Wien Leopoldau


Na mapach: 48°16′39″N 16°27′08″E/48,277500 16,452222

Wien Leopoldau w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wien Leopoldau – stacja kolejowa w Wiedniu, w Austrii, w gminie Floridsdorf. Zatrzymują się tutaj regionalne pociągi, jak również cztery linie S-Bahn. Znajduje się tu również północno-wschodni kraniec linii U1 metra. Stacja znajduje się pomiędzy Thayagasse i Schererstraße równolegle i rozciąga się pomiędzy Höbarthgasse i Adolf-Loos-Gasse. Jej nazwa pochodzi od dawnego miasta i obecnej dzielnicy Leopoldau.

Po zakończeniu budowy gazowni w Leopoldau w 1911 roku, została rok później zbudowana linia kolejowa w celu ułatwienia dostaw węgla do gazowni, a także stoczni manewrowych[1]. Stacja była częścią Kaiser Ferdinands-Nordbahn.

W dniu 2 września 2006 r. została otwarta na północ od istniejącej linii kolejowej stacja metra U1 z datą oddania ostatniej części pomiędzy stacjami Kagran i Leopoldau. Jest możliwe, aby przesiąść się na autobus linii 29A i 32A w Wiener Linien i na regionalny autobus linii 125 w kierunku miejscowości Gerasdorf. W nocy są połączenia w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) obsługiwana przez linię N25 NightLine Wien.

Przypisy | edytuj kod

  1. Die Geschichte der Nordbahnstrecke.
Na podstawie artykułu: "Wien Leopoldau" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy