Wierchowina (miasto)


Na mapach: 48°09′06″N 24°48′49″E/48,151667 24,813611

Wierchowina (osiedle) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wierchowina (miasto)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wierchowina, Żabie (ukr. Верховина, Werchowyna) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankowskim, siedziba administracyjna rejonu wierchowińskiego. Położone jest nad Czarnym Czeremoszem (dopływem Prutu), u podnóża pasma Czarnohory, 30 kilometrów na południowy zachód od Kosowa. W 2006 osiedle liczyło 5412 mieszkańców.

Do 1962 roku miejscowość nosiła nazwę Żabie (ukr. Жаб'є, Żabje).

Spis treści

Przynależność terytorialna | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej (Kościół Prawosławny Ukrainy)

Miejscowość wzmiankowana była w 1424 roku.

W II Rzeczypospolitej była siedzibą gminy wiejskiej Żabie w powiecie kosowskim województwa stanisławowskiego. Była to obszarowo największa gmina w II Rzeczypospolitej. Także samo Żabie było największą wiejską miejscowością całego woj. stanisławowskiego, a także największą miejscowością powiatu kosowskiego (8188 mieszk. w 1921), przewyższając miasta Kuty (5504) i Kosów (4234). Żabie było także dziewiątą (rok 1921) największą miejscowością woj. stanisławowskiego (łącznie z miastami) w II RP[1]. Miejscowość dzieliła się na Żabie–Ilcia. Ukraińcy stanowili 90% ogółu mieszkańców, Żydzi około 9%. W mieście mieszkało też kilkudziesięciu Polaków[2].

W okresie międzywojennym w Polsce Żabie znane było jako miejscowość letniskowa i zdrojowa (źródła mineralne), ośrodek turystyki, huculskiego rzemiosła artystycznego (przed wojną mieściło się tutaj muzeum huculskie) i hodowli koni huculskich. Maciej Bogusz Stęczyński (polski podróżnik i rysownik) w 1848 stworzył serię rysunków i akwarel poświęconych okolicom Żabiego, jak i samej miejscowości, opisał je też później w poemacie Karpaty.

Osadnictwo | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej - Tom XIV - Województwo Stanisławowskie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1924
  2. Rzecz-pospolita.com - Żabie

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wierchowina (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy