Wigan


Na mapach: 53°32′N 2°37′W/53,533333 -2,616667

Wigan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Budynek urzędu pocztowego przy Wallgate, w głębi anglikański kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych

Wigan (wigæn) to miasto położone w północno-zachodniej części Anglii między miastami Liverpool, Manchester i Preston, w obrębie hrabstwa Greater Manchester, w dystrykcie Wigan. W 2001 roku miasto liczyło 81 203 mieszkańców[1]. Inne sąsiednie miasta to Chorley, St Helens, Bolton i Warrington.

Wigan jest w Anglii najbardziej znane ze swojego molo, niegdyś istotnego punktu załadowczego drewna i węgla. W tej chwili znajduje się tam muzeum i klub nocny.

Mieści się tu jeden z najmłodszych klubów Premier League w Anglii – Wigan Athletic.

Historia | edytuj kod

Pierwszymi mieszkańcami, którzy osiedlili się na terenie Wigan byli „Brigantes”. Rzymianie przejęli „Chochion” (jak wtedy było znane), podczas jednej z wielu wojen z Celtami około 79 roku n.e. i nadali mu nazwę „Coccium”. W V wieku jednak opuścili te tereny.

W średniowieczu Wigan stało się częścią „Barony of Makerfield”. W 1246 r. król Henryk III, ustanowił go miastem królewskim ze swoim własnym prawem. Wydarzenie to utrwalono w insygniach (herbie) miasta.

Przypisy | edytuj kod

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasteczko):
Na podstawie artykułu: "Wigan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy