Wigry Suwałki


Wigry Suwałki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suwalski Klub Sportowy Wigry Suwałki – polski piłkarski klub sportowy założony w 1947 roku w Suwałkach. Barwy klubu to biało-niebieskie. 8 czerwca 2014 roku Wigry Suwałki po raz pierwszy w swojej historii awansowały do I ligi.

Dawniej w Wigrach poza piłką nożną działało osiem innych sekcji sportowych, w których klub osiągał sukcesy głównie na szczeblu regionalnym. Mimo to, niektórzy zawodnicy występowali w reprezentacji Polski w swoich dyscyplinach. Zawodnicy hokeja na trawie, którzy zdołali reprezentować kraj to: Tomasz Bacewicz, Dariusz Bolesta, Jacek Chrzanowski, Grzegorz Dziadkowski, Andrzej Kaszkiel, Artur Nowacki, Bogdan Pawłowski i Marek Sowulewski. W reprezentacji piłki ręcznej wystąpili Wojciech Baranowski, Krzysztof Szargiej oraz Stanisław Wiszowaty. Natomiast Ewa Darlukiewicz, Dorota Jańczuk-Bogusz, Beata Skibicka, Małgorzata Wołyniec-Majka oraz Ryszard Kaczyński i Krzysztof Olszewski wystąpili w siatkarskich reprezentacjach Polski[2].

Spis treści

Inne sekcje | edytuj kod

Mimo iż obecnie Wigry Suwałki są klubem wyłącznie piłkarskim, w swojej wieloletniej historii posiadały wiele innych sekcji sportowych, m.in.: boksu, brydża sportowego, hokeja na trawie, narciarstwa, piłki ręcznej kobiet i mężczyzn, piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, strzelectwa sportowego i tenisa stołowego[3].

Sekcja tenisa stołowego w strukturach Wigier istniała przez 11 lat, od 1965 roku do 1976 roku. Według byłych zawodników sekcji, rozwiązanie jej nastąpiło m.in. z braku większych sukcesów drużyny. W późniejszych latach sekcję dwukrotnie próbowano reaktywować (w 1974 i 1976 roku), próby te jednak nie zakończyły się sukcesem[4].

Sekcje strzelecką oraz narciarską otwarto w 1974 roku. Strzelectwo klubowi zostało przekazane przez Ligę Obrony Kraju, która przedtem kierowała tym sportem w Suwałkach. Zawodnicy sekcji strzeleckiej odnosili sukcesy na szczeblu wojewódzkim, medalistami zostali: Wiesława Letkiewicz, Alina Regucka, Mirosław Litwiniuk, Adam Tabak, Adam Wądołowski. Sekcja trwała dwa lata i została rozwiązana jesienią 1976 roku[5]. Sekcja narciarstwa nizinnego przekazana Wigrom została przez Ludowe Zespoły Sportowe. Na wniosek ówczesnego kierownika sekcji Józefa Jasionowskiego nosiła ona nazwę „KS Wigry Sekcja Narciarska w Dowspudzie”. Działalność zawieszono w 1980 roku ze względu na brak szkoleniowców[6].

Sekcję bokserską otwarto w 1974 roku. Pierwszym kierownikiem został Antoni Żuk, zaś naborem kandydatów zajmował się Jan Sawicki. Brak profesjonalnego trenera, warunków oraz funduszy na zgrupowania i większą liczbę walk spowodowały zawieszenie działalności sekcji po kilku latach istnienia. W tym czasie w Wigrach pojawiło się kilku utalentowanych zawodników, m.in. Marek Galiński i Romuald Turonek, jednakże nie zdobyli oni większych sukcesów. Sekcję reaktywowano w 1988 roku i działała ona do 1994 roku. Był to okres największych sukcesów suwalskiego pięściarstwa, zawodnicy Wigier zdobywali medale i tytuły mistrzów okręgu. Najzdolniejszym pięściarzem suwalskiego klubu w tamtym czasie był Arkadiusz Kuś, który poza mistrzostwami okręgu odnotowywał także sukcesy na arenie ogólnopolskiej: brąz i srebro w juniorskich mistrzostwach Polski oraz zwycięstwa w turnieju O Puchar Mistrzów Olimpijskich[7].

Sekcję brydża sportowego otwarto w 1983 roku i grała w białostockiej klasie okręgowej. Kierownikiem drużyny był Ryszard Hajdak. Sekcję tę zamknięto w roku 1984[8].

Sekcję hokeja na trawie otwarto w 1986 roku. Drużyny które grały pod szyldem Wigier były to zespoły młodzieżowe i juniorskie. Jednym z największych sukcesów suwalskiej sekcji było zdobycie tytułu mistrza Polski w halowej odmianie hokeja na trawie w 1989 roku. Dobra postawa młodej suwalskiej drużyny zaowocowała epizodami niektórych zawodników w reprezentacji Polski. Sekcję rozwiązano w 1992 roku ze względu na problemy finansowe klubu. Jednak po krótkiej przerwie w rozgrywkach, trener tamtej drużyny – Roman Twerdyk, założył nowy zespół kontynuujący tradycje tamtej drużyny pod nazwą „UKS Orły”. Klub ten rozgrywa swoje mecze do tej pory i nazywa się Orły Suwałki[9].

Historia | edytuj kod

Wiek XX | edytuj kod

 Osobny artykuł: Historia Wigier Suwałki.

W 1946 roku przy 57. Pułku Piechoty powstał klub WKS Suwałki (Wojskowy Klub Sportowy Suwałki). Drużyna ta, zajęła trzecie miejsce w finale mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych w Polsce). Rok później, zespół przyjął nazwę WKS Wigry Suwałki – tę datę dzisiaj przyjmuje się za oficjalne utworzenie klubu. Drużyna pod nowym szyldem wywalczyła drugie miejsce w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego (drugi stopień rozgrywek ligowych). Rok później zajęła miejsce czwarte i nie wywalczyła awansu ani do I ligi ani do startującej od przyszłego sezonu II ligi. Tym samym w kolejnym sezonie (1949) zespół grał dalej w A Klasie mistrzostw okręgu białostockiego, ale która stanowiła już trzeci stopień rozgrywek ligowych. Zespół zajął w tamtym sezonie czwarte miejsce[10].

Lata sześćdziesiąte XX w. to dla Wigier okres w którym były średniakiem ligi okręgowej (z początku III stopnia rozgrywek w kraju, od sezonu 1966/67 IV stopnia rozgrywek w kraju). Suwalczanie najczęściej notowali miejsca najczęściej poza podium ligowej klasyfikacji. Lepsze wyniki zaczęli osiągać dopiero pod koniec dekady, kiedy to dwukrotnie zwyciężyli w finale szczebla wojewódzkiego Pucharu Polski i zajęli drugie miejsce w lidze. Były zawodnik Wigier, Ryszard Sawicki w monografii z okazji 60-lecia klubu za brak satysfakcjonujących wyników w tamtym czasie obarczył działaczy klubu. Uważał, iż w klubie podejmowano zbyt dużo decyzji politycznych. Za niesłuszną uznał strategię obraną przez Wigry, która bazowała na połączeniu grupy suwalczan z zawodnikami odbywającymi w Suwałkach służbę wojskową. Według niego, za mało troski wykazywano wobec suwalczan[11].

Lata sześćdziesiąte to również okres pojawienia się w klubie utalentowanych zawodników. Największym z nich był Zbigniew Kwaśniewski – jeden z symboli Wigier. Wychowanek suwalskiego klubu słynął głównie z nienagannej techniki. Kwaśniewski po czterech sezonach spędzonych w Wigrach, przeniósł się do trzecioligowego Włókniarza Białystok, później do pierwszoligowej Gwardii Warszawa, a następnie do Odry Opole, gdzie był podopiecznym Antoniego Piechniczka. Selekcjoner kadry pozytywnie się o nim wypowiadał. Jego zdaniem, gdyby Kwaśniewski urodził się w większym mieście niż Suwałki i wcześniej wszedł na najwyższy piłkarski poziom, to zrobiłby bardziej owocną karierę i byłby czołową postacią w reprezentacji Polski. Pomimo tego, suwalczanin wystąpił w dwóch spotkaniach reprezentacji Polski. Innym zawodnikiem z którym Kwaśniewski występował we Włókniarzu Białystok, a wcześniej grał z nim w Wigrach był Ryszard Karalus. O obliczu suwalskiego zespołu w udanych wojewódzkich rozgrywkach PP stanowili: najlepszy suwalski strzelec Tadeusz Siejewicz oraz strzelający bramki w ważnych meczach Józef Eleksin[11].

W roku 196, swój epizod w barwach Wigier zaliczył utytułowany piłkarz Henryk Apostel, który zdobył m.in. mistrzostwo Polski (z Polonią Bytom w 1962 r.), Puchar Polski (z Legią Warszawa w 1964 r.) oraz debiut w reprezentacji kraju (w 1962 r.). Do suwalskiej jednostki wojskowej został zesłany z Legii Warszawa za karę. W barwach suwalskiego klubu wystąpił w kilku meczach[11].

Lata siedemdziesiąte XX w. uchodzą za najbardziej sprzyjające Wigrom. Klub wtedy się rozwijał, a na polskich boiskach został zapamiętany z ambitnych meczów w Pucharze Polski. Do Suwałk przyjeżdżały wtedy pierwszoligowe kluby Legia Warszawa i Gwardia Warszawa, czy drugoligowe: Zawisza Bydgoszcz, Motor Lublin, Ursus Warszawa i Górnik Wałbrzych. Dzięki tym meczom Wigry nie raz gościły na łamach ogólnopolskiego Przeglądu Sportowego[12].

Wiek XXI | edytuj kod

Pierwsze dwudziestolecie XXI wieku | edytuj kod

Sezon 2001/2002 | edytuj kod


Ćwierćfinał

W sezonie 2001/2002 występujące w starej III lidze Wigry Suwałki były typowane do zajęcia miejsca w środkowej strefie tabeli. Bolączką suwalczan w tamtym sezonie były mecze wyjazdowe, w których doznali to dziewięciu porażek. Łącznie Biało-Niebiescy, poza swoim stadionem w siedemnastu meczach zdobyli zaledwie czternaście punktów. Zgodnie z przedsezonowymi przewidywaniami, Wigry uzbierały 49 pkt i ostatecznie zajęły ósme miejsce w tabeli, wyprzedzając Hutnik Warszawa rezultatem w meczach bezpośrednich[13].

Wigry swoje występy w Pucharze Polski w sezonie 2001/2002 zakończyły na ćwierćfinale szczebla wojewódzkiego. Pierwszy mecz Suwalczanie zwyciężyli 3-1 z Kolejarzem Czeremcha. W ćwierćfinale zagrali z ŁKS’em Łomża i przegrali po rywalizacji w rzutach karnych 4-3. Tym samym, odpadli z krajowego pucharu[14].

Sezon 2002/2003 | edytuj kodSezon 2002/2003 Wigry rozpoczęły słabą serią – w pierwszych pięciu meczach zdobyły zaledwie dwa punkty. Po pierwszych dziesięciu kolejkach, Biało-Niebiescy stali się głównym faworytem do spadku[16]. W kolejnych meczach, nie odwrócili swojego losu i po pełnym sezonie, suwalczanie uzyskali 14 miejsce ze zdobyczą zaledwie trzydziestu punktów. Wigry nie popisały się również bilansem bramek. Zdobywając ich trzydzieści jeden w trzydziestu meczach i tracąc czterdzieści trzy, wyniósł on -12 bramek[17].

W Pucharze Polski Wigry Suwałki odpadły już w po pierwszym meczu w 1/4 szczebla okręgu Podlaskiego ZPN’u z MKS Mielnik wynikiem 2-1[18].

Sezon 2003/2004 | edytuj kod
W przypadku kolejek, które były rozgrywane w więcej niż jednym dniu, a nie ma dokładnych terminów poszczególnych meczów za datę meczu przyjęto pierwszy dzień rozegrania kolejki.Ćwierćfinał

W sezonie 2003/2004 kierownictwo Wigier miało nadzieję na włączenie się do walki o powrót do III ligi[22]. Jednakże już po rundzie jesiennej Suwalczanie musieli zweryfikować swoje plany na sezon, gdyż główny rywal do walki o zwycięstwo w lidze – ŁKS Łomża po pierwszej rundzie zdobył komplet punktów i szansa na awans stała się jedynie teoretyczna. Ostatecznie, Wigry zajęły drugie miejsce w tabeli z dorobkiem 50 punktów i stratą 17 do lidera. Suwalczanie zremisowali aż osiem spotkań co było drugim wynikiem pod tym względem w lidze[23]. Najlepszym strzelcem w drużynie został Marcin Trzaskalski, który zdobył osiem bramek[24].

Wigry swoje występy w Pucharze Polski zakończyły na porażce po serii rzutów karnych w ćwierćfinale szczebla wojewódzkiego z Ruchem Wysokie Mazowieckie[25].

Sezon 2004/2005 | edytuj kodPrzed rozpoczęciem sezonu 2004/2005 oficjalnie ustalono cele dla suwalskiego zespołu – awans do wyższej klasy rozgrywkowej[29]. Spełnienie tych zamiarów miało zapewnić sprowadzenie do Suwałk znanego trenera – Mariana Geszke[26], który podczas obejmowania tego stanowiska zapewniał przebudowę drużyny i zmianę jej stylu gry[29]. Stawiane cele udało się zrealizować – Wigry zwyciężyły ligę zdobywając 74 pkt. Strzeliły najwięcej bramek (74) i straciły najmniej (19)[28]. Najlepszym strzelcem w drużynie został Kamil Szarnecki z 15 bramkami na koncie[30].

Wigry swoje występy w Pucharze Polski zakończyły na porażce w półfinale szczebla wojewódzkiego z ostatecznym zwycięzcą tych rozgrywek – Supraślanką Supraśl[31].

Sezon 2005/2006 | edytuj kod

W trakcie przygotowań do sezonu 2005/2006 za cel stawiano utrzymanie się w lidze[32]. Zespół podołał stawianym wymaganiom, przez cały sezon utrzymywał się ponad kreską wyznaczającą zespoły zagrożone spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej. Ostatecznie, Wigry zajęły 9 miejsce w ligowej tabeli ze zdobyczą 33pkt, wyprzedzając Unię Skierniewice lepszym bilansem meczów bezpośrednich[45]. Najlepszym strzelcem został Daniel Ołowniuk, który strzelił siedem bramek[46].

Wigry odpadły w 1/8 finału wojewódzkiego Pucharu Polski po porażce z Wissą Szczuczyn[47].

Sezon 2006/2007 | edytuj kod

Wigry słabo rozpoczęły sezon. Pierwsze zwycięstwo w lidze Biało-Niebiescy odnieśli dopiero w 8. kolejce z Mazowszem Grójec. Suwalczanie zakończyli rundę jesienną na 14. miejscu w ligowej tabeli z dorobkiem 12 pkt. Słaba dyspozycja drużyny w pierwszej połowie sezonu była powodem rozwiązania kontraktu z dotychczasowym trenerem Zbigniewem Kieżunem. W trakcie przerwy zimowej jako zawodnika łączącego z obowiązkami trenera drużyny przedstawiono Piotra Stokowca. Pod kierownictwem nowego trenera drużyna zaczęła osiągać lepsze wyniki - w lidze przegrała zaledwie 3 z 15 spotkań. Ostatecznie Wigry zajęły 12. miejsce w lidze z 34 pkt.

Wigry swoje występy w Pucharze Polski zakończyły na porażce w półfinale szczebla wojewódzkiego z Jagiellonią II Białystok (2:2, porażka po rzutach karnych 1:3).

Piotr Stokowiec w tym sezonie zakończył oficjalnie swoją karierę zawodniczą. Wraz z zakończeniem sezonu Stokowiec postanowił również o zakończeniu obowiązków trenerskich w Wigrach na rzecz nowej pracy w Widzewie Łódź gdzie zaproponowano mu stanowisko koordynatora grup młodzieżowych[48]. Nowym trenerem Wigier został wielokrotny były reprezentant Polski Zbigniew Kaczmarek.


Sezon 2007/2008 | edytuj kod


Ćwierćfinał

W sezonie 2007/2008 Biało-Niebiescy mieli walczyć o miejsce premiowane awansem do zreorganizowanej II ligi. Nowy trener, Zbigniew Kaczmarek miał do dyspozycji jedną z najmłodszych kadr w lidze. Mimo tego, drużyna spisywała się nadspodziewanie dobrze: nie przegrała żadnego meczu wyjazdowego w rundzie jesiennej, straciła zaledwie sześć bramek i wciąż miała szansę na awans do nowej I ligi. Ostatecznie suwalczanie z dorobkiem 56 pkt. zajęli trzecią pozycję w lidze, która dała awans do nowej II ligi. Po zakończeniu sezonu media opisywały Wigry jako rewelację sezonu[108]. Najlepszym strzelcem zespołu został Daniel Ołowniuk z 8 bramkami na koncie[107].

Sezon 2008/2009 | edytuj kod

Sezon 2008/2009 Wigry rozpoczęły z zamiarem utrzymania się w zreorganizowanej II lidze[119]. W tym celu, przed rozpoczęciem rozgrywek sprowadzono również nowych zawodników[120]. W rundzie jesiennej suwalczanie zaprezentowali się nadspodziewanie dobrze – trzykrotnie obejmowali pozycję wicelidera. W drugiej połowie rozgrywek drużyna zaprezentowała słabszą formę (przegrywając m.in. 6 meczów) i ostatecznie zajęła 9 miejsce z dorobkiem 53 pkt[121]. Najlepszym strzelcem drużyny został Daniel Ołowniuk (9 bramek)[122].

Sezon 2009/2010 | edytuj kod

Przed rozpoczęciem sezonu 2009/2010 kierownictwo klubu nie wypowiadało się w mediach o celach na sezon, co było spowodowane dużymi przetasowaniami kadrowymi[191][192]. Po zakończeniu rozgrywek na jesień, Wigry uplasowały się na 9 pozycji ze stratą 9 punktów do lidera. Po zimowych wzmocnieniach, media sugerowały iż wiosną suwalczanie mogą włączyć się w walkę o awans[193]. Ostatecznie klub zajął 8 miejsce z dorobkiem 56pkt, a najlepszym strzelcem został Gražvydas Mikulėnas.

Numery zastrzeżone | edytuj kod

Obecny Zarząd | edytuj kod

Sztab szkoleniowy | edytuj kod

Barwy, herb i przydomki | edytuj kod

Najpopularniejszym przydomkiem Wigier jest „biało-niebiescy”, pochodzący od barw noszonych przez suwalskich piłkarzy.

Wigry posiadają barwy biało-niebieskie. Najprawdopodobniej pochodzą one od kolorystyki krajobrazu regionu z którego pochodzi klub – biel i odcienie błękitu nawiązują do licznych rzek i jezior (przede wszystkim największego – Wigry) znajdujących się na Suwalszczyźnie.

Herb Wigier ma kształt niebieskiego koła z białą, szeroką obwódką. Na niej znajduje się napis Suwalski Klub Sportowy „Wigry”, oraz rok założenia klubu – 1947. Na tle niebieskiego koła znajdują się trzy ciemnoniebieskie falujące pasy, oznaczające rzeki oraz dwa białe żagle. Trzy rzeki są nawiązaniem do trzech suwalskich rzek z herbu powiatu suwalskiego, żagle zaś do jeziora Wigry, tytularnego symbolu regionu z którego pochodzi klub. Na tle powyższych elementów, znajduje się wyrazista, granatowa litera „W” – inicjał nazwy klubu.

Najnowsza wersja herbu została zmieniona o napisy znajdujące się wokół głównego motywu. Dotychczasowy „Suwalski Klub Sportowy Wigry” zastąpiono „KS Wigry • Suwałki”. Data odnosząca się do roku założenia klubu, pozostała bez zmian.

Kibice i rywale | edytuj kod

Wigry są klubem który posiada kibiców jedynie w regionie. Największa ich liczba znajduje się w samych Suwałkach oraz pobliskich miejscowościach, między innymi: Olecko, Przebród, Szypliszki, Filipów, Jeleniewo, Stary Folwark, Nowa Wieś, Krzywe, Sobolewo, Mała Huta, Poddubówek, Tartak. Zorganizowane grupy kibicowskie, które działały na przestrzeni lat to „Vis Maior '99", "Blue Boys '22" i „Lucyfers '04"[195][196].

Najzagorzalsi fani Wigier Suwałki zasiadają na Sektorze II głównej trybuny. Kibice zasiadający w tym sektorze, przygotowują oprawy meczowe i dopingują Biało-Niebieskich przez pełne 90 minut spotkania. Zdecydowana większość fanów z tego sektora to ludzie młodzi, uczęszczający jeszcze do szkół gimnazjalnych, średnich bądź wyższych. Sympatycy klubu, często organizują zbiórki pieniędzy na meczach, w celach dofinansowania wyjazdów na mecze wyjazdowe albo pomocy rodzinom byłych piłkarzy. Dodatkowo fani Wigier założyli Klub Kibica w którym można pozyskać pamiątki związane z klubem, tj. szaliki, koszulki, bluzy, co też jest źródłem finansowania opraw meczowych[197].

Kibice suwalskich Wigier przyjaźnią się z kibicami Granicy Kętrzyn[195][196], w 2020 roku będą świętować 20-lecie "zgody". Od kilku lat kibice Wigier mają tzw. układ z kibicami Olimpii Grudziądz.


Od 2015 roku działa Stowarzyszenie Kibiców Wigier Suwałki "FORZA WIGRY". Poza działalnością na trybunie mocno angażują się w życie miasta i działalność charytatywną, społeczną, patriotyczną i sportową. Od kilku lat prowadzą swoje akcje

- Biało Niebieski Mikołaj- zbiórka słodyczy, w której zebraną przez VII edycji prawie 3 tony słodyczy. Trafiły one między innymi do Domu Dziecka w Pawłówce i w Suwałkach, Szkoły Bajka czy Świetlicy Przystań.

- Pomagamy Czworonogom- zbiórka karmy, która od 5 lat trafia do podaugustowskiego schroniska Sonieczkowo i podopiecznych Fundacji Zwierzęta Nieczyje

- Biało Niebieskie Miasto- powstało ponad 30 murali promujący klub Wigry i sport (przede wszystkim piłka nożna i sporty walki)

- sprzątanie mogił Bohaterów Polski przed takimi dniami jak 1 marca, 2 maja, 1 sierpnia czy 1 listopada

- organizacja turniejów charytatywnych

- organizacja biegu "Suwałki Wyklętym"

- organizacja Młodzieżowego Marszu Niepodległości

- wyremontowanie Świetlicy Przystań

i wiele innych.

Główni rywale Wigier nie zmieniali się na przestrzeni lat, są to kluby z regionu m.in.: Jagiellonia Białystok, ŁKS 1926 Łomża, Sparta Augustów i Mazur Ełk[195][196].

Stadion Miejski w Suwałkach | edytuj kod

 Osobny artykuł: Stadion Miejski w Suwałkach. Stadion Miejski w Suwałkach
 • Nazwa: Stadion Miejski w Suwałkach[198]
 • Adres: ul. Zarzecze 26
 • Pojemność: 2910 (wszystkie miejsca siedzące)
 • Trybuna gości: 160 miejsc
 • Trybuna kryta: 910 miejsc
 • Oświetlenie: 1200 luksów
 • Boisko: 105 × 68 m

Stadion może pomieścić 2910 osób (wszystkie miejsca siedzące) w tym 200 miejsc VIP i 160 miejsc dla gości. Nowy stadion został oddany w 2011 roku a jego koszt budowy wyniósł ponad 23 mln zł. W ramach modernizacji zamontowano podgrzewaną murawę, telebim, oraz cztery trzydziestometrowe słupy oświetleniowe, a od strony ulicy Zarzecze powstała zadaszona trybuna mogąca pomieścić około tysiąca widzów. Budynek znajdujący się za nową trybuną przejął wszystkie funkcje starej siedziby klubu, która została przekształcona w hotel. Na początku września 2012 roku został oddany do użytkowania sektor gości który posiada 160 miejsc siedzących, trybuna została umiejscowiona w koronie stadionu, nieopodal sektora IV, czyli kibicowskiego „młyna”.

Trenerzy | edytuj kod

Na początku drużyną kierowali najbardziej doświadczeni zawodnicy. Później trenerami zostawali zawodnicy którzy kończyli karierę, m.in. Roman Dziedziech i Zdzisław Wierżajtys. Pierwszym profesjonalnym trenerem był sprowadzony z Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Sieja[199].


 • Tabela zawiera trenerów zespołu od sezonu 1971–1972, kiedy to został zatrudniony pierwszy profesjonalny szkoleniowiec.
 • Tabela nie zawiera trenerów z trzech sezonów (1972-73; 1973-74; 1974-75) kiedy to zespół grał w czwartej klasie rozgrywkowej.


Prezesi | edytuj kod

Obecnie[kiedy?] funkcję prezesa pełni Dariusz Mazur po tym, jak zmarł dotychczasowy prezes Grzegorz Wołągiewicz, który pełnił to stanowisko od grudnia 2005 roku[236].

Reprezentanci Polski z Wigier Suwałki | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Wigier Suwałki. Wojciech Kowalewski

Rekordy klubu | edytuj kod

*Dane aktualne na okres po zakończeniu sezonu 2009/10.

*Dane aktualne na okres po zakończeniu sezonu 2009/10.

Ważne daty w historii klubu | edytuj kod


Rozgrywki z udziałem klubu | edytuj kod

Historia Suwalskich Wigier składa się z balansowania między ligą III a IV, ze zdecydowaną przewagą na tę pierwszą. Klub powstał w 1947 roku. Osiem lat później suwalczanie mogli świętować pierwszy w historii awans do III ligi. W roku 1971 klub zanotował swój pierwszy spadek do niższej klasy rozgrywkowej (IV liga). Pięć lat później Wigry znów odnotowują awans do III ligi i rozgrywają baraże o II ligę z Olimpią Elbląg. Przegrywają je. Po 20 latach gry w III lidze, Wigry w roku 1996 spadają ponownie do IV ligi. Ale już w następnym sezonie po koncertowej grze całego zespołu, Wigry powracają do III ligi z pierwszego miejsca. W roku 2003 klub znów spada do IV ligi, lecz dwa sezony później klub powraca do grona III-ligowców. W roku 2008 po zreorganizowaniu klas rozgrywkowych w Polsce, Wigry awansują do nowej II ligi (grupa wschodnia).

Podsumowanie występów na 3. stopniu rozgrywek ligowych | edytuj kod

Podsumowanie występów Wigier Suwałki dotyczy 3. stopnia rozgrywek ligowych w Polsce o charakterze wyższym niż okręgowy/wojewódzki: w sezonach 1953–1958, 1966/67–1972/73, 1976/77–2007/08 pod nazwą III liga, od sezonu 2008/09 pod nazwą II liga. Niniejsza statystyka podana jest według stanu do sezonu 2009/10 włącznie[238].


Podsumowanie występów w Pucharze Polski na szczeblu okręgowym (wojewódzkim) | edytuj kod

Podsumowanie występów Wigier Suwałki dotyczy oficjalnych edycji okręgowego/wojewódzkiego Pucharu Polski we wszystkich okręgach których klub brał udział, tj. OZPN Białystok (edycje: 1950, 1952-1975/76), OZPN Suwałki (1976/77-1999/2000) i Podlaskiego ZPN (w sezonach 2000/01-2006/07)[241].

Klasyfikacja przedstawia tzw. miejsca „medalowe” zajmowane przez Wigry.


Wigry II Suwałki | edytuj kod

Liga | edytuj kod

 • Sezon 2010/11 – Klasa B gr. podlaska II – 1. miejsce (awans)
 • Sezon 2011/12 – Klasa A gr. podlaska – 3. miejsce (awans)
 • Sezon 2012/13 – Klasa okręgowa gr. podlaska – 6. miejsce
 • Sezon 2013/14 – Klasa okręgowa gr. podlaska – 2. miejsce (awans)
 • Sezon 2014/15 – IV liga gr. podlaska

Puchar Polski (Podlaski ZPN) | edytuj kod

 • Sezon 2010/11 – 1/8 finału
 • Sezon 2011/12 – 1/8 finału
 • Sezon 2012/13 – 1/8 finału
 • Sezon 2013/14 – II runda
 • Sezon 2014/15 – IV runda
 • Sezon 2015/16 - 1/4 finału

Puchar Polski (OZPN Suwałki) | edytuj kod

 • Sezon 1979/80 – 2. miejsce
 • Sezon 1994/95 – 2. miejsce

W obu meczach finału Pucharu Polski (OZPN Suwałki) Wigry II Suwałki mierzyły się z pierwszą drużyną Wigier.

Ciekawostki | edytuj kod

 • Wigry Suwałki są jednym z nielicznych klubów w II lidze, który posiada własną telewizję internetową[242].
 • Paweł Baranowski jest pierwszym suwalczaninem zaproszonym na testy do klubu w Wielkiej Brytanii (na przełomie listopada i grudnia 2007 w West Bromwich Albion)[243].
 • Anatolij Kozłow z Rosji był pierwszym zagranicznym trenerem Wiger. Suwalski klub prowadził w rundzie jesiennej 1995/1996[243]. Obecnie Wigry prowadzi jako drugi trener szkoleniowiec z zagranicy – Litwin Donatas Vencevičius.
 • Jedynym wychowankiem Wigier który zdobył gola w meczu międzypaństwowym był Marek Krzywicki (23 kwietnia 1992 roku z Litwą 1:0 w Suwałkach)[243].
 • 20 czerwca 2000 w meczu przeciw Płomieniu Ełk wygranym przez Wigry 4:0, w drużynie suwalczan wystąpiła para ojciec-syn. Byli to: ówczesny 41-letni kapitan zespołu Jarosław Bartosiak i 19-letni Łukasz Bartosiak[244].
 • Puchar Polski – OZPN Białystok – 1968/69, 1969/70
 • Puchar Polski – OZPN Suwałki – 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1984/85, 1987/88, 1988/89, 1990/91, 1991/92, 1992/93, 1994/95, 1995/96, 1998/99, 1999/00
 • Puchar Polski – Podlaski ZPN – 2000/01

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. suwalki24.pl: Skarb Kibica – Suwalski Klub Sportowy „Wigry” (pol.). [dostęp 21 czerwca 2010].
 2. Moćkun 2007 ↓, Wychowankowie Wigier, reprezentanci Polski w innych niż piłka nożna dyscyplinach, s. 70.
 3. Moćkun 2007 ↓, Nie tylko piłka nożna, s. 53.
 4. Moćkun 2007 ↓, Tenis stołowy, s. 55.
 5. Moćkun 2007 ↓, Strzelectwo sportowe, narciarstwo, s. 54.
 6. Moćkun 2007 ↓, Sekcja narciarska, s. 55.
 7. Moćkun 2007 ↓, Boks, s. 56–58.
 8. Moćkun 2007 ↓, Brydż, s. 53.
 9. Moćkun 2007 ↓, Hokej na trawie, s. 59–60.
 10. Moćkun 2007 ↓, Od Wojskowego Klubu Sportowego do Suwalskiego Klubu Sportowego Wigry, s. 6–9.
 11. a b c Moćkun 2007 ↓, Lata sześćdziesiąte: Cywilno-Wojskowa mieszanka, s. 10–13.
 12. Moćkun 2007 ↓, Złote lata siedemdziesiąte: Plejada Gwiazd, s. 14–21.
 13. 90minut.pl: III liga 2001/2002, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 14. 90minut.pl: Puchar Polski 2001/2002, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 15. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2002/03 – Strzelcy (pol.). [dostęp 17 września 2010].
 16. wspolczesna.pl: Wyniki 10. kolejki (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 17. 90minut.pl: III liga 2002/2003, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 18. 90minut.pl: III liga 2002/2003, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 19. gazeta.pl: Kierunek Suwałki (pol.). [dostęp 9 maja 2009].
 20. sport.pl: Sparingi III- i IV-ligowców (pol.). [dostęp 6 czerwca 2009].
 21. gazeta.pl: Zmiany personalne w Wigrach Suwałki (pol.). [dostęp 7 czerwca 2009].
 22. wspolczesna.pl: IV LIGA: BEZ FAWORYTA (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 23. 90minut.pl: IV liga 2003/2004, grupa: podlaska (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 24. 90minut.pl: IV liga 2003/2004, grupa: podlaska – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 25. 90minut.pl: Puchar Polski 2003/2004, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 26. a b wspolczesna.pl: Z Chicago nad Hańczę (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 27. a b gazeta.pl: Marian Geszke został trenerem Wigier Suwałki (pol.). [dostęp 19 czerwca 2009].
 28. a b c d e f 90minut.pl: IV liga 2004/2005, grupa: podlaska (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 29. a b wspolczesna.pl: Sparingi, sparingi (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 30. 90minut.pl: IV liga 2004/2005, grupa: podlaska – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 31. 90minut.pl: Puchar Polski 2004/2005, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 32. a b wspolczesna.pl: Wzmocnienia i osłabienia Wigier (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 33. wspolczesna.pl: Warmia – Wigry 4:1 (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 34. wspolczesna.pl: Wigry – ŁKS 1:4 (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 35. wspolczesna.pl: Wigry – Znicz 3:0. W ataku szalał Strzeliński (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 36. wspolczesna.pl: Magia prysła (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 37. wspolczesna.pl: Wigry – Gra o wszystko (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 38. wspolczesna.pl: Pożarci przez smoka (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 39. wspolczesna.pl: Wigry wygrywają (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 40. wspolczesna.pl: Przygotowania podlaskich trzecioligowców (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 41. wspolczesna.pl: PŁKS i Wigry znowu trenują (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 42. wspolczesna.pl: Inne Wigry (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 43. wspolczesna.pl: Mocna Korona (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 44. wspolczesna.pl: ŁKS, Mlekovita, Wigry zagrają tydzień później (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 45. 90minut.pl: III liga 2005/2006, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 46. 90minut.pl: III liga 2005/2006, grupa: 1 (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze) – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 47. wspolczesna.pl: Puchar Polski: Wissa – Wigry 3:0 (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 48. 90minut.pl: Stokowiec odchodzi z Wigier (pol.). [dostęp 1 czerwca 2010].
 49. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2007/08 (pol.). [dostęp 17 września 2010].
 50. sport.pl: Wigry Suwałki pertraktują z Piotrem Stokowcem (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 51. wspolczesna.pl: Wigry świętują i szukają trenera (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 52. futbolnews.pl: Wigry chcą I ligi. Marzenie spełni Zbigniew Kaczmarek? (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 53. 90minut.pl: Zbigniew Kaczmarek trenerem Wigier (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 54. a b poranny.pl: Potrzeba chwili (pol.). [dostęp 2 września 2010].
 55. wspolczesna.pl: W III lidze zagrają tylko Warmia z Orłem (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 56. wspolczesna.pl: Udany start Freskovity i Wigier (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 57. poranny.pl: Co znaczy rutyna (pol.). [dostęp 3 września 2010].
 58. 90minut.pl: OKS 1945 Olsztyn 1 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 59. sport.pl: Wigry i Freskovita rozegrają zaległy mecz w III lidze (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 60. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 1 Ruch Wysokie Mazowieckie (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 61. 90minut.pl: III liga: Wigry 0-1 Ruch W. M. (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 62. wspolczesna.pl: Wigry zawiodły w obronie (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 63. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 1 Dolcan Ząbki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 64. 90minut.pl: III liga: Wigry 0-1 Dolcan (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 65. 90minut.pl: Wigry Suwałki 2 – 1 Olimpia Elbląg (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 66. 90minut.pl: III liga: Radomiak 0-1 Wigry (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 67. 90minut.pl: UKS SMS Łódź 0 – 3 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 68. 90minut.pl: Wigry Suwałki 3 – 0 Orzeł Kolno (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 69. 90minut.pl: Warmia Grajewo 1 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 70. a b 90minut.pl: Warmia ukarana za mecz z Wigrami (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 71. gazeta.pl: IV runda okręgowego Pucharu Polski (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 72. 90minut.pl: Puchar Polski 2007/2008, grupa: Podlaski ZPN (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 73. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 Concordia Piotrków Trybunalski (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 74. 90minut.pl: Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 0 – 3 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 75. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 Mazowsze Grójec (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 76. wspolczesna.pl: Cenny remis Wigier (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 77. 90minut.pl: Nadnarwianka Pułtusk 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 78. a b 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 Świt Nowy Dwór Mazowiecki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 79. sport.pl: Wigry Suwałki po rundzie jesiennej III ligi (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 80. 90minut.pl: Tomasz Bajko na testach w Lechu (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 81. a b c sport.pl: Bez rewolucji w klubach III ligi (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 82. a b sport.pl: Piłkarski raport trzecioligowy (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 83. 90minut.pl: Piotr Rybkiewicz piłkarzem Wigier (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 84. 90minut.pl: Plan przygotowań Wigier Suwałki (pol.). [dostęp 4 września 2010].
 85. sport.pl: W weekend wznawiają grę piłkarze III ligi (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 86. 90minut.pl: Ruch Wysokie Mazowieckie 2 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 87. 90minut.pl: Sokół Aleksandrów Łódzki 2 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 88. sport.pl: Wigry przegrywają w Aleksandrowie Łódzkim (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 89. sport.pl: Wigry Suwałki zagrają z wiceliderem (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 90. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 OKS 1945 Olsztyn (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 91. 90minut.pl: Dolcan Ząbki 1 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 92. sport.pl: Porażka lidera w III lidze (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 93. 90minut.pl: Wigry Suwałki 2 – 1 Radomiak Radom (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 94. sport.pl: Wigry w końcu zwycięskie (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 95. 90minut.pl: Olimpia Elbląg 2 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 96. sport.pl: Wigry i Orzeł za pucharową burtą (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 97. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 UKS SMS Łódź (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 98. 90minut.pl: Orzeł Kolno 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 99. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 Warmia Grajewo (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 100. 90minut.pl: Concordia Piotrków Trybunalski 0 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 101. sport.pl: Freskovita podejmie Olimpię Elbląg (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 102. 90minut.pl: Mazowsze Grójec 1 – 3 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 103. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 Nadnarwianka Pułtusk (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 104. 90minut.pl: Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 105. sport.pl: Wigry w II lidze (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 106. sport.pl: Przedostania kolejka III ligi (pol.). [dostęp 8 września 2010].
 107. a b 90minut.pl: Strzelcy (pol.). [dostęp 10 września 2010].
 108. sport.pl: Rozczarowania i plusy w III lidze (pol.). [dostęp 10 września 2010].
 109. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2008/09 (pol.). [dostęp 17 września 2010].
 110. interia.pl: Niewulis ma szansę na ekstraklasę (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 111. wiadomosci24.pl: Rafał Trocki, piłkarz klubu Wigry Suwałki, zginął w wypadku samochodowym (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 112. wspolczesna.pl: Konie spowodowały wypadek (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 113. wspolczesna.pl: W piątek pożegnamy Rafała Trockiego (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 114. sport.pl: Porażka Wigier w sparingu (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 115. gazeta.pl: Pierwsza kolejka II ligi po zimowej przerwie (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 116. gazeta.pl: Punkt piłkarzy Wigier wywalczony u lidera. Kolejna porażka ŁKS-u (pol.). [dostęp 8 maja 2009].
 117. wigry.suwalki.pl: Oświadczenie zarządu Suwalskiego Klubu Sportowego „Wigry” z dnia 14 maja 2009 roku. (pol.). [dostęp 15 maja 2009].
 118. 90minut.pl: Strzelcy (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 119. wspolczesna.pl: Sparingi drugoligowców (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 120. wspolczesna.pl: Freskovita czyści kadrę (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 121. 90minut.pl: II liga 2008/2009, grupa: wschodnia (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 122. 90minut.pl: II liga 2008/2009, grupa: wschodnia – Strzelcy (pol.). [dostęp 2 czerwca 2010].
 123. wigry.suwalki.pl: Kadra – Jesień 2009 (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 124. wigry.suwalki.pl: Kadra – Wiosna 2010 (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 125. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki – 2009/10 (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 126. wigry.suwalki.pl: Trener zostaje, odejdzie kilku piłkarzy (pol.). [dostęp 2 lipca 2009].
 127. wigry.suwalki.pl: Piłkarze wznowili treningi (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 128. wigry.suwalki.pl: Przyjedzie dziewięciu nowych piłkarzy (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 129. wigry.suwalki.pl: Znicz Pruszków- Wigry Suwałki 2:0 (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 130. wigry.suwalki.pl: Wigry- FC Alytus 3:1 (pol.). [dostęp 4 lipca 2009].
 131. wigry.suwalki.pl: Vetra Wilno – Wigry Suwałki 2:0 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 132. wigry.suwalki.pl: Przemysław Masłowski opuszcza Wigry (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 133. wigry.suwalki.pl: Jagiellonia udzieliła Wigrom lekcji futbolu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 134. wigry.suwalki.pl: Suduva – Wigry 4:1 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 135. wigry.suwalki.pl: Wigry – Tur 2:0 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 136. wigry.suwalki.pl: Pewna wygrana w ostatnim sparingu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 137. wigry.suwalki.pl: Porażka na inaugurację (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 138. wigry.suwalki.pl: Wigry odpadły z Pucharu Polski (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 139. wigry.suwalki.pl: Bezbramkowa inauguracja w Suwałkach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 140. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 0 LKS Nieciecza (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 141. wigry.suwalki.pl: Michael Sanni w kadrze na najbliższy mecz (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 142. wigry.suwalki.pl: Freskovita – Wigry 1:0 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 143. wigry.suwalki.pl: Maciej Makuszewski zostaje w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 144. 90minut.pl: Vitālijs Ziļs piłkarzem Wigier (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 145. a b wigry.suwalki.pl: Wigry mają nowego napastnika (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 146. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 1 Pelikan Łowicz (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 147. wigry.suwalki.pl: Wigry Suwałki 3 – 2 Kolejarz Stróże (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 148. wigry.suwalki.pl: Wigry rozgromiły Krypniankę Krypno (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 149. 90minut.pl: Okocimski KS Brzesko 2 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 150. 90minut.pl: LKS Nieciecza 2 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 151. wigry.suwalki.pl: Oto najlepsi piłkarze Wigier rundy jesiennej (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 152. wigry.suwalki.pl: Pierwsze ruchy kadrowe w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 153. wigry.suwalki.pl: Jakub Kowalski zostaje w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 154. a b wigry.suwalki.pl: Wigry wznowiły treningi (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 155. wigry.suwalki.pl: Makarewicz dłużej w Wigrach (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 156. wigry.suwalki.pl: Maciej Makuszewski zostaje w Wigrach! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 157. wigry.suwalki.pl: Grazvydas Mikulenas w Wigrach! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 158. poranny.pl: Wigry mają gwiazdę. To Grażvydas Mikulenas. (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 159. suwalki24.pl: Grazvydas Mikulenas w Wigrach, film z prezentacji zawodnika (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 160. wigry.suwalki.pl: Euroregion Niemen Cup 2010 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 161. wigry.suwalki.pl: Wigry w finale Euroregion Niemen Cup 2010 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 162. wigry.suwalki.pl: Suduva najlepsza w Euroregion Niemen Cup 2010 (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 163. wigry.suwalki.pl: Ostatni dzień zgrupowania (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 164. wigry.suwalki.pl: Porażka w Białymstoku (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 165. wigry.suwalki.pl: Litewskie wzmocnienia Wigier (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 166. wigry.suwalki.pl: Tym razem zwycięstwo (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 167. wigry.suwalki.pl: Remis z FBK Kowno (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 168. wigry.suwalki.pl: Pewne zwycięstwo w kolejnym sparingu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 169. wigry.suwalki.pl: Kolejna wygrana z Litwinami (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 170. wigry.suwalki.pl: Suduva znowu lepsza (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 171. wigry.suwalki.pl: Remis z liderem III ligi (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 172. wigry.suwalki.pl: Michael Sanni w Romincie Gołdap (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 173. wigry.suwalki.pl: Wigry gromią w ostatnim sparingu (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 174. wigry.suwalki.pl: Mecz z Pelikanem odwołany! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 175. wigry.suwalki.pl: Przebojowy początek wiosny! (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 176. 90minut.pl: Kolejarz Stróże 1 – 1 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 177. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 0 Jeziorak Iława (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 178. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 2 Ruch Wysokie Mazowieckie (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 179. 90minut.pl: Pelikan Łowicz 2 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 180. 90minut.pl: Start Otwock 3 – 4 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 181. 90minut.pl: Wigry Suwałki 4 – 4 Stal Rzeszów (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 182. 90minut.pl: GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) 0 – 0 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 183. 90minut.pl: Wigry Suwałki 1 – 1 Sokół Aleksandrów Łódzki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 184. 90minut.pl: Concordia Piotrków Trybunalski 1 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 185. 90minut.pl: Wigry Suwałki 0 – 1 Okocimski KS Brzesko (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 186. 90minut.pl: Hetman Zamość wycofał się z rozgrywek drugiej ligi (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 187. 90minut.pl: OKS 1945 Olsztyn 0 – 4 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 188. 90minut.pl: Wigry Suwałki 3 – 0 Świt Nowy Dwór Mazowiecki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 189. wigry.suwalki.pl: Resovia 3 – 2 Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 29 sierpnia 2010].
 190. 90minut.pl: Strzelcy (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 191. gazeta.pl: Wigry Suwałki zaczynają treningi (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 192. gazeta.pl: Duży ruch w Wigrach (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 193. gazeta.pl: Obaj II-ligowcy chcą wiosną powalczyć o awans (pol.). [dostęp 1 września 2010].
 194. krs-online.com.pl: Suwalski Klub Sportowy „Wigry” (pol.). [dostęp 21 czerwca 2010].
 195. a b c polscykibice.com: Polscy Kibice – informacje – Wigry Suwałki (pol.). [dostęp 19 czerwca 2010].
 196. a b c 2liga.info.pl: Ekipy Grupy Wschodniej (pol.). [dostęp 19 czerwca 2010].
 197. pamiatkiwigier.pl.tl: Pamiątki Wigier (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 198. Stadion Miejski w Suwałkach na wigrysuwalki.eu/pl
 199. wigry.suwalki.pl: Dotychczasowi trenerzy (pol.). [dostęp 7 czerwca 2010].
 200. Jerzy Górko: Sezon 1971/72: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 486. ISBN 978-83-61418-03-0.
 201. a b Jerzy Górko: Sezon 1975/76: Mistrzostwa Okręgu Białostockiego – Liga Wojewódzka i Eliminacje o Awans do II Ligi. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 495-497. ISBN 978-83-61418-03-0.
 202. a b Jerzy Górko: Sezon 1976/77: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 500. ISBN 978-83-61418-03-0.
 203. a b Jerzy Górko: Sezon 1977/78: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 506. ISBN 978-83-61418-03-0.
 204. Jerzy Górko: Sezon 1978/79: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 511. ISBN 978-83-61418-03-0.
 205. Jerzy Górko: Sezon 1979/80: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 516. ISBN 978-83-61418-03-0.
 206. Jerzy Górko: Sezon 1980/81: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 522. ISBN 978-83-61418-03-0.
 207. a b Jerzy Górko: Sezon 1981/82: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 527. ISBN 978-83-61418-03-0.
 208. a b Jerzy Górko: Sezon 1982/83: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 532. ISBN 978-83-61418-03-0.
 209. a b c Jerzy Górko: Sezon 1983/84: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 539. ISBN 978-83-61418-03-0.
 210. a b Jerzy Górko: Sezon 2084/85: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 545. ISBN 978-83-61418-03-0.
 211. Jerzy Górko: Sezon 1985/86: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 551. ISBN 978-83-61418-03-0.
 212. a b Jerzy Górko: Sezon 1986/87: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 556. ISBN 978-83-61418-03-0.
 213. Jerzy Górko: Sezon 1987/88: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 562. ISBN 978-83-61418-03-0.
 214. Jerzy Górko: Sezon 1988/89: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 566. ISBN 978-83-61418-03-0.
 215. a b Jerzy Górko: Sezon 1989/90: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 572. ISBN 978-83-61418-03-0.
 216. Jerzy Górko: Sezon 1990/91: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 576. ISBN 978-83-61418-03-0.
 217. Jerzy Górko: Sezon 1991/92: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 582. ISBN 978-83-61418-03-0.
 218. a b Jerzy Górko: Sezon 1992/93: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 588. ISBN 978-83-61418-03-0.
 219. Jerzy Górko: Sezon 1993/94: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 594. ISBN 978-83-61418-03-0.
 220. a b Jerzy Górko: Sezon 1994/95: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 600. ISBN 978-83-61418-03-0.
 221. a b Jerzy Górko: Sezon 1996/97: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 605. ISBN 978-83-61418-03-0.
 222. Jerzy Górko: Sezon 1997/98: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 621. ISBN 978-83-61418-03-0.
 223. Jerzy Górko: Sezon 1996/97: IV Liga Makroregionalna. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 613. ISBN 978-83-61418-03-0.
 224. Jerzy Górko: Sezon 1998/99: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 629. ISBN 978-83-61418-03-0.
 225. a b Jerzy Górko: Sezon 1999/2000: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 638. ISBN 978-83-61418-03-0.
 226. Jerzy Górko: Sezon 2000/01: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 650. ISBN 978-83-61418-03-0.
 227. Jerzy Górko: Sezon 2001/02: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 654. ISBN 978-83-61418-03-0.
 228. a b c d Jerzy Górko: Sezon 2002/03: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 657. ISBN 978-83-61418-03-0.
 229. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2003/04 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 230. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2004/05 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 231. Jerzy Górko: Sezon 2005/06: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 670. ISBN 978-83-61418-03-0.
 232. a b Jerzy Górko: Sezon 2006/07: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 675. ISBN 978-83-61418-03-0.
 233. Jerzy Górko: Sezon 2007/08: III Liga. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 681. ISBN 978-83-61418-03-0.
 234. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2008/09 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 235. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2009/10 (pol.). [dostęp 6 czerwca 2010].
 236. 90minut.pl: Skarb – Wigry Suwałki, Sezon 2005/06 (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 237. a b wigry.suwalki.pl: Dotychczasowi prezesi (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 238. a b c Jerzy Górko: 3 Stopień Rozgrywek Ligowych w Polsce – Podsumowanie. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 703-714. ISBN 978-83-61418-03-0.
 239. [Decyzją władz OZPN Wigry Suwałki z powodu braku drużyny juniorów zostały przesunięte do klasy A.]
 240. [Za nieuregulowane składki odjęto Wigrom 1 pkt.]
 241. Jerzy Górko: Puchar Polski Na Szczeblu Okręgowym (Wojewódzkim) – Podsumowanie. W: Jerzy Górko: Piłkarskie Dzieje Podlasia. Wyd. 1. Żelechów: Sendsport, 2010, s. 775-780. ISBN 978-83-61418-03-0.
 242. wigrytv.pl: WigryTV (pol.). [dostęp 8 czerwca 2010].
 243. a b c Moćkun 2007 ↓.
 244. wyborcza.pl: Wigry z pucharem (pol.). [dostęp 7 maja 2009].

Bibliografia | edytuj kod

 • Tadeusz Moćkun: 60 lat Wigry Suwałki (1947–2007). Suwałki: nakład własny autora, 2007. ISBN 978-83-926837-0-4.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wigry Suwałki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy