrobiła je Mennica Polska[15]. Każde z serduszek ma na sobie napisany kolejny numer oraz datę Finału, podczas którego było licytowane. W każdym serduszku jest dokładnie 3,3789 grama złota. Pierwsze serduszko z numerem „1” w 1994 wylicytowano za 67,5 tys. zł[16]. Najbardziej zacięta walka toczyła się o złote serduszko z numerem „1” podczas trwania 17. Finału; wylicytowano je za 1 009 000 zł. Najwyższą cenę – 1,2 mln zł – osiągnęło serduszko podczas 27. Finału[17]. Podczas 12. Finału WOŚP zamiast „Złotych Serduszek” Fundacja wystawiła na licytację 300 szt. „Złotych Medali” wykonanych przez Mennicę Polską z kruszców zebranych podczas poprzedniego finału. Medale ważące 33,33 grama wykonane były ze złota i srebra: środek ze złota próby 999 oraz pierścień ze srebra próby 925. Podobne medale licytowane były także podczas kolejnych finałów w latach 2005–2007 i zawierały symbol nawiązujący do celu zbiórki pieniędzy[18].

Kolejnym zwyczajem jest rozpoczęta podczas trwania V Finału WOŚP w 1997 licytacja „Złotych Kart Telefonicznych”, wyprodukowanych i podarowanych przez Telekomunikację Polską[19]. Co roku na publiczną i ogólnie dostępną aukcję jest wystawianych 100 kart[20]. Podczas VI Finału, gdy karty pojawiły się po raz pierwszy, karta z numerem „1” osiągnęła cenę 3 tys. zł, a podczas VII edycji Finału uzyskała 7 tys. zł. Podczas IX Finału „Złota Karta Telefoniczna” z numerem „1” uzyskała cenę 50 tys. zł. Również do „złotych kart” Fundacja dołącza odpowiednie certyfikaty. Największą kwotę w historii WOŚP, w wysokości 550 tys. zł, wręczyła w 2007 Marta Wiśniewska (Mandaryna).

Swój wkład w fundację na również portal Allegro, który co roku udostępnia swój mechanizm aukcyjny do przeprowadzania aukcji internetowych, na których każda osoba może wystawić na licytację swoje przedmioty. Wylicytowane kwoty przelewane są przez kupujących bezpośrednio na konto Fundacji. Przedmioty na aukcję wystawiają m.in. znane osoby życia publicznego, tj. politycy, sportowcy, artyści oraz dziennikarze. Licytacje internetowe zostały zapoczątkowane w 2000 podczas 8. Finału WOŚP.

Poczynając od 14. Finału WOŚP, operator komunikatora internetowego Gadu-Gadu organizował licytacje najkrótszych numerów Gadu-Gadu. Co roku jest to numer odpowiadający edycji Finału. Do czasu rozpoczęcia licytacji kolejne numery używane są do komunikacji z Fundacją WOŚP, a po zakończeniu aukcji przechodzą w posiadanie osoby, która zaoferowała najwyższą kwotę. Od tego momentu, aż do następnego Finału, Fundacja zaczyna używać kolejnego numeru Gadu-Gadu. Posiadaczem tak krótkiego numeru może zostać tylko jedna osoba rocznie.

4 lipca 2010 zorganizowano specjalny finał „Stop powodziom!”. Fundusze zebrane w tym dniu zostały przeznaczone na dofinansowanie jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Wyjątkowo w trakcie tego finału orkiestrowe serduszka nie były jak zwykle czerwone, lecz niebieskie.

Podczas finału w 2013 zorganizowano akcję „E-serce”, którą wsparły m.in. Dorota „Doda” Rabczewska, Maciej Musiał, Anja Rubik, Maciej Stuhr, Edyta Herbuś, Aleksandra Kwaśniewska, Michał Piróg, Majka Jeżowska i zespół Enej. Gwiazdy zagrały w filmie zachęcającym do wykupowania pikseli na specjalnej stronie z wirtualnymi e-sercami[21].

14 stycznia 2019 Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa WOŚP, wyjaśniając m.in., że jego decyzja jest spowodowana tym, że za śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza została oskarżona fundacja oraz on sam, mimo iż fundacja nie była w stanie lepiej zabezpieczyć imprezy[22][23]. Jako przyczynę swojego odejścia Owsiak podał rosnącą falę nienawiści skierowaną wobec jego osoby[24]. W związku z rezygnacją Jerzego Owsiaka z pełnienia funkcji prezesa Fundacji, od 14 do 19 stycznia 2019 roku, funkcję tę sprawował wiceprezes zarządu fundacji Piotr Burczyński[25]. 19 stycznia, po pogrzebie Adamowicza, Owsiak zdecydował się powrócić na stanowisko prezesa WOŚP[26].

Transmisje z finałów | edytuj kod

Transmisje z finałów nadawane były od 1993 do 2016 na antenach TVP, a od 2008 do 2011 również w TVN. W 2010 transmisje z XVIII finału WOŚP pokazywał także kodowany kanał Canal+. Relacje z finału były też nadawane przez 24 lata za pośrednictwem Polskiego Radia.

W 2017 głównym patronem medialnym wydarzenia została spółka Scripps Networks Interactive, która jest właścicielem kanałów TVN, TVN24, TTV i internetowego portalu Player, na antenie których emitowane były obszerne relacje Finałów od 25. edycji.

Podsumowanie finałów WOŚP | edytuj kod

Kwoty podawane są przez fundację po zakończeniu liczenia pieniędzy, które zebrano w danym roku.

*) W latach 1993–1999 WOŚP podawał wynik finansowy w USD. Zostały one przeliczone na potrzeby tabeli na PLN według archiwalnych kursów średnich USD ogłoszonych przez NBP[33] na dzień po konkretnym finale WOŚP. Ponadto kwoty w latach 1993–1994 zostały przeliczone z PLZ na PLN według przelicznika 1 PLN = 10 000 PLZ. **) Kwoty te nie zostały podane przez WOŚP, mają one charakter wyłącznie orientacyjny i nie stanowią oficjalnego rozliczenia fundacji WOŚP. Zostały one przeliczone na potrzeby tabeli według archiwalnych kursów średnich USD ogłoszonych przez NBP[33] na dzień po konkretnym finale WOŚP. ***) Finał przeniesiony z 10.01.2021 r. ze względu na obostrzenia epidemiczne oraz lockdown na obszarze całej Polski[34].

Od XXI finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi interaktywną prezentację wydatków we współpracy z serwisem nacoidamojepieniadze.pl[35].

Programy medyczne | edytuj kod

Fundacja WOŚP w ciągu całego roku finansuje i prowadzi sześć programów medycznych i jeden edukacyjny[36]:

 • Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci
 • Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków
 • Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci
 • Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą (program zamknięty)
 • Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą
 • Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków
 • Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaka
 • Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (inauguracja programu odbyła się w Opatówku k. Kalisza).

Inne akcje WOŚP | edytuj kod

Fundacja zajmuje się również organizowaniem:

 • imprez kulturalnych. Jednym z takich przedsięwzięć jest festiwal muzyczny Pol’and’Rock (dawniej Przystanek Woodstock) organizowany w Kostrzynie nad Odrą na przełomie lipca i sierpnia (jest on organizowany ze środków finansowych przeznaczonych na utrzymanie funkcjonowania Fundacji oraz działania marketingowe, pochodzących z odsetek bankowych, całorocznych darowizn oraz wsparciu sponsorów. Pol’and’Rock Festival nie jest finansowany ze środków zebranych podczas Finału Orkiestry[37])
 • szkolenia młodzieży w zakresie pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu.
 • akcji „Bezpieczne Stadiony”, wraz z piłkarskim klubem Ruch Chorzów[38]. W ramach tej akcji klub oferuje m.in. darmowe bilety na mecze dla biednych dzieci, często również organizuje różnego rodzaju akcje charytatywne przekazując na licytacje swoje stroje piłkarskie najlepszych piłkarzy. „Niebiescy”, wzorem hiszpańskiej FC Barcelony grającej wówczas z logo UNICEF na koszulkach, w 2008 roku przekazali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy awers koszulki meczowej przeznaczony dla głównego sponsora.

Piłkarska drużyna Pogoni Szczecin Woman podczas 18. finału WOŚP zaprezentowała swoje nowe koszulki, na awersie których znalazło się logo WOŚP. Logo fundacji znajdowało się na koszulkach kobiecego zespołu przez całą rundę wiosenną sezonu 2009/2010[39].

Zaufanie społeczne | edytuj kod

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat jest uznawana za organizację o największym zaufaniu społecznym w Polsce. Według badania CBOS z 2014 WOŚP cieszyła się zaufaniem 87% ankietowanych (z czego 47% w tym badaniu zdecydowanie ufało fundacji)[40].

WOŚP w kulturze | edytuj kod

8 stycznia 2003 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 10. rocznicę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nominałach[41]:

 • 10 zł wykonaną stemplem lustrzanym w srebrze w nakładzie 47 tys. szt.,
 • 2 zł wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold w nakładzie 2 500 tys. szt.

5 stycznia 2012 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 20. rocznicę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o nominałach[42]:

 • 10 zł wykonaną stemplem lustrzanym w srebrze (kształt serca) w nakładzie 60 tys. szt.,
 • 2 zł wykonaną stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold w nakładzie 1 mln szt.

Akcje wzorowane na WOŚP | edytuj kod

W 2006 w Ukrainie powstała fundacja charytatywna Serce do serca, która jest wzorowana na WOŚP. Jej założycielką jest Oksana Wasyłenko. W czasie finałów, które są organizowane w maju, podobnie jak podczas WOŚP prowadzone są zbiórki pieniędzy do puszek, koncerty i happeningi oraz rozdawane są czerwone serduszka. W drugim finale (2007) wzięło udział 10 tys. wolontariuszy, którzy zebrali 35 tys. dolarów. W 2008 zebrano ok. 220 tys., w 2009 – 350 tys., a w 2010 – 420 tys. dolarów. Wśród sponsorów fundacji liczne są firmy prowadzone przez polskich przedsiębiorców.

Znaki towarowe | edytuj kod

Na rzecz fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowanych jest w Polsce szereg znaków towarowych. Od 1993 pod nrem R-089810[43] zarejestrowany był znak towarowy przedstawiający charakterystyczne logo WOŚP (czerwone serce z białymi napisami), które zaprojektował Krzysztof Ciechanowiecki[7]. Po 10 latach ochrony na ten znak jednak nie przedłużono i prawo ochronne wygasło. Fundacja zarejestrowała jako znak towarowy nowe, nieco odświeżone logo w 2005 pod numerem R-193380.

Fundacja jako znaki towarowe chroni również hasła powszechnie kojarzone z Jerzym Owsiakiem i jego Fundacją, tj. „Oj, będzie się działo” (R-227841), „Sie ma” (R-193384) czy „Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej” (R-193383)[44].

Upamiętnienie | edytuj kod

 • Miejskie Przedszkole nr 3 im. Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Żarach[45],
 • W 2020 imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nazwano rondo w dzielnicy Ursynów w Warszawie[46].
 • W 2020 imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nazwano rondo w dzielnicy Uzdrowiskowej w Kołobrzegu, a także wspólnie z Jurkiem Owsiakiem odsłonięto figurkę mewy z puszką WOŚP.

Uwagi | edytuj kod

 1. W związku z pożarami w Australii na przełomie 2019/2020, Jerzy Owsiak zwrócił się do tamtejszych sztabów, aby zebrane pieniądze przekazały nie WOŚP, lecz organizacjom pomagającym ofiarom pożarów[31].

Przypisy | edytuj kod

 1. Kontakt – wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-18]  (pol.).
 2. 1% podatku. wosp.org.pl. [dostęp 13 stycznia 2009].
 3. Znamy cel tegorocznej zbiórki 1% podatku. [dostęp 2018-03-08].
 4. Laureaci Statuetki Dziecięcej Nagrody „Serca” przyznawanej corocznie przez dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCA”. swidnica.org. [dostęp 2012-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-09)].
 5. B. Dobroczyński, J. Owsiak, Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog-wodospad Jurka Owsiaka, Kraków 1999, s. 70–71.
 6. Najczęściej zadawane pytania. wosp.org.pl. [dostęp 2017-01-16].
 7. a b Owsiak 2011 ↓, s. 17
 8. Owsiak 2011 ↓, s. 18.
 9. Owsiak 2011 ↓, s. 21.
 10. Fundacja WOŚP – informacje o Fundacji. wosp.org.pl. [dostęp 2009-01-11].
 11. Owsiak 2011 ↓, s. 33.
 12. Owsiak 2011 ↓, s. 38.
 13. Owsiak 2011 ↓, s. 59.
 14. Owsiak 2011 ↓, s. 159.
 15. Owsiak 2011 ↓, s. 50.
 16. Owsiak 2011 ↓, s. 56.
 17. ZÅ‚ote Serduszka - wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-21]  (pol.).
 18. Złote Medale. Fundacja WOŚP. [dostęp 2009-01-11].
 19. Owsiak 2011 ↓, s. 169.
 20. Owsiak 2011 ↓, s. 170.
 21. E-serce – nowa akcja WOŚP z udziałem gwiazd – Glamki.pl.
 22. Natalia Durman: Jerzy Owsiak złożył rezygnację z kierowania WOŚP. Tuż po śmierci Pawła Adamowicza. wiadomosci.wp.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-14].
 23. Owsiak rezygnuje ze stanowiska szefa WOŚP. newsweek.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-14].
 24. Anita Karwowska: Orkiestra bez dyrygenta. Po śmierci Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania fundacji WOŚP (pol.). Wyborcza.pl, 2019-01-14. [dostęp 2019-01-15].
 25. Rezygnacja Jerzego Owsiaka – aktualności – wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-18]  (pol.).
 26. https://www.facebook.com/189787894433544/posts/2040749306004051/.
 27. Historia Finałów WOŚP. Fundacja WOŚP. [dostęp 2021-03-31].
 28. Akcja „Stop Powodziom”. [dostęp 2010-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-23)].
 29. Sobotnia zbiórka WOŚP w Gdańsku – aktualności – wosp.org.pl, WOŚP [dostęp 2019-01-18] .
 30. Ostatnia Puszka Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Co kupił WOŚP za zebrane 16 mln złotych, Gdańsk - oficjalny portal miasta, 4 października 2019 [dostęp 2021-03-31] .
 31. WOŚP zagra w tym roku także dla Australii. Apel Jurka Owsiaka, kultura.onet.pl [dostęp 2020-01-10] .
 32. Letnia zadyma w środku zimy, WOŚP [zarchiwizowane z adresu 2021-03-31] .
 33. a b Archiwum kursów średnich NBP – tabela A, NBP [dostęp 2021-03-31] ..
 34. Nowa data 29. Finału WOŚP, WOŚP [dostęp 2021-03-31] .
 35. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 21. finał. nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl. [dostęp 2014-10-01].
 36. Programy Medyczne. Fundacja WOŚP. [dostęp 22 marca 2018].
 37. Przystanek Woodstock. Fundacja WOŚP. [dostęp 13 stycznia 2009].
 38. Ruch Chorzów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 2008-07-28. [dostęp 2010-05-18].
 39. Kobiety też pod szyldem Pogoni. Ligowiec.net. [dostęp 2010-01-10].
 40. Wciąż ufacie nam najbardziej.
 41. Monety okolicznościowe z 2003 r.. nbp.pl. [dostęp 2015-03-31].
 42. Monety okolicznościowe z 2012 r.. nbp.pl. [dostęp 2015-03-31].
 43. Wiadomości Urzędu Patentowego, Rocznik 1996, Nr 7, str 73. (pol.). [dostęp 2015-01-10].
 44. Mikołaj Lech: Jak jest chroniona marka WOŚP? (pol.). Znaki Towarowe Blog. [dostęp 2015-01-10].
 45. Miejskie Przedszkole nr 3 w Żarach - Dzieci, zabawa, WOŚP, Orkiestra, www.zary.net [dostęp 2020-11-26] .
 46. Uchwała nr XXXI/904/2020 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie nadania nazwy obiektowi miejskiemu w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. W: Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego poz. 7199 [on-line]. 2 lipca 2020. [dostęp 2020-08-11].

Bibliografia | edytuj kod

 • Jurek Owsiak: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania. Paulina Martela (redaktor prowadzący), Elżbieta Szelest (redakcja), Jacek Stachera (koordynacja produkcji ze strony WOŚP). Warszawa: Świat Książki – Grupa Wydawnicza Weltbild, 2011. ISBN 978-83-7799-506-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja charytatywna):
Na podstawie artykułu: "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy