Wiesława Piątkowska-Stepaniak


Wiesława Piątkowska-Stepaniak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiesława Barbara Piątkowska-Stepaniak (ur. 28 października 1950[1]) – polska historyk i politolog związana z Uniwersytetem Opolskim, badacz prasy polskiej oraz Polonii.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1990 uzyskała stopień naukowy doktora za rozprawę "Język publicystyki politycznej w tygodniku "Polityka" w latach 1980-1981", następnie habilitację w 2002 w zakresie nauki o polityce na podstawie pracy "Nowy Dziennik" w Nowym Świecie. Pismo i jego rola ideowo-polityczna" na Uniwersytecie Śląskim. W rok po habilitacji przyznano jej Nagrodę Indywidualną Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Zajmuje się naukowo m.in. współczesnym rynkiem prasy polskiej i polonijnej, językiem publicystyki politycznej, Polonią amerykańską i londyńską.

W latach 1997–1998 była dwukrotną stypendystką Międzynarodowej Fundacji Dziennikarskiej (International Committee on Journalism Inc.- ICJI) w Nowym Jorku.

Od 1997 zasiada w Senacie Uniwersytetu Opolskiego jako członek komisji ds. kadry naukowej. Obecnie zatrudniona w Instytucie Politologii Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego (jako dyrektor Instytutu do 2012) oraz w Katedrze Nauki o Polityce Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (Wydział Zamiejscowy w Chorzowie). Jest prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Opolskiego. W 2012 roku została wybrana na stanowisko prorektora Uniwersytetu Opolskiego ds. promocji i rozwoju uczelni[2], które sprawowała do 2019 roku[3].

Należy do Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, jest osobą współzarządzającą Fundacją im. Bolesława Wierzbiańskiego.

Obecnie nie związana z żadną partią, w przeszłości należała do Stronnictwa Demokratycznego (była m.in. przewodniczącą Komitetu Akademickiego oraz wiceprzewodniczącą Wojewódzkiego Komitetu SD w Opolu).

Wybrane publikacje | edytuj kod

  • "Nowy Dziennik" w nowym świecie: pismo i jego rola ideowo-polityczna, Opole 2000.
  • (pod red. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak i Lecha Rubisza), Europa i my: Polska i Polacy wobec integracji europejskiej: monografia, Instytut Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2000
  • (red. i oprac. Bolesław Wierzbiański, Wiesława Piątkowska-Stepaniak), Dziennikarze polscy na emigracji: wspomnienia z lat 1937-1989, Uniwersytet Opolski, Opole 2001.
  • Autoportret zbiorowy: wspomnienia dziennikarzy polskich na emigracji z lat 1945-2002, Opole 2003.

Przypisy | edytuj kod

  1. Monitor firm
  2. Nowe władze UO. Znamy już prorektorów, artykuł w NTO z 30.03.2012 r. [on-line] [dostęp: 31.03.2012]
  3. Nowi prorektorzy naszej uczelni, artykuł na stronie UO z 2.10.2019 [on-line] [dostęp: 20.10.2019]

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Wiesława Piątkowska-Stepaniak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy