Wietnamczycy


Wietnamczycy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 22 cze 2020. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wietnamczycy (nazwa własna: Người Việt) – etniczny naród na Półwyspie Indochińskim, mieszkający głównie w Wietnamie. Stanowią 86% liczącej 85,2 mln ludności tego państwa[1]. Pozostali zaliczani są do mniejszości narodowych. Ich duże skupiska występują także w USA – 1,2 mln; Kambodży – 520 tys., Francji – 250 tys., Kanadzie – 150 tys., Szwecji – 135 tys., Niemczech – 80 tys. i w Polsce – około 50 tys. Te skupiska tworzy emigracja ekonomiczna.

Mówią językiem wietnamskim (annamickim), należącym do języków austroazjatyckich. Do początku XX wieku posługiwali się pismem Chữ nôm, stworzonym przez mnichów buddyjskich w XIV wieku, pochodzącym od pisma chińskiego. Na początku XX w. wprowadzono nowy alfabet wietnamski, oparty na alfabecie łacińskim.

Przekazy ustne określają datę powstania pierwszego państwa wietnamskiego na rok 2879 p.n.e., co daje imponujący okres blisko 5 tysięcy lat historii. Wietnamczycy byli wielokrotnie zależni od Chin. Wpływy chińskie już w I tysiącleciu zaowocowały rozpowszechnieniem się konfucjanizmu, a także pisma chińskiego. Od II w. n.e. rozpowszechnia się również taoizm i coraz popularniejszy staje się buddyzm. Ostateczne uniezależnienie od Chin nastąpiło w 938. W XIX wieku Wietnam popadł w zależność kolonialną od Francji. W XX wieku Wietnamczycy prowadzili walki narodowowyzwoleńcze z Francuzami, a w latach 19641973 ze Stanami Zjednoczonymi (wojna wietnamska).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Gus Hanoi, dane z 2007 r.
Na podstawie artykułu: "Wietnamczycy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy