Wiesław Saniewski


Wiesław Saniewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesław Saniewski (ur. 29 października 1948 we Wrocławiu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończył matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim, po czym studiował scenariopisarstwo w Łodzi na PWSFTViT, które ukończył w 1980 roku. Był krytykiem filmowym i reportażystą. Zasiadał w jury na wielu festiwalach filmowych na całym świecie. Pracował jako dziennikarz i felietonista w miesięczniku „Odra”. Na początku drogi filmowej współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmie Dyrygent, oraz z Sylwestrem Chęcińskim i Wojciechem Marczewskim. Wielokrotnie działał wbrew układom i polityce, przez co między innymi jego filmy były przez lata wstrzymywane przez cenzurę, zwolniono go pracy, a z afisza ściągnięta została sztuka teatralna Nienasycenie na podstawie powieści Witkiewicza (Witkacego) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Reżyser wielokrotnie nagradzany na największych festiwalach na świecie[potrzebny przypis].

Autor książek takich jak:

  • Wróżenie z kina
  • Niewinność utracona w kinie

Jest reżyserem kilku spektakli teatralnych. W latach 1985–1988 był członkiem Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego.

Został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010[1] oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku[2].

Filmografia | edytuj kod

Reżyseria
 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy w reżyserii Wiesława Saniewskiego.

filmy fabularne

dokumenty

Scenariusz
Aktor
Producent

Nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Komitet poparcia Bronisława Komorowskiego. onet.pl, 16 maja 2010. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  2. Barbara Sowa: Kto wszedł do komitetu poparcia Komorowskiego, a kto z niego wypadł? Cała Lista. dziennik.pl, 2015-03-16. [dostęp 2015-03-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wiesław Saniewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy