Wiesław Suder


Wiesław Suder w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesław Kazimierz Suder (ur. 1948 r.[1]) – polski historyk, specjalizujący się w demografii i medycynie świata starożytnego, historii starożytnego Rzymu; nauczyciel akademicki związany z uczelniami we Wrocławiu i Nysie[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1948 roku. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Został pracownikiem Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historycznego na swojej macierzystej uczelni. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w 1980 roku na podstawie pracy pt. Próba charakterystyki struktury demograficznej zachodnich prowincji cesarstwa rzymskiego w świetle inskrypcji nagrobkowych, której promotorem był prof. Eugeniusz Konik. Był to pierwszy doktorat obroniony na Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego po uzyskaniu przez tę jednostkę praw do nadawania tego tytułu[3]. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia starożytna uzyskał w 1996 roku na podstawie rozprawy nt. Kloto, Lachesis, Atropos. Studia społeczno-demograficzne i medyczne z historii starożytnego Rzymu[4]. Niedługo potem otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. Pełnił także funkcję kierownika Zakładu Historii Starożytnej. Wykładał również na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie[2]. Był stypendystą szeregu zagranicznych fundacji naukowych jak również jest członkiem Centre de Recherches Urbanisation, Societe Urbaines et Demographie dans le Monde Antique na Universite d’Artois (Arras, Francja).

Dorobek naukowy | edytuj kod

Wiesław Suder w swojej działalności naukowej zajmuje się historią starożytnego Rzymu, a w szczególności historią kultury obyczajowej, medycyną i demografią świata antycznego[2]. Do jego najważniejszych publikacji należą[5]:

 • Starożytne dzieje i kultura, wyd. UWr, Wrocław 1995. Współautor: Tadeusz Kotula
 • Historia starożytna w Polsce, wyd. UWr, Wrocław 1982. Współautor: Tadeusz Kotula
 • A study of the age and sex structure of population in the western provinces of the Roman Empire, wyd. UWr, Wrocław 1990.
 • Kloto, Lachesis, Atropos, wyd. UWr, Wrocław 1994.
 • Geras, wyd. UWr, Wrocław 1995.
 • Polyanthropia-Oliganthropia, wyd. Arboretum, Wrocław 1996. Współautor: Jean-Nicolas Corvisier
 • La population de l'Antiquité classique, wyd. Presses Universitaires de France, Paris 2000. Współautor: Jean-Nicolas Corvisier
 • Census populi. Demografia starożytnego Rzymu, wyd. UWr, Wrocław 2003.
 • Et forte annus pestibus erat. Epidemie w Republice Rzymskiej, wyd. Geras, Wrocław 2007.

Przypisy | edytuj kod

 1. Data urodzenia w katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp: 17.01.2014]
 2. a b c Dr hab. Wiesław Kazmierz Suder, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-01-21] .
 3. Doktoraty uzyskane na Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1980-2007 [on-line] [dostęp: 16.01.2014]
 4. Kloto, Lachesis, Atropos. Studia społeczno-demograficzne i medyczne z historii starożytnego Rzymu w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-01-16].
 5. Dane na podstawie Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na XII 2013 roku

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Wiesław Suder" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy