Wielkie żarcie


Wielkie żarcie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielkie żarcie (fr. La Grande bouffe) – francusko-włoski film, komediodramat z 1973 roku w reżyserii Marco Ferreriego. W roku premiery był uznawany za szokujący.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Czterech znajomych w mocno średnim wieku: producent telewizyjny Michel, pilot samolotów pasażerskich Marcello, chorujący na cukrzycę sędzia Philippe oraz restaurator i kucharz Ugo, spotykają się w willi Philippe'a w centrum Paryża (w której na co dzień mieszka tylko stróż), aby popełnić samobójstwo – umrzeć z przejedzenia. Na życzenie Philippe'a stróż zaopatrzył spiżarnię w ogromne zapasy wszystkiego co tylko dusza zapragnie, ponadto każdy z panów przywozi zapas różnych potraw. Panowie sami będą przyrządzać potrawy - każdy potrafi przyrządzić coś dobrego, a Ugo jest w tym mistrzem i koneserem. Pierwszego wieczoru obżarstwa panowie oglądają też zdjęcia erotyczne i opowiadają o swych dokonaniach. Na następny wieczór erotoman Marcello sprowadza na teren willi 3 prostytutki. Do towarzystwa dołącza też nauczycielka Andréa, poznana przez panów przypadkowo za dnia i zaproszona na wieczorną ucztę - samotna kobieta spragniona wrażeń. Z czasem wielkie obżarstwo staje się coraz bardziej hedonistyczne, a główni bohaterowie (poza Marcello, który umiera z przemarznięcia w samochodzie wyścigowym - rzecz dzieje się wczesną zimą) kolejno konają z przejedzenia.

Obsada | edytuj kod

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Wielkie żarcie w bazie IMDb (ang.)
  2. a b 26th Cannes Film Festival (ang.). W: FIPRESCI (fipresci.org) [on-line]. [dostęp 2018-04-27].
  3. Das große Fressen (niem.). W: Goldene Leinwand [on-line]. [dostęp 2018-04-27]. Cytat: „Verliehen am 22. März 1974 in Berlin, Hotel Schweizerhof, vom HDF-Präsidenten Helmut Woeller an den Tobis-lnhaber Horst Wendlandt aus Anlass der Convention des Tobis-Verleihs für das Verleihjahr 1974/75 und in Anwesenheit von etwa 70 Filmtheaterbesitzern aus dem Bundesgebiet und West-Berlin.”
Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Wielkie żarcie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy