Wiesław Ostachowicz


Wiesław Ostachowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesław Mieczysław Ostachowicz (ur. 12 lutego 1947 w Zabrzu[1][2]) – polski profesor nauk technicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn oraz transportu[1][3]. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk od 2016 roku[1]. Wykładowca i Przewodniczący Rady Naukowej w Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN w Gdańsku[1][3]. Uczył również na Politechnice Warszawskiej oraz na Akademii Morskiej w Gdyni (dzisiejszy Uniwersytet Morski)[3]. Jest członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, a także Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej[1][3]. Brał udział w panelach organizowanych przez Komitet Badań Naukowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowe Centrum Nauki[1].

W 1970 roku ukończył studia na Politechnice Gdańskiej (kierunek: budowa i eksploatacja maszyn). Doktoryzował się tam w 1975 roku, habilitację uzyskał pięć lat później na tej samej uczelni[1][3]. Tytuł profesora nauk technicznych nadano mu w 1989 roku[1][3].

Autor książki pt. Zbiór zadań z mechaniki technicznej: kinematyka i dynamika[4], współautor podręcznika Mechaniki ogólnej[5].

Spis treści

Wybrane prace naukowe | edytuj kod

Autor następujących prac naukowych[6]:

 • Analiza drgań belki ze szczeliną
 • Analiza drgań wzdłużnych linii wałów
 • Analiza giętnych drgań wymuszonych wirników z pęknięciami; Stateczność belek z pęknięciami obciążonych siłą osiową lub śledzącą
 • Drgania wymuszone u łożyskowanego wirnika ze szczeliną
 • Dyskretne modele zjawisk kontaktowych

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Uhonorowany m.in.[1]:

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g h i Wiesław Ostachowicz, [w:] Członkowie Polskiej Akademii Nauk [online], PAN [dostęp 2019-11-08] .
 2. Prof. Wieslaw Ostachowicz – Centre of Machine Mechanics, Department of Mechanics of Intelligent Structures, www.imp.gda.pl [dostęp 2019-11-08] .
 3. a b c d e f Prof. dr hab. inż. c Wiesław Mieczysław Ostachowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-11-08] .
 4. WiesławW. Ostachowicz WiesławW., Zbiór zadań z mechaniki technicznej: kinematyka i dynamika, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 1985 [dostęp 2019-11-08]  (pol.).
 5. Mechanika ogólna – Jan Kruszewski, Wiesław Ostachowicz, Edmund Wittbrodt, bg.pcz.pl [dostęp 2019-11-08] .
 6. Wiesław Ostachowicz, [w:] Baza VIAF [online], VIAF .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Wiesław Ostachowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy