Wiersze i pieśni poświęcone pracownikom Bezpieczeństwa


Wiersze i pieśni poświęcone pracownikom Bezpieczeństwa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiersze i pieśni poświęcone pracownikom Bezpieczeństwa – tytuł tomiku wierszy wydanych przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1954 r., zawierającego utwory sławiące funkcjonariuszy stalinowskiego aparatu terroru w powojennej Polsce[1]. Antologia zbiera wiersze autorstwa poetów hołubionych przez władze PRL na przełomie lat 40. i 50., które ukazywały się w prasie codziennej, bądź były rozproszone po innych wydaniach.

Zebrane wiersze na cześć funkcjonariuszy UB stanowią realizację jednego z zadań narzuconych literaturze przez władze komunistyczne w okresie socrealizmu. Wedle jego założeń literatura miała oswoić czytelników z instytucją, która budziła grozę, a którą jednocześnie pogardzano[2].

Tomik zawierał m.in. wiersz Andrzeja Mandaliana, jednego z Pryszczatych, poświęcony przemęczonemu pracą majorowi UB[3], któremu w czasie nocnej służby objawił się we śnie Feliks Dzierżyński. Po tej interwencji major ocknął się ze snu i przystąpił ponownie do pracy:

Major obudził się stanął, zadzwonił, kazał wywołać i znów padały pytania i znów kłamała odpowiedź. (...) Notuj, majorze, notuj szukaj, majorze, nici żadna brunatna hołota nie powstrzyma naszego życia. Stary przed tobą wróg szpieg i kret (...)

Poeta Leon Kowalski tak dziękował wierszem Towarzyszowi z Bezpieczeństwa:

Nie łatwo jest stykać się z wrogiem codziennie (...) przez długie godziny wieczorne i nocne Mieć jasność umysłu i nerwy tak mocne (...) Za Twe serce – dla Partii bijące Ściskam Twą dłoń uzbrojoną I słowa przesyłam gorące.

Przypisy | edytuj kod

  1. Katalog Biblioteki Sejmowej (pol.). [dostęp 2013-01-24].
  2. Jerzy Autuchiewicz: Strofy o towarzyszach z Bezpieczeństwa (pol.). Rzeczpospolita, 2008-09-04. [dostęp 2013-01-24].
  3. Anna Bikont Joanna Szczęsna: Towarzysze nieudanej podróży (pol.). Gazeta Wyborcza, 2000-02-19. [dostęp 2013-01-24].
Na podstawie artykułu: "Wiersze i pieśni poświęcone pracownikom Bezpieczeństwa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy