Wielka trójka


Wielka trójka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill na konferencji teherańskiej Czang Kaj-szek, Roosevelt i Churchill w Kairze, 25 listopada 1943 Pomnik wielkiej trójki: Churchill + Roosevelt + Stalin

Wielka trójka – termin którym określa się najczęściej przywódców trzech światowych mocarstw alianckich (ZSRR, USA oraz Wielka Brytania) spotykających się w czasach II wojny światowej na trzech konferencjach międzynarodowych – kolejno: teherańskiej (1943) oraz jałtańskiej i poczdamskiej (obie w 1945), na których omawiano wojenne zobowiązania sojusznicze oraz kształt przyszłego porządku światowego po pokonaniu państw Osi. Termin ten ma także odniesienia do innych wydarzeń w polityce globalnej.

Spis treści

Wielka trójka II wojny światowej | edytuj kod

W jej skład wchodzili:

Inną „wielką trójkę” w czasie II wojny światowej tworzyli przywódcy trzech państw zebrani na konferencji kairskiej w 1943 r.:

Wielka trójka I wojny światowej | edytuj kod

Określenia tego (lub też: „gruba trójka”) używa się także w odniesieniu do przywódców zwycięskich światowych mocarstw, będących autorami kończącego I wojnę światową traktatu wersalskiego w 1919 roku.

Byli to:

Razem z premierem Włoch, Vittorio Emanuele Orlando tworzyli oni na paryskiej konferencji pokojowej (w połowie stycznia 1919) tzw. „wielką czwórkę[1], przy czym rola Włoch była najmniej znacząca.

Wielka trójka – wizja współczesności | edytuj kod

Parag Khanna, amerykański politolog, twierdzi że świat staje się areną wpływu trzech największych supermocarstw: USA, oraz jego potencjalnych rywali: Chin i Unii Europejskiej określanych jako „G-3”. Ich wzajemna równowaga i ścieranie się wpływów ma zastąpić dotychczasową hegemonię USA[2]. Na drugim poziomie znajdują się mocarstwa o mniejszym znaczeniu: Rosja, Indie i Japonia[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Niepodległości trudne początki. W: Henryk Zieliński: Historia Polski 1914-1939. Wyd. I. Wrocław: Ossolineum, 1983, s. 92-94. ISBN 83-04-00712-6. (pol.)
  2. Parag Khanna: Pożegnanie z hegemonią, dziennik.pl 17/05/2008
  3. Why the US, Europe and China Need a 'G-3'
Na podstawie artykułu: "Wielka trójka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy