Wiesław Łucyszyn


Wiesław Łucyszyn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesław Łucyszyn (ur. 22 października 1939[1] w Opolu) – polski piłkarz grający na pozycji obrońcy, trener. Wieloletni zawodnik Odry Opole.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

W 1957 roku po zdaniu matury, Wiesław Łuczyszyn zamierzał podjąć studia na uczelni sportowej, ale matka sprzeciwiała się planom syna i Łucyszyn ostatecznie poszedł na fizykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, ale już po roku studiów zrezygnował z nich i poszedł do wojska.

Trafił do Jeleniej Góry, gdzie grał w tamtejszej Polonii. Wrócił do Odry Opole i zapowiedział sobie, że jeśli w ciągu trzech miesięcy nie zagra w pierwszej drużynie, to wycofuje się ze sportu[2].

Wiesław Łucyszyn 9 kwietnia 1963 roku, wrócił do Odry Opole. W ekstraklasie zadebiutował 5 maja 1963 roku w przegranym 2:0 meczu z Ruchem[3]. W tym samym roku Łuczyszyn został powołany do przez Ryszarda Koncewicza do młodzieżowej reprezentacji Polski. Rozegrał trzy mecze z ZSRR, Rumunią i Czechosłowacją. Jako zawodnik Odry Opole odniósł następujące sukcesy: 3. miejsce w ekstraklasie, półfinał Pucharu Intertoto.

Karierę piłkarską zakończył w 1973 roku. W ekstraklasie rozegrał ok. 200 meczów.

Kariera trenerska | edytuj kod

Wiesław Łucyszyn przez prawie całą karierę trenerską był związany z Odrą Opole. Pierwszy raz trenerem „Niebiesko-Czerwonych” został w 1973 roku, zastępując Engelberta Jarka. Prowadził zespół w kilku meczach rundy wiosennej sezonu 1972/1973. Drugi raz trenerem „Niebiesko-Czerwonych” był w latach 1991-1996. Większe sukcesy odnosił jednak z juniorami Odry, zdobywając z nimi dwukrotnie wicemistrzostwo Polski i raz brązowy medal.

W 1980 roku, powstała w klubie z Opola Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”, której przewodniczącym był Wiesław Łucyszyn[4].

Obecnie Wiesław Łuczyszyn jest nauczycielem akademickim na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej i uczy studentów piłki nożnej.

Sukcesy | edytuj kod

Piłkarz | edytuj kod

Trener | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wikiliga – Wiesław Łucyszyn
  2. Historia Odry Opole – Wiesław Łucyszyn
  3. Ruch Chorzów – Odra Opole 2:0
  4. Sebastian Bergiel: Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-1979, s.229 Wiesław Korek

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wiesław Łucyszyn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy