Wielowieś (Tarnobrzeg) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaWielowieś, (łac.) Magnavilla, w kronikach Jana Długosza Wyelyawieś, w Norimbergae Impensis Homannianorum Heredum z 1775 Jelewieś - najbardziej na północ wysunięta część Tarnobrzega. Osada w tym miejscu założona w XII wieku. Była fundacją rodu Mądrostków. W 1215 została erygowana parafia i włączona do diecezji krakowskiej.
Administracyjnie graniczy z Sielcem, Sobowem, Sandomierzem. W granicach Tarnobrzega od 1975, kiedy to rozszerzono administracyjnie Tarnobrzeg od Machowa po Sandomierz, licząc, że dzięki kopalniom siarki Siarkopol, miasto rozrośnie się, przekroczy 100 tys. mieszkańców i razem z Sandomierzem stworzy konurbację. W latach 90. XX wieku nastąpił upadek zakładów siarkowych, przez co plany te nie zostały zrealizowane. Wielowieś, mimo iż znajduje się w granicach miasta, zachowała charakter rolniczo-wiejski.
Najważniejszym zabytkiem Wielowsi jest zabytkowy klasztor dominikanek z połowy XIX wieku. Klasztor ten jest znany także z osoby Matki Kolumby Białeckiej - służebnicy bożej i założycielki Dominikanek ze Zgromadzenia Sióstr świętego Dominika.
W Wielowsi działa także Parafia Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła z kościołem Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła[2].
W 1999 podczas pielgrzymki do Polski w Wielowsi lądował Jan Paweł II.
Wielowieś posiada przystanek kolejowy linii Łódź - Dębica i Sandomierz - Grębów. Najważniejszą linią komunikacji miejskiej jest linia autobusowa nr 11 łącząca Wielowieś z centrum Tarnobrzega i Sandomierza.
W maju 2010 osiedle zostało całkowicie zalane w wyniku powodzi i podtopień.
Od 1958 Osiedlowy Klub Sportowy Wielowieś Tarnobrzeg[3] [4]
Związani z Wielowsią | edytuj kod
- Franciszek Boczek (1895–1935) – major piechoty Wojska Polskiego
- Ludwik Jacek Ciba (1894–1938) – podpułkownik dypl. artylerii Wojska Polskiego
- Rafał z Tarnowa i Dzirżysława z Wielowsi
- Jan Feliks Tarnowski
- Stanisław Piętak
- dominikanki Róża Kolumba Białecka i Julia Rodzińska
- Ferdynand Kuraś
Zobacz też | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Biuletyn Informacji Publicznej - Osiedla Miasta
- ↑ Parafia św. Gertrudy i św. Michała Archanioła w Tarnobrzegu
- ↑ Strona klubowa Strona internetowa klubu OKS Wielowieś. Aktualności, wyniki, mecze, tabele i statystyki
- ↑ Skarb - OKS Wielowieś (Tarnobrzeg), www.90minut.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
OryginałEdytujHistoria i autorzy
