Wielowieś (Tarnobrzeg)


Na mapach: 50°38′01,86″N 21°45′09,93″E/50,633850 21,752758

Wielowieś (Tarnobrzeg) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielowieś, (łac.) Magnavilla, w kronikach Jana Długosza Wyelyawieś, w Norimbergae Impensis Homannianorum Heredum z 1775 Jelewieś - najbardziej na północ wysunięta część Tarnobrzega. Osada w tym miejscu założona w XII wieku. Była fundacją rodu Mądrostków. W 1215 została erygowana parafia i włączona do diecezji krakowskiej.

Administracyjnie graniczy z Sielcem, Sobowem, Sandomierzem. W granicach Tarnobrzega od 1975, kiedy to rozszerzono administracyjnie Tarnobrzeg od Machowa po Sandomierz, licząc, że dzięki kopalniom siarki Siarkopol, miasto rozrośnie się, przekroczy 100 tys. mieszkańców i razem z Sandomierzem stworzy konurbację. W latach 90. XX wieku nastąpił upadek zakładów siarkowych, przez co plany te nie zostały zrealizowane. Wielowieś, mimo iż znajduje się w granicach miasta, zachowała charakter rolniczo-wiejski.

Najważniejszym zabytkiem Wielowsi jest zabytkowy klasztor dominikanek z połowy XIX wieku. Klasztor ten jest znany także z osoby Matki Kolumby Białeckiej - służebnicy bożej i założycielki Dominikanek ze Zgromadzenia Sióstr świętego Dominika.

W Wielowsi działa także Parafia Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła z kościołem Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła[2].

W 1999 podczas pielgrzymki do Polski w Wielowsi lądował Jan Paweł II.

Wielowieś posiada przystanek kolejowy linii Łódź - Dębica i Sandomierz - Grębów. Najważniejszą linią komunikacji miejskiej jest linia autobusowa nr 11 łącząca Wielowieś z centrum Tarnobrzega i Sandomierza.

W maju 2010 osiedle zostało całkowicie zalane w wyniku powodzi i podtopień.

Od 1958 Osiedlowy Klub Sportowy Wielowieś Tarnobrzeg[3] [4]

Związani z Wielowsią | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Biuletyn Informacji Publicznej - Osiedla Miasta
  2. Parafia św. Gertrudy i św. Michała Archanioła w Tarnobrzegu
  3. Strona klubowa Strona internetowa klubu OKS Wielowieś. Aktualności, wyniki, mecze, tabele i statystyki
  4. Skarb - OKS Wielowieś (Tarnobrzeg), www.90minut.pl [dostęp 2017-11-27]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Wielowieś (Tarnobrzeg)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy